Teknoloji

Akıllı Telefon Alma Rehberi

Akıllı Telefon
0

 Teknolojinin günümüzde hızla ilerlemesiyle birlikte, bir insanın belki de en çok kullandığı teknolojik cihaz olan akıllı telefonlar da hızla gelişmeye, değişmeye ve çeşitlenmeye devam ediyor. Akıllı telefon üreten markaların hızına gerçekten yetişemiyoruz, bir telefon çıkardıktan sonra 1 yıl geçmeden hemen başka bir telefonu piyasaya sürebiliyorlar, bu da kullanıcıların kafasını gerçekten karıştırabiliyor. Piyasada bu kadar fazla markada ve değişik özellikte akıllı telefon bulunması, alıcı için çeşitlilik konusunda iyi olsa da, bir telefonu aldığınızda gözünüz diğerlerinde kalabiliyor. Bunu okuyan sizler büyük ihtimalle yeni bir telefon almak istediğiniz ve karar veremediğiniz için buradasınız. Doğru yerdesiniz!

Ben Enes, 2013 yılında aldığım akıllı telefonumu 7 sene kullandıktan sonra batarya sorunundan dolayı değiştirmek zorunda kaldım. Yeni bir telefon almadan önce gerçekten çok iyi ve uzun soluklu bir araştırma yaptım. Akıllı telefonların özelliklerini araştırırken bir zaman sonra bundan zevk aldığımı fark ettim ve almak istemediğim telefonların bile tüm özelliklerini öğrenirken buldum kendimi. Bu konuda kendimi yeteri kadar geliştirdiğimi düşünüyorum, kullanıcıların bir akıllı telefondan ne istediklerini ve akıllı telefonların kullanıcılara ne gibi özellikler sunduğunu sizlerle paylaşmak isterim.

Akıllı telefonlarımız, günümüzde bizim ayrılmaz parçalarımız gibi oldular. Telefonlarımız olmadan neredeyse hiçbir işi yapamaz olduk. Böyle bir durumdayken akıllı telefonunuzu sizin kullanım şeklinize ve bir telefondan ne istediğinizi iyi düşünerek seçmelisiniz. Ben görselliğe önem veriyorum diyorsanız ekranı daha geniş ve güzel telefonlara, benim için iç donanım yani işlem gücü önemli diyorsanız daha kompakt ve en yeni işlemcili telefonlara, benim için kullanım süresi önemli, şarjım 2 gün gitsin diyorsanız daha büyük bataryalı telefonlara, benim için kamera önemli diyorsanız daha iyi kamera özellikleri bulunduran telefonlara,  benim için ses çıkışı önemli diyorsanız en son ses teknolojilerini ve iyi hoparlörleri içerisinde barındıran telefonlara yönelmelisiniz. Tabi bütün bu özelliklerin en iyilerini içerisinde barındıran ve teknoloji meraklılarının “Amiral Gemisi” dediği akıllı telefonlara da yönelip en iyi akıllı telefon deneyimini yaşayabilirsiniz.

 2007 yılında Steve Jobs ilk iPhone’u tanıttığında 3.5 inç büyüklüğe sahip olan telefon ekranı, günümüzde 7.0 inçlere kadar çıkmış durumda. İlk akıllı telefonlarda 12-13 mm olan telefon kalınlığı, günümüzde en iyi teknolojileri içerisinde bulunduran telefonlarda bile 6.5-9.5 mm aralığına gelmiş durumda. Peki siz nasıl bir akıllı telefon istiyorsunuz? Önce bunu düşünmeli, sonra da istediğiniz özelliklere göre telefonlara bakmalısınız, yoksa benim birkaç ay önce olduğum gibi günümüzün koca akıllı telefon piyasası karşısında donup kalabilirsiniz 🙂

Şimdi akıllı telefonlar hakkında bilmeniz gereken şeyleri ve önerilerimi paylaşmak istiyorum.

