Dizi & FilmKültür & Sanat

Bir Film İzledim Hayatım Değişti: Netflix Belgesel Önerileri

0

     Değişti mi acaba ? Filmler/diziler ne kadar yakındır bize ya da biz, kendimizi filmlere/dizilere ne kadar yakın hissederiz ? Her film/dizi izlediğimde bambaşka bir benliğe bürünmüş, farklı bir hayatın parçası olmuş gibi hissederim kendimi. Bu hayatlara konuk olup sanki hepsi izleyenin hikayesiymiş gibi hissederken her hikâyenin bir film/dizi olduğuna inanlardanım.

      Bugün de hikayesini izlerken içinde kaybolacağınız birkaç öneriyle karşınızdayım. Aşağıdakileri izlerken bu hikayelerin ‘gerçek’ olduğuna inanmak zor olacak. Detay içermeyen, heyecanınızı kaçırmayan bir yazı olmasına özen gösteriyor olacağım…

1) TEK YUMURTA ÜÇÜZLERİ

         Ne yazsam ne söylesem yetmeyecekmiş gibi hissediyorum bu belgesel için. Doğrusunu söylemek gerekirse çok vaktimin olmadığı bir zaman diliminde diğer filmlere göre daha kısa olduğu için tercih ettim bu belgeseli. İzledikçe içinde kayboldum; öfke, mutluluk,şaşkınlık gibi duygulara boğuldum.

        Üniversiteye başladınız, okula ilk girdiğiniz anda herkes sizi daha önceden tanıyor gibi davranıyor ama aslında tanıdıkları siz değilsiniz… Burada başlayan bir hikaye nereye kadar götürebilir sizi ? Ya bunu yaşayan siz olsaydınız ? Üçüz olduğunu yıllar sonra öğrenen kardeşler aslında birbirleriyle aynı olduklarına ikna oluyorlar, peki gerçekten öyle mi ? Belki de bütün olay bunu anlamaktır… Mutlaka izleyin, mutlakaa.

2) SOSYAL İKİLEM

             Bu neymiş böyle diyerek açtım. İzlerken gerçek hayatta, girdapta kısılıp kalmış gibi hissettiriyor insana. Sosyal ağların nasıl hayatımızın içinde olduğunu, bizi nasıl bir esarete soktuğunu eski sosyal ağ çalışanlarından dinliyoruz. İzlemeye başladığınız andan itibaren anlatıcıların gerginliğini hissedeceğiniz bir yapım. Anlatıcılar, yarattıkları tuzaklara düşen insanları uyarmak için geçmiş kamera karşısına. Kendileri de o tuzaklara düşmüş.

       İzlerken anlatıcıların hiçbir sosyal medya hesabı olmadığını düşünürken onların da birer bağımlı olduğunu göreceksiniz, kendiniz gibi.

3) UNSOLVED MYSTERİES

       

            Altı bölüm, altı farklı hikaye. Hiçbirinin bir sonu yok hiçbiri çözülememiş. Çekimlerin amaçlarından birisi bu hikayelerin çözümleri için bir yol bulunması. Rey, Patrice, Alonzo ve dahası… Çözülememiş olaylar izleyene dahi kendini bir çıkmazda hissettiriyor…

4) PERIOD. END OF SENTENCE

              Yaklaşık yarım saat süren bu belgesel Hindistan’a götürüyor bizi. Yer yer çevrenizden duyduklarınızı, gözlemlediklerinizi görebileceğiniz bir yapım. ‘Adet/regl’ kavramı sorularak başlanıyor belgesele; aldığımız cevaplarsa bir tabuyu gözler önüne seriyor. Hijyenik pede ulaşamayan, adet/regl olduğu için okulu bırakmak zorunda bırakılanların hikayeleri… En iyi kısa belgesel Oscar’ı alan bu hikaye kadınların ped üretmeye başlamasını ve kadınların ‘uçma’ hikayelerini ele alıyor.

İYİ SEYİRLER !

Bu Hayatı Yaşamanın Başka Bir Yolu Olmalı : Diren

Previous article

İnsanın Anlam Arayışı

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up