Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Alttan Alma Sanatı

Alttan Almak
0

2020 yılı insanlık için pek de iç açıcı olmayan bir şekilde ilerliyor. Önce depremler, sonra muhtemel 3. Dünya Savaşı ve şimdi de salgın bir hastalık olan Covid-19 ile sınanıyoruz. Karantina sürecinde insanlar evlerine kapandıkları için kendilerini kötü ve psikolojilerini bozulmuş hissediyorlar. Bu kötü dönemde insanların bir şeye olduğundan fazla sinirlenmesi ya da sürece bağlı olarak yaşadığı sinir patlamaları sıkça görülür durumda. Bu yazımda sizlere, karantina dönemindeki gibi sinirli olduğumuz dönemlerde alttan almak nedir, alttan almanın ne gibi faydaları vardır onu paylaşmak istiyorum.

Alttan almak, size karşı kötü ithamlarda bulunan, kötü davranan insanlar ya da ucu size kötü bir şekilde varan olaylar karşısında sakin kalmak ve fazlasıyla sinirlenmeden olayları geçiştirmektir. Alttan almak sabırlı ve erdemli insanların kişisel özelliklerinden biridir. Sinirlenmek gerçekten iki ucu keskin değnek gibidir. Sinirlenen bir insan kesinlikle karşısında sinir ve nefret doğurur. Bu da böyle uzar gider. Özellikle de şu an içinde bulunduğumuz karantina döneminde insanlar bir hayli sinirli iken, bu işlem daha da şiddetli olur ve evde fırtınalar kopar. Bu dönemde böyle şeyler olmasını istemiyorsanız, kavga dövüş gürültü olmadan bir karantina dönemi geçirmek istiyorsanız, nasıl alttan alınacağını öğrenmeniz gerek.

Ben hayatım boyunca sevmediğim ve sinirlenebileceğim olaylar karşısında hep sakin kalarak durumu kontrol altına almaya çalıştım. Yakın olduğum bir insan tarafından haksız trip yiyince aynı şekilde karşılık vermeyip, sinirinin geçmesini bekledim, gergin ortamlarda her zaman elini taşın altına sokarak durumu yatıştıran o kişi oldum ve ucu bana dokunan sevmediğim olaylar karşısında sakinliğimi koruyarak, sinirlenmeyerek çıkar yollar aradım. Eminim ki böyle olmasaydım şu an hayatımda bu kadar mutlu olamazdım. Çünkü biliyordum ki benden çıkacak herhangi bir kötü söz ya da davranış bana misliyle geri dönecekti. Bu yüzden asla gerektiğinden fazla sinir yaşamadım ve sinirlendiysem de onu içimde yaşadım, başkalarına hissettirmedim.

Bazıları alttan almanın insanın gururunu ve onurunu hiçe saydığını belirterek onlara ne yaşatılıyorsa onun iki mislini karşıya yaşatmaya ant içmişler sanki

. Birileriyle dalaşmaktan, sataşmaktan öyle zevk alıyorlar ki, bıraksanız sonsuza kadar birisiyle tartışabilir. Bence bu, iki tarafında kendi egosunu tatmin etmesinin yegane yoludur. Gereksiz yere saçma bir tartışmaya girmektense, karşıdakinin o absürt saçma düşüncesini geçiştirerek hayatınıza devam edebilirsiniz. O arkadaş da kendi hayal dünyasında neyi doğru görüyorsa onu yaşamaya devam edebilir. Ben burada sizlere, gireceğiniz bütün tartışmalarda ve söz dalaşlarında susup yolunuza devam edin demiyorum. Görünüşte gereksiz olan tartışmalarda alttan alırsanız, eminim ki daha mutlu olacaksınız.

En sevdiğiniz yakınlarınızın ve arkadaşlarınızın bazen sinirli dönemleri olabilir. E tabi sizin de böyle dönemleriniz olabilir. Herkesin hayatındaki her şeyi bilemeyeceğimiz için, bu dönemlerde onlara destek çıkarak, onları alttan alarak bu dönemlerini sakinlikle atlatmalarına yardımcı olabilirsiniz. Aynı şekilde onlardan da bu davranışı beklemek yanlış olmayacaktır. Bazen insan sinirli olduğu şeyleri ağır bir dille konuşabileceği birileri olsun ister. Böyle bir şey olduğunda sevdiklerinizin yanında olun. Eminim ki bu dönemleri bittiğinde, size daha çok bağlanmış olacaklardır.

Alttan almak asla kötü bir şey değildir. Hiçbir insanı küçültmez, hiçbir insanı onursuz, gurursuz kılmaz. Yeri geldiğinde olayları ya da karşınızdakini alttan alıp yolunuza sakince devam etmeli, yeri geldiğinde de kendinizi savunup, sözlerinizi esirgemeyip, altta kalmamalısınız. Nasıl davranacağınızın ayrımını iyi yapabildiğinizde, göreceksiniz ki hayatınız daha iyiye doğru evrilecek.

Açlık duygusu nedir? İçimizdeki durdurulmayan açlığa nasıl son verebiliriz? Çözümleri sizin için sıraladık.

Previous article

Gül’ün Adı

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up