Teknoloji

Görevini Hakkıyla Yapan Eklentiler

Eklentiler
0

Eklentiler; Merhaba, bu yazımda kendim deneyimlediğim ve işlevini kaliteli bir şekilde gerçekleştiren bazı WordPress eklentilerinden bahsedeceğim.

WordPress Nedir?

Bilmeyenler için kısaca WordPress’ten bahsetmek istiyorum. WordPress bir “İçerik Yönetim Sistemi”dir. Yani kişisel veya kurumsal olarak kendi web site içeriklerimizi oluşturmamızı ve yönetmemizi sağlar.

Aslında WordPress’in normal kullanıcılar açısından özetini bir cümle ile açıklayabiliriz; “Tek bir satır kod yazmadan sitenizi tasarlayabilir, içeriklerinizi oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.” Hatta günümüzde dünya üzerinde ki sitelerin yarısına yakının WordPress tarafından tasarlandığını düşünürseniz, bu konuda uzmanlaşabilir ve gelir modeli haline dönüştürebilirsiniz.

WordPress Eklentileri Nedir?

Eklentiler sitenizin istekleriniz doğrultusunda daha işlevli bir hale gelmesini sağlarlar. Mesela siteniz için SEO ayarlamalarını yapmanızı sağlayan WordPress eklentileri mevcuttur bu sayede sitenizin daha ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tabi sadece arka planda çalışan değil siteniz üzerinde görünen değişikler yapmanıza olanak sağlayan eklentilerde mevcut.

Şimdi farklı alanlarda ki kaliteli bulduğum birkaç eklentiden bahsedeceğim.

AddToAny Share Buttons

Paylaşım butonları; sevdiğimiz bir videoyu, görseli veya yazıyı arkadaşlarımızla ve yakınlarımızla kolaylıkla paylaşmamızı sağlarlar.

Bunun için son derece kullanışlı bir biçimde tasarlanmış olan “AddToAny Share Buttons” eklentisi sayesinde isteğimiz doğrultusunda ayarlamalar yaparak sayfalarımıza ve yazılarımıza paylaşım butonları ekleyebiliriz. Ayrıca birbirinden farklı tasarımlarıyla sitenize en uygun butonları kullanabilirsiniz.

Buraya tıklayarak eklentinin WordPress sayfasına gidebilirsiniz.

Smart Slider 3

Özellikle sitelerin ana sayfalarında çok kullanılan sliderlar, yazılarda ve sayfalarda çok interaktif bir görüntü ortaya çıkarıyor. Bu sayede sitenize giren bir kişinin direk görmesini isteyeceği şeyleri ön plana çıkartabiliyorsunuz.

Kullanım rahatlığı ve sunduğu özelliklerle “Smart Slider 3” muhteşem bir performans sağlıyor ve birbirinden farklı hazır tasarımlarıyla etkileyici sliderlar oluşturabiliyorsunuz.

Buraya tıklayarak eklentinin WordPress sayfasına gidebilirsiniz.

Yoast Seo

Sitenizi hazırladınız ve içeriklerinizi oluşturmaya başladınız. Peki Google arama motorunda nasıl fark edileceksiniz? İşte tam burada SEO devreye giriyor ve “Yoast Seo” eklentisi de sunduğu özellikler ile Google arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmamıza yardımcı oluyor.

Yazdığınız her yazı ve oluşturduğunuz her sayfa için gerekli düzenlemeleri yaparak SEO ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Buraya tıklayarak eklentinin WordPress sayfasına gidebilirsiniz.

Elementor

WordPress için sayfa düzenleyici eklentileri bulunmaktadır. Bunlar genellikle sürükle bırak mantığıyla oluşturulan ve sundukları bloklar ile sayfa tasarımları yapmamızı sağlarlar.

“Elementor” kullanışlı arayüzü, bloklara ekleyebileceğimiz hareket efektleri, nesnelere uygulayabileceğiniz kenar boşluk değerleri, arka plan renk ayarları gibi birbirinden farklı özellikleri bize sunmaktadır.

Buraya tıklayarak eklentinin WordPress sayfasına gidebilirsiniz.

Site Kit By Google

Google’ın geçtiğimiz sene kullanıma açtığı “Site Kit By Google” eklentisi sayesinde dört önemli Google ürününü WordPress panelinden erişmiş oluyoruz. Peki nedir bu ürünler?

Search Console: Google arama sonuçlarında sitenizin hangi anahtar kelimeler ile ulaşıldığına ve nasıl bir performans sergilediğine ulaşmanızı sağlar.

Analytics: Sitenizde hangi sayfaların kaç kez açıldığı, kaç farklı kişinin eriştiği ve ortalama kaç dakika kaldığı gibi verileri sunmaktadır.

AdSense: Siteniz üzerinden sağladığınız reklam gelirlerini görmenizi ve yönetmenizi sağlar.

PageSpeed Insights: Sitenizin mobilde ve masaüstündeki performanslarını analiz eder, eksikliklerin ve hataların düzeltilmesine yönelik önerilerde bulunur.

Buraya tıklayarak eklentinin WordPress sayfasına gidebilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, beğendiyseniz aşağıda bulunan bağlantılardan paylaşabilir ve bana linkedin hesabımdan veya contact.veysel@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Eklentiler

New York’un Ara Sokaklarına Ürpertici Bir Yolculuk: The Alienist

Previous article

Havacılık

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up