  1. Son aylarda çıkan bir yasa ile yurt dışı fiyatı 200 dolar altı olan telefonlar, ülkemizde 200 dolarmış gibi işlem görecek. Yani bu yasadan önce 800 liralık, 1000 liralık telefonlar bunu okuduğunuz tarihte en az 1500-1600 liradan satışa sunulmakta ülkemizde. Bu yüzden telefon alacaklara ilk önerim 200 dolar ve üstündeki telefonlara yönelmeniz yönünde olacak,  çünkü bu sınırın altındaki telefonlar artık özelliklerine uygun fiyattan değil daha fahiş fiyatlarla satışta olacak.
  1. Akıcı ve kullanışlı bir akıllı telefon deneyimini sadece amiral gemisi telefonların sağlamadığını bilin. Amiral gemisi lakaplı akıllı telefonlar en az 4500 liradan başlayarak 15000 liraya kadar çıkabiliyor. Açıkçası bir telefona bu kadar fazla para vermek akıl karı değil. 2000-4500 lira fiyat aralığındaki birçok akıllı telefon normal bir kullanıcı için yeter de artar bile. Hatta telefonun tüm özelliklerini bile kullanmayacaksınız, çünkü artık bu telefonlarda hayal bile edemeyeceğiniz ve varlığını bile bilmediğiniz birçok detay özellik var. Bir telefon aldığınızda eğer teknoloji delisi değilseniz birçok özelliğini kullanmayacaksınız bile 🙂
  1. Akıllı telefonlar belki de bir gün içerisinde en çok baktığınız şey olabilir. Bu yüzden bakmaktan sıkılmayacağınız, gözünüze hoş gelen akıllı telefonlara yönelin. Bir telefonu elinize aldığınızda onun elinize oturuşu, nasıl kavradığınız ve dokunduğunuz materyal gerçekten çok önemli. Ona sahip olduğunuzda cidden mutlu olacağınız telefonu seçmelisiniz. Örnek olarak telefonlar günümüzde sonsuz ekran teknolojisini kullanıyor, yani az çentik çok ekran demek. Bu yüzden ön kamerayı ekranın değişik yerlerine yerleştirerek farklı tasarımlar yaratıyorlar. Bazı telefonlarda ön kamera telefonun üst kısmında ortaya, sola ya da sağa nokta şeklinde yerleştirilirken, bazı telefonlarda da üst kısımda komple bir çentik oluyor ve hoparlör, kamera ve sensörlerin hepsi o çentiğin içine yerleştiriliyor. Telefonun kasası ise plastik, alüminyum ve paslanmaz çelik olabilirken, telefonun arkası cam ve plastik olabiliyor. Daha premium bir his için çelik ya da alüminyum çerçeveli ve cam arkalı telefonlara yönelebilirsiniz. Zaten plastik olanlar daha uygun fiyattan satışa sunuluyor. Hepsi sizin zevkinize ve isteğinize bağlı.
  1. Yeni telefon alacak olanlar her zaman daha büyük ve güzel ekran ister ama bu büyük ekranın avantajları ve dezavantajları var. Telefonu, işinin bir parçası olarak kullanan insanlar büyük ekrana ihtiyaç duyabilirler çünkü bir bakışta daha fazla şey görmek işlerine yarayabilir. Fakat telefonu normal günlük kullanım için alanlar için büyük ekran, biraz çileden çıkarıcı olabiliyor. 6.0 inçten büyük ekranlı telefonları tek elle kullanmak çok büyük zorluk oluyor. O kadar büyük telefonları cebinizde taşımak da sıkıntılı olabiliyor bazen. Ama yatağınızda uzandığınızda ve elinize büyük ekranlı telefonunuza aldığınızda, bir şeyler izlediğinizde ya da oyun oynadığınızda büyük ekranın zevki de bir başka oluyor. Benim için tek elle kullanmak önemli, fazla video izlemiyorum ya da oyun oynamıyorum diyorsanız 6.0 inçten küçük, daha kompakt telefonlara yönelebilirsiniz. Ben telefonda sadece video izliyorum ve oyun oynuyorum diyorsanız, ya da işim için büyük ekranlı bir akıllı telefon lazım diyorsanız 6,4 inç veya daha büyük ekranlı telefonlar sizi mutlu edecektir. Tabi ekranın bir de AMOLED ve LCD olması durumu var. AMOLED ekranlarda her bir pikselin kendine ait aydınlatması vardır, her renk gösterildiğinde her piksel kendi ışığını yakar ve değiştirir. AMOLED ekranlı bir telefonda siyah renkli bir görsel açtığınızda, siyah renge denk gelen pikseller kendi ışığını kapatır ve mutlak bir siyah renk oluşur. AMOLED ekranlı telefonların ekranı LCD ekranlara karşın her zaman daha canlı ve iyi bir deneyim sunar. LCD ekranlarda ise ekranın arkasında tüm pikseller için bir aydınlatma paneli bulunur. Siyah bölgelere gelen pikseller de aydınlatıldığı için hiçbir zaman gerçek siyaha ulaşamazsınız, çok koyu bir gri rengiyle karşılaşırsınız. LCD ekranlara sahip telefonların en önemli özelliği daha uzun soluklu bir ekrana sahip olmasıdır. Uzun kullanımda (3 yıl ve üstü kullanım) AMOLED ekranlarda AMOLED yanığı denilen piksel sorunları oluşurken, LCD ekranlarda bunla karşılaşmazsınız. Ekran benim için çok önemli bir kriter diyorsanız AMOLED ekranlı cihazlara yönelmenizi tavsiye ederim.
