Gezi YazısıKültür & Sanat

Bu Yazı Sıradan Yolculuklardan Sıkılıp Kendi Yolunu Çizmek İsteyen İnsanlara İthafen Yazılmıştır

0

Hiç düşündük mü gerçekten gezi nedir?


Sözlük bu kelimeyi ülkeler ya da kentler arasında, gezmek, görmek, tanımak, dinlenmek ereğiyle ya da bir iş dolayısıyla yapılan uzun yolculuk.’ olarak nitelendiriyor. İçinde sonsuz duygu barındıran bu eylemi bu kadar ruhsuzca tanımlamak ne kadar doğru acaba?

Bana kalırsa gezi özgürlüğün, keşfin, ruhsal terapinin, farkındalığın, iyilik halinin, birlik beraberliğin paylaşımcılığın ve kaliteli hayatın anahtarı… İşte Büşra Ateş tarafından gezi tam olarak böyle ifade edilmelidir…

İYİ BİR GEZİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKMEKTEDİR?

Benim gözümden bu sorunun cevabı da son derece renkli ve net. Arkadaşlar, Plan yapacağız. Kaliteli vakit kusursuz bir geziye yol açar. Peki kaliteli vakitten kastım ne? Hemen anlatıyım. İlk önce gezimize iyi bir plan oluşturmakla başlıyoruz, plan zaman yönetimi demektir.

Bu bizim tek şartımız. Günü birlik olanlardan tutunda şehirler arası uzun sürecek seyahatlerimizde ilk ve tek kural bir plan oluşturmak. Planımızda neler olmalı kısaca ondan da bahsedeyim. Gezeceğimiz şehirle ilgili ufak bir araştırma yapacağız. Gidilecek yerleri gün ya da zaman içine böleceğiz. Böylelikle şuraya mı gitsek buraya mı? Neresi yakın, neresi uzak? Ne yemeliyiz? Nerede eğlenebiliriz? Müzelere nereden ulaşabiliriz? Nerede konaklamalıyız… gibi soruların hiçbiriyle karşı karşıya kalmamış olup son derece maceraperest özgürlüğü sonuna kadar hissederek ve ruhsal dinleme eşliğinde stresten uzak negatiflik içermeyen kaliteli bir vakit geçirmiş olacağız.


Bakacak olursak yüzlerce seçenek mevcut. Ancak sizler için bunları birkaç başlıkta toplamaya çalıştım. İşte başlıyoruz.

Doğa ve Tabiat Gezileri

Yeşil, doğaya hakimdir Ayrıca umudu ve canlılığı temsil eder. Çakra renkleri arasında yer alan yeşil, insan vücudundaki birçok bölgede olumlu etkiler yaratır.

Kültürel Geziler

Tarihi eser ve arkeoloji bölümü okuyorum. Burada size sunduğum görseller ise görmek için sabırsızlandığım dünyanın ilk uygarlıklarına ait olan yapılar. Her metropol kendi içinde birbirinden farklı kültürlere sahip. Kimisi soyut, kimileri somut şeylere inanç beslerken bazıları eti yasaklamış, bazıları bitkilere dokundurmamış.
Özgür olup istediğini kolaylıkla elde edende varmış, köle olarak sadece yaşama hakkı tanınanda.

Dönüştürücü Geziler

Meditasyon yapan kişilerin çakraları açılır. Dengesini korur ve böylelikle enerjisini yeniler. Olumsuz durumlarda ya da güçsüz hissettiğimiz zamanlarda ruha pozitif enerji çekebilmek adına meditasyona başvururuz. Bunun içinse en ideal ortamı yani doğayı, denize yakın bölgeleri tercih edebiliriz…

Eğitim Gezileri

Üniversite de başvurabileceğimiz birçok öğrenci değişim programları var. Bunlar hem yeni ülkelerin keşfi için hem de dil öğrenmek adına kaçınılmaz fırsatlardır. Bu hayatta hepimizin planlaması gereken ama henüz rotası bile oluşturulmamış yolları var. Peki neyi bekliyoruz? Neden harekete geçip haritayı ele almıyoruz? Tek seferlik çıktığımız bu yaşam adı verilen yolculuğu neden tekdüze gidiyoruz? Keşfetmek asla sonu gelmeyen bir serüvenken niçin bu sonsuzluk ta biz sadece oturup yolun bitmesini bekliyoruz?


