Teknoloji

E-Öğrenme Nasıl Yapılır?

0

Merhaba, bu yazımda e-öğrenmenin avantajlarından ve yararlanılabilecek platformlardan bahsedeceğim.

Kısaca e-öğrenme; internet teknolojileri aracılığıyla gerçekleştirilen web tabanlı eğitim, öğrenim ve bilgi yönetimi faaliyetleridir.

E-öğrenme, istediğimiz her saatte eğitimde veya kurum içi konularda belli bir zaman aralığına sıkıştırmadan ihtiyacımız olan bilgiyi bize verir ve en önemlisi süreklidir.

Avantajları Nelerdir?

Üç temel madde ile açıklayabiliriz;

  • Zaman ve mekan sınırlılığı olmadığı için hem verimliliği hem de gün içerisinde tasarrufu sağlar.
  • Basılı kaynakların aksine çok daha rahat ve hızlı güncellenir ve araştırdığımız konu hakkında en güncel bilgiye ulaşmamızı sağlar.
  • Öğrencilere e-posta veya tartışma odaları gibi etkileşim araçlarıyla kendi aralarında veya eğitmen ve konu uzmanlarıyla iletişim kurabilecekleri bir ortam sağlar.

Okullarda ve Üniversitelerde E-öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Platformunda tüm sınıflara yönelik uzaktan eğitimler bulunmakta ve bu sayede öğrenciler istedikleri zaman her yerde eğitimlerini devam ettirebilmektedirler.

Üniversiteler ise kendi Öğrenim Yönetim Sistemlerini kurmakta ve öğrenciler ile uzaktan etkileşim sağlayabilecekleri sohbet odaları, ders videoları, ek kaynaklar, sanal sınıflar gibi fonksiyonlar geliştirmekte ve kullanmaktadırlar.

Şirketlerde E-Öğrenme

Artık her şirket sürekli öğrenen ve gelişimini sağlayan çalışanları olmasını istemektedir. İşte tam burada eğitim teknolojileri ve e-öğrenme devreye giriyor. Çalışanların mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamaları, farklı alanlarda uzmanlaşmaları ve sahip oldukları yeteneklerini geliştirmeleri için e-öğrenme içerikleri kullanılmaktadır. Bu sayede şirketler, örgün eğitime göre çok daha maliyetsiz bir şekilde çalışanlarına katkı sağlamaktadırlar.

Yararlanılabilecek Platformlar

Burada sizlere altı farklı siteden bahsedeceğim;

Udemy

Bilinen tüm eğitim sistemlerinin ezberini bozan ve eğitmenlerin hiç kimseye ihtiyaç duymadan bir gelir modeli elde etmelerini sağlayan; kursiyerlerin ise eğitmeniyle doğrudan iletişim sağlayabildiği ve kayıt olduğu kursun eğitmenini puanlayabildiği bir sistemi olan udemy bu listenin en başında yer almayı hak ediyor.

Khan Academy

“Tek Bir Şeyi Bilmelisin: Her Şeyi Öğrenebilirsin!
Herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim…”
Sloganı ile kendisi özetleyen bir platform olan Khan Academy içerisinde 10.000’den fazla ders videosu ücretsiz bir şekilde sunulmakta.

Google Dijital Atölye

Google’ın dijital dünyada yeni yetenekler kazanacağınız ücretsiz online eğitim platformu.

Bilgeiş

ODTÜ Tarafından geliştirilen ve tamamen ücretsiz olan, yaşanan sorunlarda ders sorumlusu ile doğrudan destek sağlayabileceğiniz ve iş hayatınız açısından yeni yetenekler kazanacağınız son derece profesyonel bir platform.

  • Tasarım, programlama, fotoğrafçılık, girişimcilik ve daha bir çok alanla alakalı kurslar bulunmakta.
  • Son derece kuvvetli tasarlanmış bir yapısı olduğundan dolayı ders aralarında bulunan etkinlikler, bölüm sonlarında bulunan sınavlar ve kurs değerlendirmesi ile öğrendiğiniz şeyleri görme ve hakkında değerlendirme yapma imkanına sahip oluyorsunuz.
  • Tamamladığınız her kurs için ODTÜ imzalı online sertifika alıyorsunuz.

Coursera

Şimdiye kadar ki önerdiğim platformlar içerisinde ilk yabancı site olan Coursera, çeşitli alanlarda ücretsiz online eğitimler veren bir sosyal girişimcilik kuruluşudur.

Turkcell Akademi

Pazarlama, finans, kişisel gelişim ve İngilizce alanlarında kursların bulunduğu platform.

Covid-19 (Koronavirüs) ve E-öğrenme

Son olarak bahsetmek istediğim; dünya genelini etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün dünya genelindeki etkilerinden biride e-öğrenmenin nitelikleri ve uzaktan eğitimin yaygınlaşması oldu.
Yüksek Öğretim Kurumları, özel sektörde bulunan eğitim kurumları ve Milli Eğitim Bakanlığı’da dahil olmak üzere tüm kurumlar uzaktan eğitime geçiş yaptı.
Yaşanan kötü olaylardan ötürü e-öğrenme bir insiyatif değil tamamen ihtiyaç haline dönüşmüş oldu. Bundan dolayı eğitim teknolojilerinin geliştirilmesi ve gerekli altyapıların oluşturulmasını önemi anlaşılmış oldu.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, buraya tıklayarak hazırlamış olduğum sunuma ulaşabilirsiniz, beğendiyseniz aşağıda bulunan bağlantılardan yazımı paylaşabilir ve bana linkedin hesabımdan veya contact.veysel@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Gerçek Dışı Pozitif Beklentiler

Previous article

Okumamanın Eksikliğini Yaşatacak Bir Kitap: Kendine Ait Bir Oda

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up