GenelKişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Gerekçemiz Var

0

 Bu yazının ilham kaynağı Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi kapsamına alınan Psikoloji bölümüdür. Gözlerimden ışıklar saçmasına sebep olan bölümümün Auzef kapsamına alındığını gördüğümde beyninden vurulmuşa dönen bendeniz psikoloji 2. Sınıfı bitiren mezun olmayı dört gözle beklerken öğrenciliğe aşık bir çırak. Ortaokul yıllarında psikolog olmayı kafaya koymuş, büyük bir heyecanla bu bölümü araştıran ben ilk hayal kırıklığımı, ilk sınavımı sahte psikologlarla tanışınca yaşamıştım sonraki hayal kırıklığım da tahmin edersiniz ki meslek yasasının olmayışıydı. Ne iş yapmak istediğim sorulduğunda yanıtım hep belliydi. Ben psikolog olacaktım. Kiminin küçümsediği, kiminin içinde kalan, çoğu kişinin tam olarak anlayamadığı ve kimsenin dilinden düşürmediği bölümdü.

     Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih döneminde psikoloji bölümüyle ilgili ikinci sınavıma girmiştim. İş bulamazmışım, deli doktoru mu olacakmışım, mezun çokmuş… Tüm bunlar beni psikoloji bölümüne girmekten alamadı. Bilimin ışığından asla sapmayacağıma, her zaman ‘etik’ çerçevesinde çalışacağıma söz vererek başladım bölüme. Her dersten sonra, hocalarımla her konuşmamdan sonra verilecek yeni sözlerim vardı çünkü bambaşka şeyler öğreniyordum. Öğrendiğim ilk şey Zeynep Hocamın ışığındaydı; ‘Danışana asla zarar vermemek.’ Psikoloji biliminin ilk kuralı. Bu cümle psikolog olmanın ne kadar büyük titizlik, bilgi, bilinç gerektiren bir meslek olduğunu anlamamı sağlamıştı. Dersime giren, stajyeri olduğum, konuşma ve tanışma fırsatı elde ettiğim her hocam, birlikte çalışma fırsatı elde ettiğim herkes yeni bir şey katıyordu bana. Tam da bu yüzden örgün eğitim devam etmeliydi.

Her hocamın ışığını kendime katarak ilerlemeye çalıştığım bu yolda yeni bir sınavla karşı karşıyayız şimdi

 Psikolojinin bir bilim olduğu göz arda edilerek açıktan ve uzaktan eğitim verilmek için adım atıldı. Hem de bu alanda uzman kişilerin kararı dikkate alınmadan. Bu büyük darbeyi alan psikoloji camiası Türk Psikologlar Derneği’nin ışığında yılmadan, pes etmeden mücadelesini büyüttü, sürdürüyor. Psikoloji eğitiminin uzaktan ve açıktan yapılması;   bilimi, tüm halkı tehdit etmektedir. Psikoloji eğitimi kitaplardan öğrenilemeyecek; usta-çırak ilişkisi içerisinde ilerleyen; büyük bir titizlikle yürütülmesi gereken; etik kurallara bağlı kalınması gereken; hep öğrenciliği barındıran; uygulamalı bir bilim dalıdır. Psikologlar; doğal afetlerde zarar gören, tacize, şiddete uğrayan kişilerle; ergenlerle, çocuklarla,yaşlılarla, travması olanlarla çalışır. Böylesine hassas gruplarla çalışan, uygulamalı bir bilim dalı örgün olmalıdır. Psikolog; insanla çalışır. İnsan sağlığı görmezden gelinemez. Bilim dört seçeneğe indirgenemez. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmesi hem bir danışan hem de bir psikoloji öğrencisi olarak talebimdir.

Çok Üzgünüm Burada Tanıdık Hikayeler Var

Previous article

Dillere Pelesenk Olmuş En İyi Bihter Ziyagil Replikleri

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up