Hobilog Özel

Bir Öğrenci Gözünden Antalya

0

      Ben söze Atatürk’ün ‘’Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.’’ sözü ile başlamak istiyorum. Eee Ata’mız bile Antalya’yı bu kadar övmüşken bize de elimizden geldiğince yazması düşer. Akdeniz’in mis gibi havası, Kaleiçi’nin mekânları/ sokakları, Işıklar’ın yürüme yolu, Karaoğlan Parkı’nın manzarası, Saat Kulesi’nin güzelliği… daha nice yerler sayabilirim fakat birkaç sayfa bu güzellikleri saymayla devam etmeyip bunları size anlatmayı isterim.

      Akdeniz Üniversitesi’nin içinde çarşısının bile bulunduğu büyük bir kampüsü var. Kampüs içinde ne arasanız bulabilirsiniz diyebilirim. Bu çok büyük bir avantaj çünkü yeri geliyor tüm günümüz okulda geçiyor ve bir şeyler almak için okula sürekli girip çıkmak insanı gerçekten yorabilir. Neyse ki o yönden şanslıyız. Hocalarımız kaliteli ve alanında yetkin kişilerdir. Tabii her üniversite gibi burada da sizin sabrınızı zorlayabilecek hocalar yok değil ama söylediğim gibi her üniversitede böyle hocalar bulunmakta. Okulun birçok sosyal kulübü var ve bu kulüpler oldukça aktif. Bunlardan ilginizi çekenlere kesinlikle üye olmanızı ve en azından birinde aktif olmanızı tavsiye ederim.

       Biraz barınmadan bahsetmek istiyorum: Şehir dışından Antalya’ya okumaya gelmiş bir öğrenci için seçenekler neler? Kız kyk yurdu kampüsün içinde, erkek kyk ise otobüsle kolay ulaşım sağlanabilecek ve dilerseniz yürünebilecek mesafede bulunuyor. Yurtların yanı sıra üniversitenin bulunduğu konum bölgesinde (Buraya ‘’Kültür’’ deniyor.) birçok apart mevcut. Tek ya da birkaç kişilik istiyorum dediğinizde farklı kişilerle birlikte de kalabilirsiniz. Aslında yurt gibi ama aynı oda yerine aynı eviniz olacak yani bir nevi size ev arkadaşı buluyorlar. 1+1 apart daireler de fazlasıyla var. Okulun bulunduğu bölge tam anlamıyla öğrenci mekânı. 7/24 canlı bir yer diyebilirim. Antalya’nın bana göre en önemli sorunu; ulaşım. Tramvay ve otobüsle ulaşım sağlanabiliyor sadece. Tramvay da üniversitenin olduğu tarafta yok maalesef ama yapımı yeni başlanan tramvay okul taraflarına gelecek deniliyor. ( Belki de sadece bir rivayetten ibarettir, bilemeyiz 😊 ) Kafe vs. için Kültür (tabii ki okula yakın olmak isterseniz burası sadece), gece hayatı için de kesinlikle Kaleiçi. Harika mekanların olduğu, tarihi yapısıyla sokaklarında bulunmak bile insana keyif veriyor. Antalya, kültür ve sanat etkinlikleri ile ünlü bir şehir. Antalya Devlet Tiyatro’sunda her daim oynanan bir oyun vardır. Tiyatro sevmeyenlerin bile sıkılmadan izleyebileceği çok çeşitli oyunlar var. Oyuncuları arasında çoğumuzun tanıdığı ‘’Selim Bayraktar’’ var.

      Türkiye’ye ‘yaz’ denilince akla ilk gelen yerdir Antalya. Yaz mevsimi ilk bu şehre uğrar her daim. Bu, Antalya’da okuyanların en büyük şansı. Mesela dersten sonra gidip denize girebilirsiniz, rahat kıyafetlerle ve terlikle okula gidebilirsiniz. Kim istemez ki ders arasında deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkartmayı? Bu şehir keyfine düşkün insanların şehri ben öyle sıkıya gelemem, eğitimimi alırım eğlenceyi de dibine kadar yaşarım (tabii kariyer basamaklarını yavaş yavaş tırmanmayı da ihmal etmiyoruz.) diyorsan…
Seni Antalya’nın sıcak kumlarına, mükemmel üniversitesine bekliyoruz.

İlayda Gök

Hobilog

Bir Öğrenci Gözünden Aydın

Previous article

Farkında Mısınız?

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up