Gezi Yazısı

Bir Pazar Rotası

0

Bugün kısa bir yolculuğumuz var. Pazar günü ne yapsak, hem hava alsak hem insanlardan uzak kalabilsek (selamlar virüs) diye düşünürken elediğimiz onca seçenekten sonra kendimizi çok sevdiğimiz Kireçburnu sahile giderken bulduk.

      İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı olan bu semtin ismi Fatih Sultan Mehmet dönemine dayanıyor. Rumeli Hisar’ı inşa edilirken kireç ocakları buraya yapılıyor ve bu kireçler Rumeli Hisarı için kullanılıyor. Semtteki kireç ocakları ve fiziki yapısı da semtin adını oluşturuyor. Bizans döneminde ‘Boğazın Kilidi’ anlamına geliyor Kireçburnu’nun o zamanki ismi,  bu isim bize oradaki manzaranın güzelliği hakkında ipucu veriyor adeta. Buranın tarihi yapısı, ‘Leyla ve Mecnun’ dizisinin çekimleri ve tatlı bir balıkçı yeri olması da Kireçburnu’nu daha dikkat çekici bir yer yapıyor.

Kireçburnu’na doğru yola koyulduğunuzda  ‘İyi ki buraya geliyoruz’ dedirten ilk an o yemyeşil yol. Kireçburnu’nun havasını size hissettiren, oranın sakinliğini size yansıtan yol. Çok sevdiğiniz şarkılar eşliğinde (şanslıysanız trafik olmadan) süren yol sahile çıkıyor ve orada kamp sandalyeleriyle oturan insanları gördüğünüzde durma vakti geldiğini anlıyorsunuz. Aracı olanlar için İspark’ın olması yüz güldüren bir detay. Toplu taşıma araçlarını kullananlar için ise M2 metro hattını kullandıktan sonra otobüs veya minibüs ile aktarma yaparak sahile ulaşabilirsiniz.

        Kamp sandalyelerinizi çıkarıp kahvenizi yanınıza almadan hemen önce Kireçburnu Fırınına uğradınız mı tamamdır. 1957 yılından beri hizmet veren, gittiğinize pişman olmayacağınız, denize açılan gemilere peksimet satmak amacıyla açılan bu fırına girince tarihi kokusunu hissedeceksiniz.

Artık kahveniz, denizin büyüleyici kokusu, sevdiğiniz insanlar, sevdiğiniz kitaplar, şarkılar sizinle. Burada güzel bir pazar günü geçirmek, kısa bir yürüyüş yapmak sizi canlı tutacak.

      Ek olarak Kireçburnu sahile gitmenin en büyük avantajlarından biri de sakinlik olacak. Henüz diğer sahiller kadar keşfedilmiş ve kalabalık değil. Gelen insanlar da genel olarak kendi halinde, toplumun medeni birer parçası olan kişiler oluyor, öyle görünüyor.

        Her gününüz keyifli bir Pazar günü geçsin, musmutlu yolculuklarrr !

Bir Adalet Meselesi: Şahsiyet

Previous article

Empati Nedir Biliyor Muyuz?

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up