Teknoloji

Başından Kalkamayacağınız 5 Mobil Oyun Önerisi

0

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla birlikte 6 aydır evlerimize tıkılı kalmış durumdayız. Her ne kadar son 2 ayda biraz daha rahatlamış olsak da tehdit hala devam ediyor ve ipleri asla salmamalıyız. Evde kaldığımız süre boyunca çoğumuz sıkılmamak için kendisini bilgisayar oyunlarına ve mobil oyunlara verdi. Bu dönemde bilgisayar oyuncusundan mobil oyuncuya evrilmemi sağlayan birbirinden güzel mobil oyunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Hadi başlayalım!

1-) Brawl Stars

        Brawl Stars, haritaya ve karakterlere üstten baktığınız, çevrimiçi oynanan bir moba oyunu diyebiliriz. Ana amaç rakip takımın üssünü yok etmek olmasa da, böyle bir oyun modu içinde mevcut. Oyuna 1 karakteri öğrenerek başlıyorsunuz, oyunu oynadıkça ve savaş kutularını açtıkça karakterleriniz çoğalıyor. Para yükleyerek karakterleri daha hızlı açabilirsiniz ama yatırdığınız paranın oyun içinde kazanmaya asla etkisi olmuyor. P2W (pay to win) oyun değil, tamamen F2P (free to play) bir oyun ama para yüklemek isterseniz oynamak istediğiniz karakterlere daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Nasıl oynanıyor?

38 farklı karakterden, sizde olanlardan birini seçerek oyuna giriyorsunuz.

Karakterlerin 2 farklı yeteneği oluyor, birisi normal vuruş diğeri de süper vuruş. Normal vuruşunuzun kullanma sınırı var, 38 karakterden 1 karakter hariç diğer 37 tanesinin 3 vuruş hakkı, o diğer karakterin de 4 vuruş hakkı var. Normal vuruş attığınızda karakterinizin üstündeki 1 bar eksiliyor ve vuruş yapmadığınız anlarda o bar yenileniyor. Mermi doldurma mantığı gibi yani. Normal vuruşunuzla herhangi bir rakibe hasar verdiğinizde ise süper vuruşunuzun barı doluyor. Süper vuruş barı dolduğunda ise onu kullanabilir hale geliyorsunuz. Oyunun genel mantığı bu 2 yeteneğinizi kullanarak rakiplerinizi öldürmek ve oynadığınız haritanın görevlerini yerine getirerek maçı kazanmak.

Haritalar

Oyunda 7 farklı oyun modu ve 1 tane de ekstra eğlence modu var. 7 mod olduğuna bakmayın, her mod için ayrı ayrı haritalar mevcut. Her 24 saatte bir modlardaki haritalar değişiyor ve böylece oyun hiçbir zaman monoton devam etmiyor ve sıkmıyor. Şimdi de oyun modlarını açıklayalım.

 A) Elmas Kapmaca:

Oyun ilk çıktığında var olan tek mod. Hala daha oyunun ana modu olarak sayılabilir. 3’erli takımlar halinde oyuna giriliyor. Haritanın ortasında bir adet elmas madeni var. Her 7 saniyede bir o madenden yere 1 elmas düşüyor. Oyuncuların amacı, o elmaslardan 10 tanesini toplayıp maçı kazanmak. 10 elmas topladıktan sonra 15 saniye elmasları düşürmezseniz oyunu kazanıyorsunuz. Elmasın yanına gidip onu topluyorsunuz ve ölürseniz üzerinizdeki elmaslar düşüyor. 

 B) Hesaplaşma:

Tekli ve çiftli şekilde oyuna giriliyor. Oyunun “PUBG” modu diyebiliriz. 10 kişi bir haritaya oyuna giriyor ve savaş başlıyor. Loot olarak topladığınız enerjiler size daha fazla hasar gücü veriyor. Haritada diğerlerini öldüren ve hayatta kalan son kişi oyunu kazanmış oluyor. Biraz süre geçtikçe haritanın kenarlarından merkeze doğru gelen bir zehirli gaz bulutu, içinde kalanlara hasar veriyor.

C) Savaş Topu:

3’erli takımlar halinde oyuna giriliyor. Haritanın ortasında bir futbol topu, 2 yanında da takımların kalesi var. Takımlar topla gol atmaya çalışıyorlar. 2 gole ulaşan takım maçı kazanıyor.

