HobiKültür & Sanat

Gerda Taro: Savaşın Cesur Fotoğrafçısı

Gerda Taro
0

Gerda Taro: Savaşın Cesur Fotoğrafçısı

 Gerta Pohorylle ismini hiç duydunuz mu? Peki Andre Friedmann ismini? Bu iki isim fotoğrafçılık ve fotoğraf tarihi ile ilgisi olanların aşina olduğu iki isim belki de…  Gerta Pohorylle, 26 yıllık hayatına koskoca bir iç savaş sığdıran ve kendinden geriye sadece o savaşın fotoğraflarını bırakan özgürlükçü bir kadın fotoğrafçının gerçek ismi. Bizim bildiğimiz ismiyle Gerda Taro, ilk kadın savaş fotoğrafçısı. Andre Freidman ise fotoğrafçılık denilince akla gelen en önemli isimlerden olan Robert Capa’nın ta kendisi. İkisini beraber anmamın nedeni ikisinin de başarısının birbirlerinden kaynaklanıyor olması. Ama benim size asıl anlatmak istediğim kişi Gerda Taro….

  Gerda Taro yani Gerta Pohorylle, 1 Ağustos 1911 yılında Almanya’da doğan Yahudi bir kadındı. Tüccar bir anne-baba ve iki erkek kardeşe sahipti. Gerta’nın eğitim hayatına başlayacağı dönemde 1. Dünya Savaşı patlak verdi. Bu gelişmeyle beraber Almanya’da Hitler karşıtı hareketler ortaya çıktı. Eğitimine Almanya’da devam ederken erkek kardeşleriyle beraber Hitler karşıtı eylemlerde bulununca Almanya’dan ayrılmak zorunda kaldı. Ancak Almanya’dan ayrılmadan önce tanıştığı sevgilisi sayesinde solcu politikalara yönelmeye başlamıştı.

  Gerta ve bir grup arkadaşı Paris’te buluştu. Burada yine kendileri gibi birçok insanla tanıştılar. Bu dönemde Andre Friedmann adlı bir fotoğrafçı bir iş için Paris’te bulunuyordu. İşi, bir kadının fotoğrafını çekmekti. Andre fotoğrafını çekeceği kadını ararken Gerta ile tanıştı. Bu iki kişi ileride neler olacağından bir haberlerdi tabi o zamanlar.

  Gerta ile Andre, tanıştıktan bir süre sonra arkadaşları ile beraber ufak bir geziye çıktılar ve birbirlerine aşık oldular. Bu geziden sonra beraber çalışmaya başladılar. Andre birkaç fotoğraf işi alırken Gerta’da yazdığı haberlerin çevirmenliğini yapıyordu. Aynı zamanda da Andre, Gerta’ya fotoğraf çekmeyi de öğretiyordu. Çektikleri fotoğrafları editörlere, ajanslara ve gazetelere satsalar da kazançları yeterli olmayınca Andre’yi zengin ve başarılı bir fotoğrafçı olarak göstermek istediler. Gerta da Andre’nin çektiği fotoğrafları pazarlayacaktı. Bu oyunu yaparlarken de kendi adlarını kullanmak yerine hepimizin onları tanıdığı adları aldılar. Onlar artık Robert Capa ve Gerda Taro’ydu. Yaptıkları oyun işe de yaradı çünkü Robert Capa’nın çektiği fotoğraflar çok yüksek fiyatlardan pazarlanmaya başlamıştı.

  Onlar bu oyunları sayesinde iyi kazançlar elde ettiği sırada İspanya’da Franco’nun yönetimine karşı bir iç savaş çıktı. Gerda Taro ve Robert Capa da bu iç savaşı ve savaşan Cumhuriyetçileri fotoğraflamak istediler. Burada çalışmaya başladıklarında iç savaşın alevleri daha yükselmemişti. İkisinin de çektikleri fotoğraflar ilk başta Capa’nın adıyla yayınlanmaya başladı. İşlerine devam ettikçe ve birbirlerini artık daha sık göremeyince araları açılmaya başladı. Bunun sebebi Gerda’nın işine olan ilgisi ve kendini göstermek istemesiydi. Çektikleri fotoğraflar bu zamanlarda ‘Gerda & Taro’ olarak basılıyordu. Robert Capa, başka bir iş teklifi aldıktan sonra Paris‘e geri döndü ancak Gerda Taro İspanya’da kalmaya devam etti. Artık fotoğrafları da kendi adıyla basılıyordu.

  İç savaşın alevlendiği dönemde Gerda Taro İspanya’da bulunuyordu ancak Robert Capa orada değildi. Gerda Taro, savaşın alevlendiğinin farkındaydı ve bunu fotoğraflamak için harekete geçti. Gittiği kasabada savaşın yaralarını fotoğraflarken kontrolden çıkmış bir tank o ve yanında bulunan arkadaşına çarptı. Gerda Taro kurtarılamadı.

  Gerda Taro, hayatını kaybettiğinde 26 yaşındaydı. Özgürlükçü ve Cumhuriyetçiler tarafından anti-faşist bir şehit ilan edilen cesur bir kadındı. Günümüzde onun adının verildiği meydanlar, sokaklar, kitaplar var. Gerda Taro, küçük bir beden içinde taşıdığı güçlü ruhuyla ilk kadın savaş fotoğrafçısı olarak tanınıyor. Kısa bir yaşama etkileyici bir hayat hikayesi sığdırıyor.

 Hikayesini ilk okuduğumda çok etkilendiğim ve adını her duyduğumda ilk okuduğum duyguları tekrar tekrar hissettiğim bir kadının hikayesiydi bu. Umarım siz de etkilenirsiniz. İyi okumalar..

Kokoloji Kişilik Testi ile Kendini Keşfet

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up