Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Ara Vermek

Ara Vermek
0

Yarım kalan aşklar, sonuna kadar gidilmeyen yollar, tamamlanmamış işler ve eksik kalan hayatlar. İnsanlığın sonuna kadar götüremediği belki de götürmek istemediği her şey zamanı gelince gün yüzüne çıkacak, belli ki çokça kafa karıştıracak, en iyi ihtimalle birçok keşkeye kapı aralayacaktı. Durup nefes almaya çalışmakla, ara verip devam edecek gücü bulamamak arasında muhakkak bir fark olmalıydı.

En sevdiğimiz yemeği yarıda bırakıp soğumasına göz yummak

Pek bir heyecanla okunan kitabı bir anlığına baş ucuna bırakıp orada unutmak, tam da sevmeye başladığımız sırada eksik kalmak. Döndüğümüzde, devam etmek istediğimizde orada bulacağımıza şüphemizin olmadığı ancak bir anlık gafletle eskisi gibi olmayacağını unuttuğumuz her şey. Ara vermenin, geri dönmekle, ileriye gitmekle hatta bazen tam da orada kalmakla olan karmakarışık bir ilişkisi olduğu aşikar.

Neresinden tutsak elimizde kalacak olan bu kavrama en işime gelen tarafından yaklaşıp akışına bırakmayı, yolda karşıma çıkan engellerle de tüm negatifliğimle savaşmayı tercih ediyorum. Çocukluğumuzdan başlayıp bulunduğumuz noktaya gelene kadar ara verdiğimizi sandığımız ama açıkça veda ettiğimiz onca şey varken durup nefes almaktan bahsedemiyorum. Hep başlanıp bir türlü istenen noktaya gelinemeyen enstrüman kursları, yarım yamalak İngilizce eğitimleri, hafta ortasına bile gidemeyen diyet listeleri varken de nefes almak fizyolojik ihtiyaçtan öteye gidemiyor. Değindiğim her noktada antitez geliştirmenin çok kolay olduğunu görebiliyorum. Ya da dinlenmenin bazen zorla yola koyulmaktan daha faydalı olduğunu tahmin edebiliyorum. Her şeyin biraz da o andaki ihtiyaçla bağlantılı olduğuna inanıyorum. Asıl sorun, son noktayı koymakla ara vermek arasındaki o ince çizgide sürekli yürüyüp ne bir adım ileri gidebilmek ne de düşebilmek.

Belirsizliklerle dolu bir yolda yarım kalan her şeyin kendiliğinden tamamlanmasını beklemek ya da tamamlandığına inanmak, inanmaya çalışmak. Hevesle başlayıp dinlenmeye ihtiyaç duyduğun ya da sırf canın istemediği için olduğu gibi bıraktığın her eylem, her duygu, her cümle tamamlansaydı ne olurdu? Şu an bulunduğun noktayı ne kadar değiştirirdi? Kişiliğini ne kadar etkilerdi? Sana neler katar, senden neler eksiltirdi? Kendimize ne kadar sorsak da cevabını bilemeyeceğimiz onlarca soru… İhtimallerle dolu bu yolculukta kabullenmek, zorlanmak, düşmek, daha güçlü kalkmak, yine de hep yürümek, ilerlemenin kıymetini bilmek, geride kalan ya da geride bırakmak istediğimiz her şeyle vedalaşmak ve tamamlanmak. Bu sefer esas konuyu bulduk.

Kendini Her Yönüyle Tanıyor Musun?

Previous article

Çok Üzgünüm Burada Tanıdık Hikayeler Var

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up