D) Kuşatma:

3’erli takımlar halinde oyuna giriliyor. 2 tarafta takımların üssü var. Üssün kendine ait koruması var, alanına giren herkese saniyede 1000 hasar veriyor. Haritanın ortasında rastgele yerlerde ortaya çıkan civatalar oluyor. Takımlar o civataları toplayıp kendileri için mega robotu ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Mega robotu çıkaran takım, rakip takımın üssüne bir kuşatma düzenliyor. Oyunun süresi bittiğinde hangi takımın üssü daha fazla zarar görmüşse o takım kaybediyor.

E) Sıcak Bölge:

3’erli takımlar halinde oyuna giriliyor. Haritanın belli yerlerinde üzerinde durduğunuzda bölgeyi ele geçirdiğiniz alanlar oluyor. O alanların üzerinde en fazla duran ve alan kuşatma konusunda ilk %100’e ulaşan takım kazanıyor.

F) Soygun:

3’erli takımlar halinde oyuna giriliyor. İki takımın da üssü oluyor. Üssün kendine ait koruması yok. Rakip takımın üssünü ilk yok eden takım kazanıyor.

G) Ödül Avı:

3’erli takımlar halinde oyuna giriliyor. Her oyuncu kafasının üzerinde 2 yıldız ile oyuna başlıyor. Rakip takımdan birini öldürünce kafanızdaki yıldız sayısı artıyor. Diyelim ki 2 yıldızlı bir rakip öldürünce sizin takımınız 2 yıldız kazanmış oluyor, sizin kafanızda 3 yıldız olmuş oluyor. Sonra bir rakip sizi öldürünce rakip takım 3 yıldız kazanmış oluyor. Ölünce kafanızdaki yıldız 2’ye düşüyor. Bu mantıkla belirlenen süre bittiğinde en çok yıldıza sahip takım kazanıyor. Yani saf savaş modu diyebiliriz. Hiçbir görev olmadan pataküte birbirinize yetenek yağdırıyorsunuz

Dükkan ve Brawl Pass

Oyunda her gün içeriği yenilenen bir dükkân var. Her gün değişik fırsatlarla karşınıza çıkıyor. Her gün bedava içerik alabiliyorsunuz. Bu içerik kutu olur, oyun altını olur, karakter puanı olur vs. Brawl Pass’e gelirsek de, bu bir gelişim yolu diyebilirim. Oyunu oynadıkça jeton kazanıyorsunuz ve bu jetonlarla Brawl Pass yolunda içerik açıyorsunuz aynı dükkânda olduğu gibi. Biraz para yatırarak da bu içeriğin 2 katına kadar fazlasını açabiliyorsunuz yine.

Kupa Yolu

Ayrıca oyunda ödül kazanabileceğiniz bir yol daha var, kupa yolu. Oyunda toplam kupa sayısı diye bir şey var. Bu kupa sayısı, tüm karakterlerinizin kupaları toplandığında ortaya çıkan toplam kupa sayınız. Toplam kupa sayınıza göre, kupa yolunda hediye içerikler kazanıyorsunuz.

Karakter Geliştirmeleri

Bir karakterin maksimum olabileceği seviye sayısı 10’dur. Oyunda biraz gelişmeye başladığınızda, karakter aksesuarı ve yıldız gücü denilen terimlerle karşılaşacaksınız. Aksesuar bir karakterinizi 7. Seviye yaptıktan sonra elde edilebilir, yıldız gücü ise bir karakteri 9. Seviye yaptıktan sonra elde edilebilir. Bu 2 terim karakterinizi güçlendiren özel güçlerinizdir. Oynamayı sevdiğiniz karakterleri önce 7. Ve 9. Seviye yapmak onların özel güçlerini açabileceğiniz anlamına gelir. Karakter geliştirmelerini de içerik kazandığınız yerlerden karakter puanı alarak yapıyorsunuz. Her geliştirme sizden karakter puanı ve altın istiyor.

