HobiKişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Enerji ve Renklerin Psikolojik Etkileri

1

Renkler Merhaba sevgili okuyucular, her istenilen şeyin bir başlangıcı vardır. Yazı yazmak ve kafamdaki düşünceleri insanlarla buluşturmak da benim hep istediğim ve başlangıç hayal ettiğim bir düşünceydi. Bu düşünce hakkında da sürekli doğru bir adım bekledim. Bu yazım da benim kendime dair ilk başlangıç ve büyük adımım olacak. İnanıyorum ki bu yeni başlangıcım istediğim doğru başlangıçtır diyerek konumuza yavaşça giriş yapalım.

Renklerin-Psikolojisi

Bu ilk yazımın benim için özel oluşu, sizlere de içinde araştırırken kendimi bulduğum zaman zaman da büyüsüne kapılıp içinde kaybolduğum konu olan, enerji ve renkler hakkında bilgiler vermek istiyorum. Çünkü enerji başlı başına uçsuz bucaksız bir konu ve içinden çıkılmaz bir girdap ve her geçen gün beni de içine daha da çekmeye devam ediyor. Enerji biz anlamasak da hayatımızı değiştiriyor ve etkiliyor. Bu konunun da bana kattığı çok şey oldu umarım bu yazım da bana olduğu gibi senin de içinde olan inancın ve enerjinin ortaya çıkmasına ve akmasına vesile olacak.

Öncelikle renkler konusuna gelmeden kısaca enerji konusuna değinmek istiyorum. Bana göre varoluşun temeli enerji dediğimiz gerçeklik ve biliyoruz ki yapılan her eylem, oluş, düşünce ve duygu enerji sayesinde açığa çıkıyor. Enerji yüzyıllardır süre gelen, temel niteliği taşıyan bir konudur. Geçmişten günümüze kadar birçok teori ve düşünce ortaya atılmıştır. Enerji konusunda evrende ilk olarak Çinlilerin Yin ve Yang diye adlandırdıkları iki gücün bulunduğunu ve evrendeki tüm enerjinin bu iki güçten meydana geldiğini söyleyerek ilk çalışmalara zemin olmuşlardır diyebiliriz. Günümüze bakıldığında ise negatif ve pozitif diye ikiye ayrıldığını duyduk. Peki, ama bu pozitif negatif enerji nedir? Sizlere hemen Enerjinin duygular üzerindeki etkisini anlatmak istiyorum. Negatif duygular tahmin ettiğiniz gibi nefret, öfke, korku, kıskançlık gibi çoğunlukla istemediğimiz, hissetmekten bile çoğu zaman kaçtığımız duygular olarak bilinse de bu yanlış bilinen bir düşüncedir. Neşe hatta sevgi bile negatif olabiliyor. Nedeni ise negatif duygu ve düşünceler hareketsiz yani bloke olmuş olanlardır ve her türlü duygu ve düşünce hareketsiz olduğu, akmadığı zaman negatife dönüşmeye başlıyor.

Gelelim Renklerin enerjileri ve psikolojik etkilerine.

Renkler ile başlamak istiyorum. Bilindiği gibi dünyadaki nesnelerin hiçbirinin rengi yoktur. Yani renksizdir. Renk, ışığın değişik dalga boylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Eski çağlarda Platon, Empedokles, Aristotales, Demokritos ve Epikuros gibi filozoflar rengin doğası üzerine tartışmışlar, renk, görme, ışık ve algılama konusunda çeşitli fikirler iddia etmişlerdir. Bu kadar söz sahibi olunan bir konuda Eski Mısır’ın Heliopolis kentinde bulunan tedavi tapınaklarında renkli ışıklardan yararlanarak hastaların tedavi edilmeye çalışıldığı belirlenmiştir. Ve bu konuda başka örnek vermek gerekirse Rus mühendis Kirlian, 1939 yılında bir dizi deneyler neticesinde edindiği bilgiye dayanarak insan bedenini çevreleyen, elektromanyetik alanların renkler ile olan bağını görüntüleyerek, renklerin hastalıkların teşhisinde yardımcı olduğunu ileri sürmüştür.

Peki, bu renkler bizde neleri ifade ediyor ve hissettiriyor? Renklerin duyguların yönetiminde etkili olduğu bilinmektedir. Her rengin anlamı, enerjisi ve bizleri etkileyen psikolojik etkileri vardır.

Hadi gel şimdi de seçmiş olduğum birkaç rengin bize hissettirdiği duyguları inceleyelim.

MAVİ: Serinletici ve dinlendirici bir etki bırakır, Tüm kültürler içerisinde en az nefret edilen renk olup, küresel renkler içerisinde en güvenilir olanıdır. Tutkuları ifade eder. Vücut enerjilerini dengeler, çok kullanıldığı takdirde şüphe, güvensizlik gibi özellikler kazandırabilir. Stres, baş ağrısı ve uykusuzluğa birebirdir.

YEŞİL: Paylaşmanın uyumun cömertliğin ve iş birliğin rengidir. Güvenlik ve özgürlük duygusunu ifade etmektedir. Sakinleştirici bir etkisi vardır. Aşırı çekingenlik, şüphe ve tembellik de bazı olumsuz özelliklerindendir.

SİYAH: Konsantrasyonu oluşturan bir renktir. Çok yoğun ve ağır enerjiler taşır. Bu rengi kullananlar ciddi lider vasfı olup, üstünlük kurma eğiliminde olan insanlardır.

KIRMIZI:  Yoğun bir enerjiye sahip olup canlandırıcı etkisi bulunur. Güven, hayata bağlılık, motivasyon, sıcaklık, güç ve azim bu rengin en çok belirgin özellikleridir. Çok kullanılması halinde kızgınlığa yol açar. Felçli hastalar üzerinde çok kullanılan bir renktir.

PEMBE: Saf koşulsuz sevgi ve aşkın rengidir. İyilik ve sevgiyi çağrıştırır. Rahatlık ve sakinlik duygusu verir. Aşırı kullanımlarda kıskançlık, kendini üstün görme, bencillik duygusu ortaya çıkar. Yaraların ve tümörlerin iyileşmesinde etkilidir.

Son olarak da şunları eklemek istiyorum

Aslında her şeyin başı inanmak ve kalbinizle hissetmektir. Elbette olumsuz olaylar olacaktır hayatın kanunu bu. fakat bu durumlarda enerjiye inanan insanlarla inanmayan insanlar arasındaki en büyük fark olumsuz olaylarda vereceğiniz tepkiler ve hissedeceğiniz düşüncelerdir. Son olarak da siz siz olun her zaman enerjinin sizi en hayırlı olan yola yönlendireceğine inanın, inanın ki pozitif olaylar sizinle olsun.

Mutlu Yaşam Sanatı: Hygge

Previous article

Borderline: Bir Öylesin Bir Böyle, Yeter Artık!

Next article

1 Comment

  1. Sevgili Dila, çok keyifli bir başlangıç olmuş gerçekten. Araştırmaların ve yazıların devam eder umarım. Ellerine sağlık…💐💐💐

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up