Teknoloji

Featured Snippet Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Featured Snippet Nasıl Yapılır
0

Herkese selamlar,

Sizlere en temel mantığıyla hazırladığımız bu yazı sayesinde Google’ın, içerik üreticilerini nasıl ödüllendirdiğinin farkına varacaksınız. Hatta belki de bu sayede kendi web sitenizde bir takım değişikliklere gideceksiniz. Featured Snippet nedir, nasıl oluyor diyorsanız bu yazı tam sizlik. Keyifli okumalar dileriz.

Featured Snippet Nedir ?

Featured snippet; Google’ın kendi algoritmalarında belirlediği sistemsel ayarlamalara göre konular hakkında kendi seçtiği içerikleri öncelikli bir biçimde kullanıcılara sunmasıdır. Snippet, kullanıcıların Google’da arattığı içeriklerde aratılan sözcükle en alakalı ve sözcüğü en iyi şekilde açıklayan içeriği öncelikli olarak sunar.

Nedir bu ”öncelik” kavramı ?

 Google, bünyesinde belirlediği çeşitli kriterlere göre yazıları belli gruplarda değerlendirir. Bunun sonucunda Google’ın yapay zeka algoritmaları web sayfalarına eklenen yazılarda, konu başlıklarına göre kendince en doğru,güvenilir ve net olan bilgiyi ayrıştırarak içerikleri, kullanıcılara öncelikli bir biçimde, ”sıfırıncı” sırada sunar. Bu işleme de featured snippet adı verilir.

Özetleyecek olursak:

 • Featured Snippet; Google’ın, içerikleri en üst kısımda göstermesidir.
 • Google’ın bir yazıyı en üst kısımda göstermesi için; Yazının net olması, doğruyu dolaylandırmadan yansıtması ve yazının kendi alanında ‘en iyi’ tanımı yapmış olması gerekmektedir.
 • Featured Snippet’ın bir diğer adı da Position Zero’dur. ( Sıfırıncı sıra, bahsettiğimiz şu öncelik meselesi.)
 • Google featured snippet olarak belirlediği içeriği sıfırıncı sırada sunar ve içeriğin linkini ekler. Böylelikle Google’da herhangi bir konuda araştırma yapmakta olan kullanıcı, yazdığı başlığı arattığında karşısına ilk olarak Google’ın seçmiş olduğu içerik çıkar ve kullanıcıların birçoğu da genellikle bu içeriklere tıklar. Bu sayede Google, sitenin etkileşimini arttırmış olur.

Featured Snippet Nasıl Yapılır?

 Web içeriklerinizin Google’da sıfırıncı sırada yer almasını istiyorsanız, öncelikle Google’ın mantığını iyi kavramalı, onun ne istediğini tam olarak anlamalısınız. Daha sonrasında yapacağınız iş kolay. Sahip olduğunuz hedef kitleyi en baştan gözden geçirmek. Hedef kitleniz sizden ne bekliyor, siz ne oranda onlara beklentilerini sunuyorsunuz, bunları yaparken nasıl bir üslupla ilerliyorsunuz, bu konudaki eksik yanlarınız ne, sizinle aynı alanda içerik üreten rakipleriniz sizden farklı olarak neler yapıyor… Tüm bunları gözden geçirmeli, ekstraları cevaplandırmalısınız. Bir sonraki aşamada tüm bu detayları toparlayarak, içten dışa doğru yani öncelikle kendi içeriklerinizi değiştirip geliştirerek, Google’ın istediği formata uygun hale getirmelisiniz. Bu kısım biraz uzun gibi oldu, hemen şöyle bir toparlayalım. Kısacası ;

 • Önce iyi bir araştırma yapmalısın, Google’ı tüm detaylarıyla, tanımalısın. Ne sistemlerle çalışıyor, içeriklerde nelere önem veriyor, hangi algoritmaları bünyesinde barındırıyor, konuları birbiriyle nasıl ilişkilendiriyor..
 • Hedef kitleni gözden geçirmelisin. Tüm özellikleriyle, tüm detaylarıyla iyi bir analiz yapmalısın.Bir ipucu vermek gerekirse bu aşamada yapacağın SWOT Analizi, işlerini kolaylaştıracaktır!
 • Yaptığın tüm çalışmaların birleşmeleri sonucunda, içeriklerini içten dışa doğru geliştirmeli, Google’ın istediği forma sokmalısın.Unutmaman gereken bir şey var, Google kısa ve net olanı, işin özünü istiyor.

