Dizi & FilmKültür & Sanat

Filmekimi

Filmekimi
0

 Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen film festivalleri gibi ülkemizde de sinemaseverlerin sonbaharın habercisi olarak nitelediği Filmekimi, her sene ekim ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştiriliyor.

  Filmekimi’nin 2001 yılında İstanbul ile başlayan yolculuğuna 2011 yılında Ankara ve İzmir katıldı. Bu üç büyük şehirde gerçekleştirilen Filmekimi, tüm yıl boyunca çeşitli film festivallerinde gösterilmiş, ödüller almış, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından merakla beklenen ve bir o kadar da ilgi gören filmlerin Türkiye prömiyerlerinin yapıldığı oldukça geniş çaplı bir organizasyon. Filmekimi, en son geçtiğimiz sene 4-22 Ekim tarihlerinde 18. kez sinemaseverlerle buluştu. Geçen yıl açılışını ‘Joker’ ile yapan ve 60 filmin gösterimini üstlenen Filmekimi, üç büyük şehirde 70 binden fazla sinemaseveri de konuk etti. Festival tutkunlarının büyük ilgiyle takip ettiği Filmekimi, bu yıl da ekim ayında sinemaseverlerle buluşma hazırlığında. Bu yılki seçkisi ben de dahil tüm meraklıları tarafından ilgiyle bekleniyor.

  Daha önce Filmekimi’ni duymayan fakat hafif merakı uyananlara geçen sene gösterimi yapılan birkaç film önerisi benden gelsin.

Acı ve zafer

Acı ve Zafer, Pedro Almodóvar’ın yönettiği etkileyici bir film. Almodóvar, kendi hayatından esinlenerek ortaya çıkardığı bu filmde, ünlü bir yönetmenin hayat hikayesini içten bir şekilde ortaya döküyor. Yönetmen, hayatını çocukluk yıllarından şu anki mutsuz ve tükenmiş haline kadar mükemmel bir zaman akışında anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Antonio Banderas, Penelope Cruz ve Asier Etxeandia gibi birçok isim görmekteyiz.

Vivarium

 Lorcan Finnegan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Yuva, bir bilim kurgu ve     gerilim filmi. Ev arayan bir çiftin emlakçı vasıtasıyla bir eve götürülüp burada mahsur kalmalarını konu alıyor. Evde kendilerine bir bebek verilen ve çıkış yolunu bu bebekte bulmaya çalışan çiftin başından geçenler anlatılıyor. Filmin oyuncu kadrosunda da Jesse Eisenberg, Imogen Poots ve Jonathan Aris var.

Swallow

 Carlo Mirabella-Davis’in yönetmenliğini yaptığı Saplantı filminin türü gerilim ve dram. Bir nevi psikolojik gerilim de denebilir. Hunter adında bir kadın farklı nesneleri yutma arzusunun üstesinden gelmeye çalışırken aynı zamana hem ailesiyle hem de kendisiyle yüzleşmeye başlıyor. Film boyunca da bu arzunun peşinden gelen olayları izliyoruz. Filmin kadrosunda Austin Stowell, Denis O’Hare, Elizabeth Marvel, Haley Bennett gibi isimler var.


Portrait of a Lady on Fire

  Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, Céline Sciamma’nın yönetmenliğini yaptığı dram türünde bir dönem filmi. Filmi bana göre özel yapan etkileyici senaryosundan çok filmde erkek karaktere yer vermeyip tamamen kadınlara ve onların özgürlüğüne odaklanıyor olması. Film adada yaşayan genç bir ressam ile evlendirilmek üzere olan bir kadının arasında geçiyor ve film boyunca ikisi arasında oluşan bağı izliyoruz. Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami gibi isimler filmin kadrosunda.

Little Joe

Küçük Joe filminin yönetmen koltuğunda Jessica Hausner oturuyor. Bir bilim kurgu filmi olan Küçük Joe, bir grup bilim insanı tarafından geliştirilen ve farklı bir genetik tasarımı olan bir bitkinin insanları etkilemeye başlamasını anlatıyor. Bitkinin mutluluk verme gibi bir özelliği var ancak bu nasıl bir sorun yaratacak? Filmde bunun yarattığı sonuçları izliyoruz. Filmin oyuncu kadrosunda Jessica Hausner, Philippe Bober, Bertrand Faivre var.

  Filmekimi, bunlar ve bunlara benzer birçok filme ev sahipliği yapıyor. İlginizi çekerse Filmekimi’nin kendi sitesine de göz atmanızı öneririm. İyi seyirler 😊

10 Adımlı Kore Cilt Bakımı Rutini

Previous article

Gerda Taro: Savaşın Cesur Fotoğrafçısı

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up