Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Dert Ortağım Benim: Terapi

0

Terapi, terapist, psikolog, divan, çocukluğuna inelim, konuşma tedavisi, antidepresan, Freud…

Belki de bunları okudukça gözünüzde bir sahne canlandırmaya başladınız bile. Peki gerçekten de terapi tüm bunları mı içeriyor yoksa daha fazlası mı var? Terapi nedir ve terapist kimdir? Terapi sadece dertleşmek olabilir mi?

Psikoterapi; yaygın kullanılan adıyla terapi ruh sağlığı alanında kullanılan, psikolojik rahatsızlıkları, yakınmaları, şikayetleri olan bireylerin tedavi yöntemlerinden biridir. Freud bunu konuşma tedavisi olarak tanımlamıştır. Psikoterapi bireyin psikolojik rahatsızlığını tedavi etme amacının yanı sıra bireyin kendini tanımasına, iyilik halini güçlendirmesine, karşılaşacağı sorunlarla ilgili becerilerinin güçlendirilmesine yardımcı olmayı da hedefleyen; psikoterapi eğitimini tamamlamış uzman kişilerce yapılan profesyonel ve sistematik bir ruh sağlığı hizmetidir. Terapist gerek konuşarak gerek farklı tekniklerden yararlanarak profesyonel adımlarla bu süreci yöneten kişidir.

Yapılan araştırma ve çalışmalarla beraber artık pek çok farklı terapi yöntemi ve çeşidi bulunmaktadır ve birinin uygulayıcısı olabilmek için uzun eğitimlerden geçmek gereklidir. Terapi; psikoterapist ve danışan arasında birebir görüşmeler halinde veya grup terapisi adı verilen psikoterapist eşliğinde bir grup danışan ile yapılabilir. Süreç danışanın ihtiyaçlarına ve terapistin uzmanlaştığı alan ve eğitimlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE PSİKOTERAPİ ARASINDAKİ FARK

Günümüzde çeşitli kuramcılar psikolojik danışma ve psikoterapi farklı kavramlar mıdır? Sorusuna farklı cevaplar vermektedir. Kimileri danışana hiçbir zaman ‘hasta’ sıfatının uygun olmadığını bu nedenle de psikoterapi ve psikolojik danışmanın birbiri yerine kullanabileceğini savunmaktadır. Fakat genel görüşe göre psikoterapi belirli bir kurama dayalı olarak yürütülen, uzmanlığını kazanmış bir psikoterapist ve danışan arasında ve derinlemesine yapılan ve zaman zaman tedavi etme amacının da olduğu bir çalışmadır. Psikoterapide kişide ciddi değişiklikler yaratma amacı ve daha yoğun, uzun süreli bir ilişkiden söz edilir. Bireyin duygu, düşünce ve davranış sistemlerinde bir değişiklik amaçlanır. Psikolojik danışmada ise tedavi amacından çok daha yüzeysel sorunların çalışıldığı, eğitici, koruyucu işlevin daha ön planda olduğu kısa süreli bir süreçten söz edilir. Amaç mevcut potansiyel sistemler neler, hangileri geliştirilebilir danışan ile bunu keşfetmektir. Her ikisi de profesyonel ve sistematik bir hizmettir.

TERAPİ ÇEŞİTLERİ VE YÖNTEMLERİ

-Bireysel Terapi

-Aile Terapisi

-Çift Terapisi

-Evlilik Terapisi

-Grup Terapisi

-Çocuk Terapisi

Alanında uzmanlığını kazanmış psikoterapist; danışanın kişisel özellikleri, ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda uygun olan terapi çeşitlerinden biri ile çalışabilir. Bu noktada terapist ile danışan arasındaki ilişki de oldukça önemlidir. Terapist danışanı tanıyarak ona en uygun terapi çeşidinin hangisi olacağına danışan ile birlikte karar verir.

Terapi Yöntemleri

Günümüzde pek çok güvenilirliğini kanıtlamış psikoterapi kuramı, yöntemi bulunmaktadır ve halen yeni araştırmalar ve çalışmalar sürmektedir. Psikoterapi diyebilmemiz için temelinde bir kuram olmalıdır ve terapi bu kuramın sayıltılarına göre şekillenir.

En çok bilinen psikoterapi yöntemleri şunlardır:

-Psikodinamik Terapiler (psikanaliz vb.)

-Şema Terapi

-Bilişsel Davranışçı Terapi

-Gestalt Terapi

-Varoluşçu Terapi

-Çözüm Odaklı Terapi

-Oyun Terapileri

-Kabul ve Kararlılık Terapisi

TERAPİDE SİZİ BEKLEYEN NEDİR?

Terapi bir muhabbet etme veya dertleşme yeri değildir. Profesyonel ve sistematik bir süreçtir ve sonucunda kişide olumlu değişimler meydana getirir. Terapi sürecinin kaç seans yapılacağı ve seans sıklıkları yine danışanın beklentileri, ihtiyaçları, hedefleri ve terapi süresince terapist ile kurduğu ilişkiye göre şekillenmektedir. Kimine 4 seans yeterli olurken kimine 8 seans gerekebilir. Bu noktada başvurduğunuz terapistin donanımına güvenmelisiniz. Bu nedenle bir terapi sürecine başlamak isteyenlerin başvuracağı terapistin gerekli eğitim ve donanıma sahip olması danışanlar için oldukça kritiktir. Bunu başvurmak istediğiniz terapistin eğitimlerine ve yeterliliklerine bakarak karar verebilirsiniz.

Terapist sizden belirli bir ücret almak zorundadır; bu ücret terapistler arasında değişiklik gösterebilir. Terapide konuşulanlar terapi sınırları dışarısına çıkmaz. Terapist gizlilik ilkesinden danışanına ilk seansta söz eder ve bu ilkeye bağlı kalır. Terapist sizin için öğüt veren veya sorunlarınızı çözecek kişi değildir. Sorunlarınızı çözmeniz için sizi motive eder, güçlendirir ve ihtiyaç duyduğunuzda yanında olduğunu hissettirir. Bu nedenle bir terapistten direkt ‘şunu yap’ yanıtını duymayı beklemeniz sonuçsuz kalacaktır. Size yol göstermez fakat sizin yolunuzu arayışınızda size destek ve yol arkadaşı olur.

Tanrılar Nasıl Doğdu

Previous article

Bir Tuhaf İmparator: Caligula

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up