Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Açlık duygusu nedir? İçimizdeki durdurulmayan açlığa nasıl son verebiliriz? Çözümleri sizin için sıraladık.

Açlık Duygusu
1

Açlık duygusunun kelime anlamına baktığımızda “Acıkma durumu”,” Aşırı istek içinde bulunma”dır. Biz bundan ne anlıyoruz? Dur durak bilmeyen doyurulmayan duygu. Kendimize hâkim olmaya çalışsak da belki de hiç olamayacağımız hissiyat. Gerçekten böyle mi? Yoksa bu konuda kendimizi çok acımasızca mı yargılıyoruz? Çoğu zaman çok yemek yemenin, bir türlü içimizdeki açlığın durmamasının nedenini iradesizlik diye adlandırırız. “İradeli olsaydım, kendimi durdursaydım o çikolatayı yemezdim.” Ya bunun iradeyle bir alakası yoksa? Ya yemeğe olan açlığımız, sevgiye ve ilgiye olan açlığımızı doyurmak içinse? Açlık duygusunu az yaşayan insanlar neler yapıyor? Açlık kontrolünü yogiler nasıl başarıyor? Onların yaptıklarına bir göz gezdirelim. Yogiler günde 8-14 saat yoga ve meditasyon yaparlar. Bu kadar aktif çalışmalarına rağmen günde bir ya da iki öğün yerler. Yoganın doygunluk hissi verdiğinden, açlık hissiyatı duymadıklarından bahsederler. Yoga yaparken stresten uzakta ruhsal doyuma ulaşılır. İnsan ruhsal doyuma ulaşırsa açlığı büyük oranda azalır.

Biz Neler Yapıyoruz? Neler Yapmıyoruz?

Günlük hayatta açlık iç güdümüzle yemek yeriz. Doyma iç güdümüzle yemeği bırakırız. İç güdülerimizle aramıza duygusal açlık girer. Duygularımız o kadar yoğunlaşır ki başa çıkamadığımız için farklı yollar ararız. Yemek, sigara ve alkol gibi bağımlılıklar oluştururuz. Elbette bu bağımlılıkların arka planda bize faydası vardır. Çok fazla yemek yediğimizde vücudumuz strese gireceğinden endorfin salgılar. Endorfin stresi, vücuttaki ağrıyı azaltır. Mutsuz bir anda yemek yiyorsak vücudumuzdaki serotonin ihtiyacını, hızlıca tüketebileceğimiz gıdalarla karşılarız. Serotonin ise mutluluk hormonudur. Aslında yemeğe bağımlılığımızın, hormon bağımlığı olduğunu söyleyebiliriz. Artık gerçekten acıktığımızda yemek yemeye karar verirsek neler yapabiliriz?

Neye Açlığın Var?

Açlığın neye olduğunu bulmak ilk adımlardan biri.” Kendimi sevmek için yiyorum.”, “Ailem küçükken iştahsızlığımdan şikayetçiydi. Onları mutlu etmek için yiyorum.” Gibi inançları bulmak ve beyinden tamamen bırakıldığını imgelemek bizim açlığımıza yaklaşımımızı etkiler. Ne zamanlarda daha fazla yemek yiyorum? Ailemle mi? Tek başınayken mi? Tek başına tükettiğim yiyeceklerle insanların içinde tükettiğim yiyecekler farklılık gösteriyor mu? Bunları bir deftere not ederek yeme davranışınızı gözden geçirebilirsiniz.

Yemek Yemeye Zorunlu Hissettiğin Anları Bul

Yemeyi bir ödül olarak algıladığımızda beynimiz her daim ödüllenmek ister. Bir başarı elde ettiğimizde kutlama yapmak için bol kalorili yiyecekler tüketiriz. Açlık tokluk durumumuza bakmadan bir yiyeceği yediğimizde sonrasında gelen suçluluk duygusu kaçınılmaz olur. Suçluluk duygusunun etkisiyle kendimizi daha fazla yemek yerken bulabiliriz. Büyük aile yemeklerinde, buluşmalarda da gereğinden fazla yeme alışkanlığımız vardır. Konuşmak yemek yediklerimiz anlamamızda bize zorluk çıkartır. Bunun yerine farkındalıkla yiyecekleri tüketirsek hem yediğimiz yemekten keyif alırız hem de tokluk hissimizi tanıyabiliriz. Yemek yemeye zorunlu hissettiğimiz anlar elbette bunlarla sınırlı değil. Televizyon başında, tek başınayken yemek yeme isteği artabilir. Yemek yeme yerine koyabileceğimiz bir alışkanlık koyarsak yavaş yavaş yemek yeme isteği azalabilir.

Yediklerini Fark Et

İnsanların bağımlılık geliştirdiği gıdalar farklıdır. Karbonhidratlara bağımlılık geliştiren bir kişi mutluluğa ve hayatta köklenmeye ihtiyacı vardır. Daha çok yağlı yiyecek mi tüketiyoruz,” Ben yağlı yiyecek tüketerek ne kazanıyorum?” sorusunu kendimize sormamız gerekir. Abur cubur tüketiyorsak, bu soruyu kullanarak bağımlılığın nedenini bulabiliriz.

Farkındalıkla Yeme Etkinliği

Farkında yeme etkinliğini en azından haftada 3 kere yapmaya çalışın.

Sofra başında otururken ellerimiz dizlerimizde. Elimize çatalı aldık. Çatalımıza yiyeceğimizden alıyoruz. Çatalımızı ağzımıza götürdükten ve çiğnemeye başladıktan sonra çatalı elimizden bırakıyoruz. Ağzımızda yiyeceğin döndüğünü hissediyoruz. Yiyecek ağızda yavaş yavaş erimeye başladı. İkinci lokmamızı, yuttuktan sonra hazırlayabiliriz. Bütün yemeği böyle yedikten sonra hissiyatlarınız deftere yazabilirsiniz.

Açlık tokluk dengesini kurmak zaman alabilir. Bu yolda kendinize şefkat göstermeyi lütfen unutmayın. Umarım açlık duygusunu tanıyabilmenizde biraz olsa da yardımım olmuştur.

Yolunuz her zaman ışıkla dolsun.

Günübirlik Ankara Seyahati

Previous article

Alttan Alma Sanatı

Next article

1 Comment

  1. Harika bir yazı 👌

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up