En İyi Snippet Örnekleri İçin 

Yazının başından beri Google’ın çeşitli yöntemlerle ayrıştırmalar yaptığına vurgu yaptık. Gelin hep birlikte, bunun snippet tarafına bir göz atalım. Kullanıcıların yaptığı aramalardaki sözcüklerin yanında, Google bir de bunların içerik formatına bakar. Bunun sonucunda da farklı türde snippet örneğini ilk sırada verebilir. Yani aratılan sözcüğün içeriğine uygun olan snippete yönlendiriliriz. 3 farklı türde snippet vardır. Bunları şu şekilde kısaca tanımlayabiliriz;

1- Paragraf Snippet’leri; Aranılan sözcüğe karşılık olarak bir metin içerisinde cevap verilir, genellikle içerisinde görsel bulundurur.

2- Liste Snippet’leri ; Aranılan sözcüğe karşılık olarak maddelendirilmiş veya numaralandırılmış bir listeyle cevap verilir.

3-) Tablo Snippet’leri ; Aranılan sözcüğe karşılık olarak tablolaştırılmış bir cevap verilir.

 • Tüm snippetler için ortak olan noktalar; Konuyla en alakalı olan içeriğe yönlendirici olması, yönlendirilecek sitenin urlsini bulundurması.
 • İçeriklerin kullanıcılara öncelikli bir şekilde aktarılmasını kim istemez ki ? İçeriklerinizin snippet olabilmesi için sizlere sayabileceğimiz birkaç öneri var. Kalemi, kağıdı alın, not alırken bir yandan da ne yapabileceğinizi zihninizde tasarlamaya başlayın.
 • Unutmamanız gereken temel bir nokta var. Yazının uzunluğu, daha zengin içerik olduğu anlamına gelmez. Google analizlerinde seçilen snippetlerin bir çoğu diğerlerine kıyasla daha az sözcük bulunduran yazılardandır. Yani buradaki püf nokta; kısa, öz ve doğrudan bir içerik sunmak.
 • Tasarlamak, olan bir şeyleri değiştirmek, geliştirmek sizlere her zaman her alanda başarı getirir. Burada da yaratıcılığınızı yanınızdan hiç ayırmamalısınız. Yazınızın içeriğinden önce başlığı görüntülendiğine göre, yazınızı güzel bir başlıkla taçlandırmalısınız. Bu noktada da sizlere bir şeyi hatırlatmakta fayda var, yaratıcılığınızı hikayeleştirmeden sunmak. İnsanlar sizin düşünerek kurguladığınız bir yazıdaki gizemi sizin gibi algılamayabilir. Bu yüzden yaratıcılığın yanındaki en temel elemanınız her zaman‘açıklık’ ilkesi olmalıdır. Yaratıcı ve net bir başlık.

Yazımızın içerisinde sizlere Featured Snippet’ı tanıttık. Şimdi kendinizi sıfırıncı sıraya taşıyabilecek özellikleri biliyorsunuz. Öğrendiklerinizi uygulamaya ne dersiniz ?

                                                                                                             Zeynep Balçık

Riverdale: Netflix’in Enerjisi Yüksek Kasabası

Previous article

Bu Yazı Sıradan Yolculuklardan Sıkılıp Kendi Yolunu Çizmek İsteyen İnsanlara İthafen Yazılmıştır

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up