Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Farkında Mısınız?

0

Hepimiz çok yorgunuz. Mutsuzuz ve hiçbir şeyden zevk alamaz haldeyiz. Çoğu zaman gerginiz. Modern yaşantının dikkat dağıtıcı ve aşırı yoğunluğu karşısında sürekli sendeliyoruz. Bu durumlardan biraz olsun kendimizi uzaklaştırmak için hepimizin aşina olduğu bir kavram var.

‘Farkındalık’

  Nedir farkındalık? Genelde meditasyon yaparken kullanılan bir terim gibi duruyor. Aslında bir bakıma da öyle ama çocukluktan başlayarak yaşlılığımıza kadar hepimiz için hayati önem taşıyan bir kavrammış meğer. Doğuştan getirdiğimiz, hayatın akışında ya geliştirebildiğimiz ya da yitirdiğimiz bir beceri.  Yukarıda saydığım kötü durumlarla yüzleşmeye yardım edecek bir araç farkındalık. Anda kalmak aslında. Dikkati sağlıklı bir şekilde tek bir yere ya da belli birkaç yere yönlendirmek.

Bir gün içinde kendinizi düşünün. Neler yaptığınızı ve yaparken aklınızdan neler geçtiğini. Bir iş yaparken çoğunlukla hiçbirimizin aklı o an yaptığımız işte değildir Farklı şeyler düşünüyor oluruz. İşte farkındalık da burada devreye giriyor. Aslında olması gereken ve sağlıklı olan dikkatle ve o an yaşadığınız deneyimle temas halinde bulunmakla ilgili.

  Farkındalık ya geliştirilen ya da yitirilen bir şey

Gerçekten öyle. Farkındalık ile ilgili bazı çalışmalar yapılmış. Bu çalışmaların verdiği sonuç yoğun stres altında beyin fonksiyonlarının hızla gerilediği yönünde. Bunu engellemek ve farkındalığı güçlendirmek için de farkındalık eğitimi bize yol gösterici oluyor. Eğitim dediğim zaman oturup saatlerce birini dinleyip aydınlanmaya çalışacağımız eğitimlerden bahsetmiyorum. Kendi kendinizi eğitebileceğiniz bir yol. Bu eğitimin sonucunda beynin, dürtüleri kontrol etme, karar alma, farklı bakış açılarını kullanma, hatırlama, duyguları kontrol etme gibi fonksiyonlarında olumlu gelişmelerin olduğu görülüyor.

  Farkındalık için önerilen çok basit birkaç alıştırma var. Size bir tanesini şimdi anlatacağım. Bu alıştırmayı ben Eline Snell’in ‘Bir Kurbağa Gibi Sakin Ve Dikkatli’ kitabından öğrendim. Aslında çocuklara yönelik bir kitap bu. Ama içindeki bu alıştırma herkesin rahatça uygulayabileceği bir sakinleşme yöntemi. Eline Snell, bu alıştırmayı şöyle açıklıyor:

‘’ Bu alıştırma, düşüncelerin hızla dolaştığı kafayı bırakıp her şeyin sakin ve sessiz olduğu karna inmeye yardım eder.’’

Bu alıştırma nefes ve nefese odaklanmakla ilgili. Düşündüğümüz şeyler doğal olarak kafamızda dönüyor ve dikkatimiz de sürekli orada. Buradaki amacımız dikkati kafadan ve düşüncelerden alıp karna indirmek. Ben biraz araştırarak nasıl yapılacağını biraz daha açtım.

Başlamadan önce dik olarak oturabilir ya da sırt üstü uzanabilirsiniz. Bir elinizi göğsünüze koyun. Diğer eliniz de karnınızda olsun. Burundan nefes alın ve nefes verin. Nefes alırken göğsünüz yerine karnınız şişsin ve yine verirken karnınız içeri çekilsin. Elinizle ve düşüncelerinizle karnınıza odaklanın. Birkaç defa nefes almayı ve vermeyi tekrarlayın. Bunu yaparken dikkatiniz tamamen nefesinizde ve karnınızda olacağından zihninizden pek fazla şey geçmiyor oluyor. Farkındalık da bu anda ortaya çıkıyor.

 Şimdi farkında mısınız?

Anın farkında mısınız? Yaptığınız her ne ise, ne yaptığınızın farkında mısınız? Hayatın yoruculuğu içinde kendinizi rahatlatmak için ufak bir yoldu bu. Eğer denerseniz umarım rahatlamanızı sağlar. İyi okumalar 😊

Bir Öğrenci Gözünden Antalya

Previous article

Üniversiteyi Hangi Şehirde Okumalıyım?

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up