  1. Günümüzde birçok telefon işlemcisi var ve en iyi işlemciler genelde amiral gemisi akıllı telefonlarda kullanılıyor. Bütçem kısıtlı, akıcı ve iyi donanımlı bir telefon kullanmak istiyorum diyorsanız son model işlemcilere karşın, onların eski sürümlerini barındıran akıllı telefonlar gayet yeterli bir deneyimi size yaşatacaktır. Alacağınız 3000 liralık telefon ile 5000 liralık telefon arasındaki işlemci farkı nasıl olur diyorsanız; oyunları uygun fiyatlı da orta grafiklerde oynarken, yüksek fiyatlı da en iyi grafiklerde oynarsınız. Bir videoyu işleme ve dışarı aktarma işlemini uygun fiyatlı telefon 2 dakikada yaparken, pahalı telefon 1 dakikada yapabiliyor. Gerçekten günlük kullanımda bir farkları olmayacağına emin olabilirsiniz.
  1. Günümüzde birbirine rakip 2 dev işletim sistemi mevcut. Android ve IOS. Android insanlara daha fazla özelleştirme sunarken, 3. Parti yazılımlara daha kolay izin verirken; IOS tarafı daha fazla içine kapanık, güvenli ve akıcı bir işletim sistemi. Android işletim sistemine sahip telefonlar birçok farklı markada olabiliyor. Şöyle de diyebiliriz, İOS sadece Apple cihazların işletim sistemiyken,  Android diğer tüm akıllı telefon markaların işletim sistemi olma görevini görüyor. Ben telefonumu kurcalamayı seviyorum, tüm tasarımını kendim yapmak istiyorum, içerisine 3. Parti yazılımları kurmak istiyorum, kolayca müzik-film indirip izlemek istiyorum diyorsanız android; ben güvenli, akıcı ve uzun yıllar beni götürecek, basit menülü bir akıllı telefon kullanmak istiyorum diyorsanız İOS işletim sistemli telefonları tercih etmelisiniz. İOS’ta da müzik-film indiremiyor muyuz diye sorarsanız da indirebilirsiniz fakat biraz zaman harcamanız gerekiyor ve ekstra programlar gerektiriyor. Apple daha içine kapanık bir ekosistem olduğu için Apple cihazlara özel müzik ve film uygulamaları var. Onları satın alıp kullanmak her zaman işini daha kolay oluyor.
  1. Kameraya geldiğimizde ise artık 2000 liralık telefonlarda bile 4 kameralı, 5 kameralı sisteme geçmiş bulunuyoruz. Geniş açılı, daha geniş açılı, makro lensli ve tele-foto kameraları artık tüm telefonlarda var diyebiliriz. Daha çok kamera, daha iyi kalite demek değil bunu da söyleyeyim ama artık kameraların iyi olduğu bir devirde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Telefonun fiyatı ne olursa olsun kamera konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum asla.  Sadece daha yüksek fiyatlı telefonların kullandığı yapay zekâ fotoğrafı daha da güzelleştirebilirken, uygun fiyatlı telefonlarda yapay zekanın katkısı daha az olabiliyor. Video çekme ve renderlama işlemi konusunda Apple telefonlar her zaman bir adım öne çıkarken, fotoğraf çekme ve işleme konusunda Samsung, Xiaomi ve Huawei telefonlar Apple’ın yanında yer alabiliyorlar.
  1. Batarya konusuna gelirsek, telefonu gün içerisinde aktif olarak kullanan kullanıcılar yüksek batarya kapasiteli telefonlara yönelmeliler. Günümüzde telefon bataryaları 2500 mAh ile 6000 mAh arasında değişebiliyor. 3000-4000 mAh arası batarya kapasitesine sahip olan telefonlar 1 günü rahatça çıkarırken, 4000 mAh üstü batarya kapasitesine sahip telefonların şarjı 2 güne kadar dayanabiliyor. Tabi bu Android işletim sistemli cihazlar için böyle. Apple marka akıllı telefonlar şu ana kadar en fazla 3500 mAh batarya kullandılar. En çok kullanılan iPhone modelleri 1800 mAh ile 2500 mAh arasında değişiyor. Çünkü İOS işletim sistemi multi-tasking işlemini arka planda kısıtladığı için bataryayı çok efektif bir şekilde kullanabiliyor. Multi-tasking uygulamaların kapalı olsa bile arka planda çalışması ve işlemini sürdürmesi olayıdır. İOS işletim sistemli akıllı telefonlara bu seviyede bataryalar günlük kullanım için yeterli oluyor. Bu yüzden iPhone’larda neden bu kadar az batarya kapasitesi var diye düşünürseniz sebebi budur.
  1. Ses ve hoparlör kısmına gelirsek, günümüzde uygun fiyatlı yani 2000-4500 lira arası telefonların çoğunda mono hoparlör yani tek hoparlör bulunuyor. Bir kısmında ise çift hoparlör bulunabiliyor. Çift hoparlörlü telefonlar almanızı öneririm çünkü sunduğu deneyim gerçekten tek hoparlörlü telefonlara kıyasla çok iyi. Son teknoloji stereo ve Dolby Atmos ses desteği ile izlediğiniz şeylerin içinde bulabilirsiniz kendinizi.  
  1. Akıllı telefonların ekstra hayat kolaylaştırıcı özelliklerine gelelim şimdi de. Suya ve toza karşı dayanıklılık ve sıvı geçirmeme özellikli telefonlar gerçekten insanın hayatını kolaylaştırıyor ve aldığımız akıllı cihazın daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Uygun fiyatlı telefonlarda bazen su ve toza karşı dayanıklılık olmayabiliyor. Ayrıca telefonun kablosuz şarjı desteklemesi ve hızlı şarj adaptörleriyle uyumlu olması da hayat kolaylaştıran diğer özelliklerden. İyi kablosuz bağlantı özellikleri ve ağ bağlantıları özellikleri de telefonunuzu kullanırken daha hızlı ve akıcı bir deneyim yaşamanıza olanak sağlıyor. Örnek olarak Wifi 5.0 özelliğine sahip olan bir telefon, Wifi 4.0 özelliğine sahip olan bir telefondan daha hızlı bir şekilde internet sayfalarını yükleyebiliyor ve daha hızlı yükleme yapabiliyorsunuz.

