Kültür & SanatMitoloji

Dokunduğunuz Her Şey Altına Dönse Bu Güçten Kurtulmak İster Miydiniz ? : Kral Midas’ın Hikayesi

Kral Midas
0

          İçinden altın akan Sart Çayının hikayesi bu. Şimdilerde daha çok ‘Kazan’ adıyla bilinen bu yerde bulunan altın parçacıklarının nasıl orada olduğunun hikayesi. Bu çay, Ege’ye yolu düşen herkesin görmeden geçmemesi gereken bir yerde. Manisa’nın Salihli ilçesindeki Sart Çayı…

        Rivayete göre; Şarap  tanrısı Dionysos’un dostu yarı keçi yarı insan olan Satiros  bir gün yola çıkar. Yolda yorgun düşen Satiros, bir gül bahçesinde dinlenmeye karar verir bu gül bahçesinin Kral Midas’a ait olduğunu bilmemektedir. Satiros’un gül bahçesinde uyuduğunu gören Midas, onu sarayında ağırlamaya ve onunla dost olmaya karar verir. Günlerce Satiros’u konuk eder. Bunu öğrenen şarap tanrısı Dionysos, Midas’ın bu tavrına hayran kalarak ona bir armağanda bulunmak ister. Gözünü zenginlik bürüyen Midas’ın tek isteği dokunduğu her şeyin altına dönüşecek olması olur. Midas’a göre bir insanın altından daha fazla neye ihtiyacı olabilirdi ki? Midas hemen saraydaki eşyalarına dokunmaya başlar; eşyaların altına dönüşmesini büyük bir keyifle izler derken işler sarpa sarmaya başlar. Yiyecekleri, gül bahçesi ve hatta kızı bir anda altına dönüşür.

Büyük bir harap içinde Dionysos’a giden ve halinden bitkin düştüğü anlaşılan Midas’a acır Şarap Tanrısı. Ona bu güçten kurtulması için Paktalos Irmağı’nın (Sart Çayı) yolunu gösterir. Midas, bu ırmakta yıkanır ancak yıkandıktan sonra akan su artık su değil altındır. Midas’ın tüm gücünü almıştır Irmak. O gün bugündür Midas’ın aç gözlülüğünün sonuçları bu ırmağa saklanmıştır.

Doğrular, Yanlışlar ve Gerçekler

Previous article

Yalan Söylediğini Biliyorum

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up