Hobilog Özel

Bir Öğrenci Gözünden Tekirdağ

0

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesini tercih edecekseniz öncelikle tercih yapacağınız bölümün hangi fakültede olduğuna dikkat etmelisiniz. Ana kampüs Değirmenaltında, kampüsün düzeni gayet güzel, Fen Edebiyat Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Güzel Sanatlar Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu gibi birçok fakülte burada bulunuyor. Kampüs oldukça büyük ve yokuş ama 15 dakikada bir ring kalkıyor ve fakültenize rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Yaz kış rüzgarımız hiç eksik olmaz çünkü kampüsümüz deniz görüyor. Yemekhanemize gelecek olursak ortalama 3 tl civarında iyi denilebilecek öğle ve akşam yemeği yiyebilirsiniz bazı günler kötü olduğu da oluyor tabi. Yemekhane dışında 15 tl civarında yemek yiyebileceğiniz işletmeler her fakültede bulunuyor. Kampüs içinde spor kompleksi denen yerde yüzme havuzu, spor salonu vs. var.

Bunun dışında Değirmenaltı denen caddede oldukça fazla cafe, yemek yerleri var ve yemekler uygun fiyatlı. Buranın büyük çoğunluğunu öğrenciler oluşturuyor zaten. Değirmenaltında çoğu yere yürüyerek gidebilirsiniz, şehir merkezi dolmuşla 10 dakika, özellikle denizden kopamayanlar için sahili bence oldukça güzel. Değirmenaltı ev kiraları diğer yerlere göre bir tık pahalı kalıyor. Yurtlar hakkında pek bilgim yok bir şey söyleyemeyeceğim ama barınma olarak evler dışında birçok apart da var hem kızlar hem erkekler için.

Notlandırma kısmına gelecek olursak sınavlar genel olarak aşırı zorlayıcı olmamakla birlikte finalden 50 alma zorunluluğu biraz kötü. Vizeniz 100 de olsa bütünlemeye girmek zorunda kalıyorsunuz. Ama çoğu hoca sizden verdiği bilgiden daha fazlasını istemez. Aşırı kasmaya gerek kalmadan çoğu dersten geçebilirsiniz tabi bu fakülteden fakülteye de değişiklik gösterebilir. İlk başta tercih kısmında dikkat edin dememin nedeni ben Makine mühendisliği öğrencisi olarak merkez beklerken kendimi Çorlu ilçesinde bulmuştum. Mühendislik fakültesi Çorluda bulunuyor. (Gıda ve ziraat mühendisliği hariç hepsi Çorluda) Çorludan bahsedecek olursam merkeze otobüsle 30-40 dakika mesafede, ev fiyatları Değirmenaltına göre daha uygun ama gezilecek yerleri kısıtlı bir ilçe.

Tekirdağ’da genel olarak gezme yerlerine bakacak olursak Şarköy, Kumbağ, Yeniçiftlik gibi birçok tatil köyü var. Uçmakdere gibi yerlerde doğanın tadını çıkarabiliyorsunuz. Eğlence yerleri büyük şehirlerdeki kadar lüks veya büyük olmasa da bulunuyor. İstanbul’a yakın olması da çok büyük bir avantaj. 30 tl gibi bir fiyata gidiş geliş bileti alabiliyorsunuz. Genel anlamda Tekirdağ’da okunur mu derseniz bence sosyallik olarak olsun fiyatlar olarak olsun ortalama düzeyde okunabilir bir il fakat kampüsünüz Çorluya denk gelirse aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Özellikle büyük şehirden geliyorsanız çok büyük beklentilerle gelmeyin ama zaten çok bir beklentim yok kampüs olsun ortalama bir yer olsun derseniz Namık Kemal Üniversitesi’ne bekleriz:)

Tuna Dalgıç

Hobilog

Geçmişten Bugüne Güzellik Algısı

Previous article

Bir Öğrenci Gözünden Çanakkale

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up