Bahanelerin arkasında daha ne kadar yaşayabilirsiniz? Zamanım yok, çok yoğunum, ayıracak bütçe bulamıyorum… Nereye kadar bunlar sizi taşıyacak? Ya da siz daha ne kadar sadece hayal kurmakla yetineceksiniz? Ah şimdi arkadaşlarımla ateş başında şarkılar söyleyip birlikte doğa yürüyüşlerinden dönüp sabaha kadar sohbet etseydik dedikten sonra daha ilk izin gününüzde hemen internete koşup beş yıldızlı otelleri aratıyorsunuz…

Sosyal Geziler

İşte bu bölüm…

Anlatmak için en heyecanlandığım kısım. Nedenini açıklamaya gerek bile duymuyorum çünkü fotoğraflar çoktan sesim olmuştur sizlere…

Bana kalırsa enerji atmanın en güzel yolu festivallerde çılgınlar gibi eğlenip, kol kolayken en sevilen parçalara eşlik etmektir. Bu tür gezilerinizde tek sorununuz (eğer yukarıdaki kuralıma uyduysanız) kısa süreli ses kayıpları ve ağrıyan ayak tabanlarınız olur.

Ancak diyorsanız ki biraz dinlenmeye şehirden soyutlanmaya ihtiyacım var.

O zaman hemen kapatın gözlerinizi ve sol taraftaki görselin içine ışınlanın. Ne iş ne okul nede günlük koşuşturmalarınız… Burada çekmeyen bir telefon kadar ulaşılmazsınız. Hepsi size o kadar uzak ki. Ayrıca bırakın yaşlanmayı bu şartlar da yeniden doğarsınız. Şimdi hep birlikte derin bir nefes alıyoruz. Ciğerlerimize dolan tertemiz havayı, çekilen kürek seslerini kayığın gölü yarıp ilerleyişini, ağaçların rüzgarla olan dansını hissedebiliyor muyuz? Bu seyahati ben detoks olarak adlandırıyorum. Beden ve ruha ait bütün negatiflikler arınma seansı gibi düşünün.

Hani sadece yüzüp sonra telefon başında güneşlendiğiniz o yerler var ya, işte onların hepsi benim gözümde tuzsuz birer yemek. Karnınız doyar ama asla tat almazsınız. İnternetten yıldızına bakıp karar verdiğiniz ve doğruca konumu takip ederek etrafınıza bile bakmadan yol bulma telaşesiyle çıktığınız tatiller, bunlar mı sizi rahatlatacak? Odasında özel saunası varmış, günde beş öğün yemek veriyorlarmış, ekstralar fiyata dahilmiş… 1 hafta lüks içinde yaşayacaksınız diye gerçek gezinin bu olduğuna inanmanız kendinize yaptığınız en büyük saygısızlık.

Kişisel gelişimci değilim belki ama bireye iyi gelebilecek yöntemler hakkında oldukça fazla araştırmalar yaptım ve sonuç olarak hiçbir ruh hali içinde heyecan, keşfetme duygusu ve yenilenme arzusu olmadan ne yazık ki ilk günkü haline geri dönemiyor. Lütfen seyahat planlarınızda bu söylediğimi göz önünde bulundurun.

İlk yazımda gezinin sıradan bir eylem olmadığını, hayatınızdaki önemini ve aslında birçok türde de yaşantınızda yer aldığını göstermek amacıyla karşınıza geldim. Sizlere seyahate çıkmadan önce işleri biraz kolaylaştırmak adına tüyolar sunmaya çalıştım.

Hayat, düne keşke demek için çok kısa, yarına hayaller kurmak içinse sonsuz… Bahanelerin hayallerinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Featured Snippet Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Previous article

Zamanına Meydan Okumuş Kitap: Kadının Adı Yok

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up