Hobilog Özel

Bir Öğrenci Gözünden İstanbul

0

Sınav stresinden daha yoğun duyguların yaşandığı döneme hoş geldiniz ! Hangi şehirde okusam, hangi bölümü okusam, direkt meslek hayatına mı atılsam ve daha binlercesi… Bu soruları cevaplamak için ihtiyacınız olan tek şey kendiniz. Stres altında yanlış kararlar vermeye meyilli olan insan ırkı; tercih döneminde toplum baskısı, aile baskısı,korkular veya normlar etkisine girerek kendini içinden çıkılmaz bir girdapta buluyor. Biz de Hobilog Ailesi olarak ‘Öğrencinin dilinden öğrenci anlar.’ diyerek deneyimlerimizin sana ipuçları olmasını umuyoruz. Kendin ve hayatının için en doğru kararı (kendin) vermen dileğiyle sevgili arkadaşım.

    Benim ipuçlarım üniversite için pılını pırtısını toplayıp İstanbul’a yerleşmeyi düşünenler için…

Ben Ege’nin bir şehrinden birkaç parça eşyayla yola koyulmadan önce fark ettim neler olduğunu. Odamda son kez tüm eşyalarımla kalıyordum, son kez bana ait tek kişisel alandı. Yol boyunca beni nelerin beklediğini düşündüm. İstanbul sık gidip geldiğim, bana yabancı olmayan bir şehirdi ama ilk kez çok yabancıydı bana. İlk senemde yurda yerleşen benim için İstanbul’un en zorlu kısmı bu oldu. Toplu bir alanda yaşamak. Yemek saatinde yemekhaneye gitmek zorunda olduğunuz, evinizdeki rahatlıktan ödün vermek zorunda olduğunuz ve asla yalnız kalamayacağınız yer. Hatta öyle ki telefonda konuşmak için merdiven boşluğunda saatlerce oturduğumu bilirim. Peki hiç mi olumlu bir yanı olmadı yurdun? Yurdun en güzel yanı insanlarla daha rahat tanışabileceğin bir zemin olmasıydı.

Okula gittiğin ilk gün oradan biriyle derse gidiyorsun ve bu yüzden okulda kendini daha az yabancı hissediyorsun

Şehri keşfe çıkacağın insanlar da genellikle yurttan oluyor. Hemen hemen herkes yeni gelmiş oluyor, farklı şehirden olan insanlarla daha rahat empati kurabiliyorsun mesela. İlk senemin sonunda eve çıkmış olsam da, yurtta bazı sorunlarla karşılaşsam da 1. Sınıflara verebileceğim en büyük önerilerden biri kesinlikle yurtta kalmaktır çünkü orada edineceğiniz arkadaşlar şehre alışmanızı ve şehri benimsemenizi sağlayacaktır; oradaki deneyimleri başka yerde yaşamanız da pek mümkün olmayacaktır.

       İstanbul, ucu bucağı olmayan rengarenk bir şehir. Bambaşka hayatları içine almış olan bir şehir. Ne yapmak istersen, nerde olmak istersen olabilirsin. Her bütçeye göre, her renge göre gidebileceğin ve kendini bulabileceğin bir şehir. Öğrenci şehri gibi bir genelleme yapamayız, İstanbul herkesin şehri. Dans etmek istersen dansa, gönüllük yapmak istersen derneklere, iş aramak istersen alanınla ilgili iş yerine, dalış sporunu yapmak istersen doğru kişiye… İstanbul’un sihri burada. Gözlerini kapat ve ne istediğini düşün sonra hoppp oraya git.

          Dileklerini gerçekleştirirken toplu taşımada kötü bir kokuyla karşılaşıp trafikte uzuuun bir yolculuk yapmak zorunda kalabilir; bütçeni denklemekte zorlanabilir;  her yer bina dolu olduğu için daralabilirsin. Yeşili yok etmeyi kendine meslek edinen insan en çok İstanbul’u darp etmiş adeta. Önemli olan tüm bunlara karşı ne kadar sabır göstereceğin.

        Yeri geldiğinde niye buradayım diyerek bunalacağın, yeri geldiğinde iyi ki buradayım diye keyifleneceğin her şeyin şehri İstanbul.

       Ek olarak üniversite hayatına başlarken verebileceğin en radikal kararlardan biri olan ‘farklı şehre taşınma’ fikri çok korkutucu görünse de deneyimleyebileceğin en güzel şeylerden biri. Kendi ayaklarının üzerinde durduğunu, kendi kendine yetebileceğini, kendi hayatının dümeninin sen de olduğunu görebileceğin en güzel fırsat. Korkma arkadaşım; farklı bir yere taşınmaktan, ya yalnız kalırsam diye korkma, ailemden ve arkadaşlarımdan uzak kalırsam yapamam diye korkma. Yaparsın. Belki alışırken zorlanırsın, belki yeri geldiğinde çok mutsuz hissedersin ama sonunda yaparsın. Ve iyi ki dersin!

     Sırtındaki yüklerinin ağırlığının altında hiçbir zaman kalmaman ve hayallerine en güzel şekilde ulaşman dileğiyle…

Merve Sağlam

Hobilog

Bir Öğrenci Gözünden Tekirdağ

Previous article

Bir Öğrenci Gözünden Antalya

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up