Hobilog Özel

Bir Öğrenci Gözünden Edirne

0

Trakya üniversitesine gelirken tercih etme sebebim istediğim bölümde puanımın yettikleri arasında yaşadığım yere en yakın olan olmasıydı. Açıkçası şehir hakkında da ön yargılarım vardı. Edirne, küçük ve büyük çoğunluğu öğrencilerin oluşturduğu bir şehir. Özellikle İstanbul gibi büyük yerlerden gelenler ilk zamanlar tatmin olmayabilirler.

Ama yaşamaya ve şehri tanımaya başladıkça bir şekilde kendini sevdiriyor. Tarihi yerlerinden bahsetmeye gerek duymuyorum zaten hepsini gezmeyi bir güne çok rahat sığdırabiliyorsunuz. Belli başlı mekanlar var ve öğrenciler çoğu kez oralarda takılıyor. Meriç nehri ve karaağaç çevresi doğal ortam ihtiyacımızı karşılıyor. Doğal ortam tabi her zaman iyi değil. Kış aylarında balkanlardan gelen soğuk hava dalgalarını fazlasıyla hissediyoruz. Karasal iklimi tam anlamıyla yaşayan bir şehir. Trakya Üniversitesinin en güzel yanlarından biri kampüs hayatının olması.

Hatta bazı fakültelerin önünde gerçekten o her üniversite tanıtımında olan çimlerden var

Özellikle ayşekadın ve balkan yerleşkesi baya hareketli. Balkan yerleşkesinde “delta park” adıyla geçen kafelerin, yemek yeme yerlerinin, market, kırtasiye, eczane gibi temel ihtiyaçları giderebilecek mekanlardan oluşan bir yaşam merkezi var. Hele de kampüs civarındaki kyklardan birinde kalan biri merkeze inmeden çoğu ihtiyacını burada giderebilir. Balkan yerleşkesinin civarında sadece kyk yurtları var. Özel yurtlar genelde merkezde kalıyor. Ama zaten küçük bir şehir olmasından dolayı bir yerden bir yere gitmek çok uzun sürmüyor.

Kykların bazıları yarı özel diye geçiyor ve bunlar fiziksel olarak gerçekten çok güzel. Sadece en son yapılan erkek kyklardan birinin konumu ve oraya ulaşım bir tık sıkıntılı. Diğer kykların en güzel yanı okula yürüme mesafesinde olması. ( tabi fakültenin hangi kampüste olduğuna göre değişir) Ama bir dezavantaj, Etus denen toplu taşıma ücretleri diğer illere göre pahalı. Üniversitenin eğitimi hakkında genelleme yapmak istemiyorum çünkü evet oldukça köklü bir üniversite fakat bazı bölümler yakın bir zamanda açılmış. Eğer bu önemsediğiniz bir kriterse iyi araştırılmalı. Ama özellikle tıp alanında kendini kanıtlamış. Sağlık dışı alanlara pek hakim olmadığım için eğitimleri hakkında bir şeyler söyleyemiyorum. Okulun sosyal kulüpleri çok. Çoğu fakültenin kendi kulübü de var. Okulun ilk haftalarında tanıtımları yapılıyor ve birçoğu da oldukça aktif. Hatta kulüplerin sosyal medya hesaplarından inceleyebilirsiniz. Zaman zaman büyük şehirde okumuyor olmanın eksikliğini hissetseniz de okumaya değer bir yer. İstanbul’a yakınlığı çok güzel bir avantaj. Yunanistan ve Bulgaristan sınırında olması da cezbedici olabilir. Özetle toparlayacak olursak Trakya topraklarında Trakya kültürünü yaşamayı herkesin seveceğini düşünüyorum 🙂

Hobilog

Bir Öğrenci Gözünden Tekirdağ

Previous article

Bir Öğrenci Gözünden Antalya

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up