Sanırım biraz uzun yazmışım, bu biraz Brawl Stars rehberi gibi oldu galiba En çok oynadığım oyun olunca kaptırdım kendimi. Sizde bu oyunla uzun süre vakit geçirebilirsiniz 🙂

2-) Archero

Archero, adı üstünde bir okçuyu kontrol ettiğiniz bir dikey platform oyunu. Her oyuna girdiğinizde ve 5 tur ölmediğinizde aldığınız güçlendirmelerle beraber, girdiğiniz oyundaki tüm düşmanları ve bossları öldürmeye çalıştığınız bir oyun. Oyun mekaniği gerçekten çok iyi. Karakteri hareket ettirmeyi bıraktığınızda karakteriniz otomatik olarak en yakın rakibe ateş etmeye başlıyor, hareket ettirdiğinizde ise ateş etmeyi bırakıyor. Her yeri haritada ve her yeni boss’ta yeni karşı saldırı tiplerine karşı oynuyorsunuz, yeni rakip saldırılarından kaçınmaya çalışıyorsunuz ve bu mantığıyla oyun kendisi tekrar etmiyor. Her oyun aldığınız güçlendirmeler farklı olduğu için ve bu güçlendirmeleri 3 tanesi arasından kendiniz seçtiğiniz için bir oyun diğerine benzemiyor ve canlılığını koruyor. Oyun içinde kazandığınız altınla yeni karakterler, giyilebilir itemler ve karakter güçleri açabiliyorsunuz. Gerçekten herkesin oynaması gereken zevkli ve akıcı bir oyun.

3-) Pubg Mobile

PUBG Mobile’i bilmeyenimiz yoktur herhalde diye düşünüyorum. Herkesin telefon alırken ilk sorusu genelde “Pubg açar mı?” oluyor 😀 100 oyuncu bir adaya atlıyor ve sona kalan kişi ya da takım kazanıyor. Loot yapıp karakterinize silah ve zırh takviyesi yapıyorsunuz. Sadece survival modu yok tabi ki, başka birçok yeni mod eklendi oyuna, arkadaşlarınızla birlikte indirip bir şans vermenizi tavsiye ederim PUBG Mobile oyununa.

4-) Skyforce Reloaded

Skyforce oyunu, eskide kalmış nokia telefonların içinde fix olarak gelen uzay savaş gemisi platform oyununun yenilenmiş hali. Gerçekten görselleri ve yeni eklenen haritalar oyuna renk ve tat katmış. Bir kere tadını aldığınızda oyunun içindeki her bölümü bitirip, her güçlendirmeyi açıp, her gemiye sahip olmak istiyorsunuz. Sizi oyunun sonuna getirmeye çalışan bir güç var ve buna karşı koyamıyorsunuz gibi 😀 Tek parmağınızla savaş geminizi kontrol ediyorsunuz ve ateş etmesini istediğiniz yerin tam karşısına getiriyorsunuz. Savaş geminiz önden ateş ediyor ve önündeki rakipleri yıkıp geçiyor. Her bir şeyi yıktığınızda ayrı bir zevk alıyorsunuz diyebilirim. Şiddetle tavsiye ettiğim bir oyundur, oynamadan geçmeyin derim.

5-) Towerlands

Towerlands oyunu, klasik bir kale savunma oyunu diyebilirim. Ama oynanış tarzı ve çizimleri gerçekten çok hoşuma gitti. Saatlerce başında oturup, kalenizi güçlendirip, gelen düşmanları defedebilirisiniz. Oyunu oynadığınız kısım haricinde, savunduğunuz yerin arkasında bir köyünüz var, köyünüze çeşitli yapılar kurup size oyun içinde yardımcı olacak askerleri ve oyun altını yaratıyorsunuz. Bu da oyuna çeşitlilik katan yer oluyor. Sadece savaşmıyorsunuz, ayrıca köyünüzü büyültüp stratejiler oluşturuyorsunuz. Kalenizi savunan askerler için de baya bir çeşitlilik mevcut. Oyunda ilerledikçe bütün askerleri açıp güçlerinden faydalanabiliyorsunuz. Saatlerinizi kolayca harcayabileceğiniz akıcı bir oyundur.

 Bu yazımda sizlere bu zor günlerde evinizde sıkılmadan oynayabileceğiniz ve üzerine saatlerinizi boca edebileceğiniz 5 mobil oyun önerdim. Umarım hepsini beğenerek oynarsınız. Mutlu günler, iyi oyunlar!

Popüler Kültür Nedir? Televizyon Popüler Kültürü Besler Mi?

Previous article

Mevsim Değişir

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up