Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

10 Adımlı Kore Cilt Bakımı Rutini

Kore Cilt Bakımı
0

Cilt bakımı – İnternette hepimiz Güney Koreli insanların o porselen gibi olan ciltlerine ait fotoğraflar görmüşüzdür. Bazıları o güzel ciltleri görüp genetik olduğunu varsayarak, konuyu kenara atmakla yetinebilir, ama işin aslı gerçekten ciddi bir bakım rutinine dayanıyor.

Sivilceleriniz varsa, lekelenmeden muzdaripseniz ya da yaşlanma karşıtı bir bakım arıyorsanız bu cilt bakım rutini gerçekten işinize yarayabilir. Tabii bazı ciltlere uygun olup olmadığı ancak test ederek görülebilir. İçeriğimizi sonuna kadar okursanız, yavaş yavaş ve cildinizi yormadan Kore bakımına nasıl geçebileceğiniz hakkında da fikir sahibi olmuş olacaksınız. E hadi başlayalım!

10 ADIM

  1. Cilt Temizleme (Yağ Bazlı Temzileyici),

Çoğu kişinin kullandığı cilt temizleme köpükleri veya jelleri maalesef gün içerisinde biriken sebumu, kiri ve her gün mutlaka kullanmamız gereken güneş kremini çıkartamıyor tam anlamıyla. Bu yüzden de, Koreliler akşam rutinlerine yağ bazlı temizleyici ile başlıyor.

  • 2. Cilt Temizleme (Su Bazlı Temizleyici)

Yağ bazlı temizleyiciden sonra, sıra geliyor bir cilt temizleme köpüğü veyahut jeline! Bu adım sayesinde, yağlı temizleyicinin ardında bırakacağı kalıntılar da iyice temizleniyor.

  • 3. Eksfoliasyon (Peeling)

Cildimizi düzenli olarak ölü hücrelerden arındırmamız gerekir. Bu noktada eksfoliasyon ürünleri devreye giriyor. Çok değişik varyasyonlara sahip olan bir ürün tipidir. En çok bilinen ama ciltte mikro boyutta yırtıklara sebep olabilen fiziksel peelinglerdir. Bunun yanı sıra jel peeling, enzim peelingleri ve kimyasal peeling gibi türleri vardır. En nazik temizleyen ve yazın kullanılabilecek neredeyse tek tip enzim peeling olmasına karşın, yaşlanma ve sivilce karşıtı bir ürün istiyorsanız kimyasal peelingleri öneririm, ancak çok iyi araştırmalı ve mutlaka kışın kullanmalısınız. Ve en büyük tavsiyem, eğer peeling adımını uygulamaya karar verdiyseniz, her gün ve günde birkaç kez güneş kremi sürme fikrine kendinizi hazırlamalısınız çünkü bu adım cildinizi soyacak ve güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirecektir.

  • 4. Tonik

Tonik, ülkemizde oldukça bilinen bir uygulama. Türk kadınlarının büyük çoğunluğu tonik olarak gül suyu kullanıyor. Gül suyu, fiyat performans açısından oldukça iyi bir ürün, ancak doğal ve %100 gül suyu olduğundan, yani içinde alkol ya da parfüm bulunmadığından emin olmalıyız.

  • 5. Esans

Esans, tamamen Güney Kore’den çıkma bir ürün tipi. Nemlendirici veya serumlardan çok daha küçük moleküllere sahip oldukları için, cildin en alt katmanlarına kadar inerek cildinizi derinden nemlendirecektir. Bu bakımdan, Kore bakımına geçmek istiyorsanız, normal rutininize esans ekleyerek başlayabilirsiniz.

  • 6. Serum

Serumlar, esanstan daha büyük moleküle sahiptir ve cildinizi tedavi etmeye ve beslemeye yöneliktir. Esansın üzerine uygulanır. Üzerine de nemlendirici uygulanır.

  • 7. Maske

Haftada 1-2 kez uygulanabilecek, cildinizi derinden nemlendiren, besleyen ve cilt sorununuza uygun ürünü seçtiğiniz takdirde, tedavi edici özelliği olabilen bir uygulamadır.

  • 8. Göz Kremi

Göz çevresi, cildimizdeki en hassas yerlerden biridir ve yaşlanma karşıtı ürünlerin de oldukça etkili olabileceği bir bölgedir. Çok hassas bir bölge olduğundan dolayı, koruyucu ve besleyici kremlere ihtiyaç duyar. Göz kremi yüzük parmaklarıyla, tampon hareketlerle uygulanır.

  • 9. Nemlendirici

Cilt bakımındaki en temel adımdır. Ciltte nemin hapsolmasına, dolayısıyla da yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur. Cildinizi çok kuru hissettiğiniz günlerde, nemlendirici yerine bir uyku maskesi yapabilirsiniz. Serum kullandıktan sonra cildinizin bir ürünü daha kaldıramayacağını hissederseniz, serumdan sonra nemlendirici sürmeyebilirsiniz.

  • 10. Güneş Kremi

Ve geldik asıl yaşlanma karşıtı etkisi olan ve cilt kanserine karşı en büyük savunma aracımız olan güneş kremine. Yaz kış, mutlaka her gün kullanılması gereken bir ürün olup, günde birkaç defa da tazelenmesi gerekir. Mutlaka, her gün kullanılması gerekir, özellikle eksfoliasyon ürünü kullanıyorsanız.

Tabii ki saydığımız tüm adımlar her gün kullanılmıyor. Bu rutini benimsemiş insanlar, ciltlerinin o günkü ihtiyaçlarını karşılayacak kadar ürün kullanıyor. Bazı günler çok uzun süren bir rutin uygularken, bazı günler iki adımdan oluşan rutinler bile uygulanabiliyor. Burada önemli olan nokta, cildinizin günlük ihtiyacını iyice kavrayabilmeniz. cilt bakımı

Bol bakımlı günler! Cilt bakımı

Spotify Üzerinde Yüklü Olmayan Bir Şarkıyı Spotify’e Nasıl Ekleriz?

Previous article

Filmekimi

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up