                Rehberimizin sonuna yaklaşırken kısa bir özet geçelim. Birçok akıllı telefon üreten marka var ve hepsi kendi telefonlarını satın almanız için birbirleriyle amansız bir rekabet içerisindeler. Tüm markalar için kendi ürettikleri telefon, kendi klasmanlarındaki en iyi telefon. Bu iyi olma mevzusunu kullanıcıların kendisi belirlemelidir. Siz kendinize ve istediklerinize en uygun akıllı telefonu alırsanız mutlu olursunuz ve hayatınız bir nebze de olsa kolaylaşır. Muhteşem bir akıllı telefon deneyimi yaşamanız için en pahalısını ya da en yenisini almanıza gerek yok, sizin istediğiniz özelliklere sahip telefonlar gerçekten uygun fiyatlı olarak varlar ve piyasayı yaşatmaya devam ediyorlar.

                Bu yazıdaki amacım, sizlere akıllı telefon alırken hangi özelliklere dikkat etmemiz gerektiğini göstermekti. Telefonların değerlendirilmesi gereken özelliklerini fazla detaya girmeden, anlaşılabilir bir şekilde sizlere anlatmak istedim. Umarım bir nebze de olsa yardımcı olabilmişimdir. Alacağınız yeni telefon ile keyifli yıllar geçirmeniz dileğiyle..

Kendini Gerçekleştirmek Nedir?

Previous article

Benlik Duygusu ve Aidiyet

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up