Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Aerobik Egzersiz İle Kilo Verme

Aerobik
0

Kilo Verme -Çoğu insan saatlerce aç kalarak veya bilinçsiz diyetler yaparak kilo vereceğini düşünür. Peki ya bu durum hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için ne kadar doğru bir tercih? Oysa ki düzenli beslenmeyle beraber kendimize işkence etmeden sağlıklı bir şekilde kilo vermemizi sağlayan birçok yöntem vardır. İnatçı vücut yağlarından kurtulmak ve mümkün olan en iyi şekle girmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biri Aerobik Egzersizdir.

Peki ya Aerobik Egzersiz nedir? Hızlı kilo vermeyi nasıl sağlar?

Aerobik Egzersizlerle aktive edilen kas grupları proteinleri, karbonhidratları ve yağları oksijen ile birlikte yakarak enerji açığa çıkarır. Diğer bir deyişle bu egzersizler, kişinin enerji harcamasını ve yağ depolarını kullanmasını sağlayarak kilo vermesine yardımcı olur. Ayrıca, Aerobik Egzersizler, yoğun şekilde oksijen kullanımı sağladığı için solunum kapasitesini arttırır, büyük kas gruplarını aktive ettiği için kas hipertrofisini (kas kütlesinin artması) sağlamakla birlikte kandaki kolesterol ve trigliserid seviyelerinin düşmesine neden olur. Sonuç olarak, aerobik egzersizlerle hem yağ yakıp kilo vererek hem de kas gücümüzü, solunum kapasitemizi ve dayanıklılığımızı arttırarak hayal ettiğimiz o mükemmel sağlıklı fit vücuda sahip olabiliriz.

Aerobik Egzersizler nelerdir? Nasıl yapılır?

            Dikkatle hazırlanan bir Aerobik Egzersiz programı, kilo verme konusunda bizlere oldukça güzel ve tatmin edici sonuçlar verir. Egzersizlere başlamadan önce mutlaka 5-10 dakikalık yavaş hızda tekrar eden germe hareketlerinden oluşan bir ısınma periyodu yapmamız gereklidir. Buradaki amaç tüm bedenimizi yormadan, egzersize hazır hale getirmektir. Sonrasında egzersiz periyoduna geçebiliriz. Bu aşamada hedeflenen tempoda haftada 3 kereden az olmayacak şekilde 20-30 dakikalık egzersizler yapabiliriz. Bunlar tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme, ip atlama ve müzik eşliğinde dans etme olabilir. Yapılan egzersizin bitiminde ısınmaya benzer şekilde 5-10 dakikalık soğuma hareketleri yapılmalıdır. Soğuma sırasında tempo yavaş yavaş düşürülür ve tüm vücudu kapsayan germe egzersizleri yapılır.

Aerobik Egzersizle kilo verirken nelere dikkat etmeliyiz?

            İnsanlar farklı fizyolojik ve fiziksel özelliklere sahip olduğundan, aerobik egzersizle kilo verme programı kişiye özel olmalıdır. Tavsiye edilen program kişinin aerobik kapasitesine göre başlanmalı ve kademe kademe artırılarak istenilen hedefe ulaşılmalıdır. Sakatlık gibi herhangi olumsuz bir duruma sebebiyet vermemek adına egzersiz aşamalarına dikkat edilmeli, ısınma ve soğuma periyodları uygulanmalıdır. Aerobik egzersizler yaparken aşırı yüklenmelerden kaynaklanan sakatlıkları engellemek amacıyla, ayak ortopedisine uygun bir ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Ayrıca asfalt veya beton gibi sert zeminlerde egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu sebeplerden dolayı mutlaka bir uzmandan destek alınmasını tavsiye ederiz.

            Aerobik egzersiz çocuktan yaşlıya her yaş grubuna hitap eden kolay ve uygulanabilir bir egzersiz çeşididir. Dikkat edilmesi gereken hususlara uyup kişiye özel bir programa uyduğumuzda, hepimiz istediğimiz kilo hedefine ulaşıp, sağlıklı fit bir vücuda sahip olabiliriz.

ILGAZ ILICA

MUHAMMET OKTAY KAYMAK

Kokoloji Kişilik Testi ile Kendini Keşfet

Previous article

Yanlış Anlaşılmak

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up