Hobilog Özel

Bir Öğrenci Gözünden Aydın

0

Sınav döneminden daha heyecanlı olan bir döneme girdiniz. Hangi okul ? Hangi şehir düşüncesindesiniz. Biliyorum çünkü aynı yollardan ben de geçtim. Bu arayışınıza ortak olmak istedim ve ufak bir öneri ile geldim size. Haydi gelin hep beraber Aydın şehrini benim gözümden görelim…


Öncelikle Aydın’ı seçme sebebim Kalbim Ege’de Kaldı edasıyla bu şehre olan merakım. Aydın, şehir olarak merkezi ve küçük bir yer. Küçük olmasından dolayı ekonomik olarak bir öğrenci için en uygun şehir. Nüfusun büyük bir kısmı öğrencilerden oluşuyor.
Üniversiteyi ailenizden uzakta okuduğunuz zaman sizin için en önemli konu maddiyat oluyor. Aydın, yaşanması çok ucuz olan bir şehir. Ancak kötü yanı; ucuz diye bazen harcamanın sınırını kaçırabiliyorsunuz. Çok harcadığımı fark etmediğim, ay sonunu nasıl getireceğimi düşündüğüm çok an oldu. O derece ucuz yani 🙂 Esnaf ve öğrenci ilişkisi de Aydın’da çok fazla. Bunu neden belirttim çünkü öğrenciyken biraz ek gelir kimin hoşuna gitmez ki 🙂 part-time olarak cafelerde çalışıp gayet iyi ücretler kazanabiliyorsunuz. Aydın, öğrenciye alışmış bir şehir, öğrencinin önemini bildikleri için herkes size çok iyi davranıyor. Farklı bir şehirden geliyorsanız asla yabancılık çekmezsiniz.

Biraz okul ortamın bahsedelim; ana kampüs Aydın’ın merkezinde, fakülteler birbirine çok yakın ve düzenli. Nazilli ve Kuşadasında’da farklı kampüslerimiz bulunmakta. Etkinliklerin, festivallerin yapılabileceği çok geniş alanları var. Okula geldiğinizde hayalinizdeki üniversitesi ortamını bulabilirsiniz yani. Köklü bir okul olduğundan akademik olarak da gayet başarılı. Bölüm, fakülte farketmeksizin hocalarla iletişim kurmak oldukça kolay.

Biraz eğlenceden biraz gece hayatından bahsedelim.

Gece hayatı merkezde çok aktif değil ama Aydın’ın en iyi yanı başka şehirlere çok çok çok yakın olması İzmir’e 1 saat, Bodrum’a 3 saat uzaklıkta. Trenle 13tl ye günübirlik İzmir’e gidip gezip geri gelebiliyorsunuz. Bu da bir öğrenci için derslerden sıkılıp kafa dağıtmak için birebir.

Okuldan, kampüsten, çalışma imkanlarından bahsettik peki bu Aydın’da ev kiraları ne alemde diye soracak olursan. Aydın’da ev kiraları 500-1000tl arasında değişiyor bu da bir öğrenci için oldukça ucuz meblağlar özellikle 2-3 arkadaş ortak olup bir eve çıkarsanız sizin için daha iyi olur. Ama benim önerim üniversite için farklı bir şehire geldiyseniz eğer ilk sene yurtta kalmanız. Hem arkadaş açısından hem de şehri tanıma açısından çok daha kolay oluyor. İkinci sene eve çıkabilirsiniz.
Şimdilik benden bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir ve aklında Aydın’a dair ufak da olsa bir fikir oluşabilmiştir.

Mert Canbulat

Hobilog

Bir Öğrenci Gözünden Tekirdağ

Previous article

Bir Öğrenci Gözünden Antalya

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up