Gezi Yazısı

Günübirlik Ankara Seyahati

Ankara
0

Ankara – Özellikle biz üniversite öğrencilerinin vize ve final dönemleri bittiğinde üstünden büyük bir yük kalkar. Bir gün vize döneminin son sınavını verdikten sonra bir arkadaş grubu halinde kampüsün bahçesinde internette gezinirken bir reklamın karşımıza çıkmasıyla başladı bu maceramız…

Reklamda Ankara uçak biletlerinde büyük bir indirim olduğunu gördük. Pegasus Havayolları ile gidiş dönüş kişi başı 140 liraya biletimizi aldık. Sabah erkenden Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanarak gittik ve akşam saatlerinde aynı havalimanından geri döndük.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na indiğinizde çıkış kapısının hemen ardından karşınıza Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Havaş’a ait servis araçları çıkacaktır. O araçları kullanarak kent merkezine erişebilirsiniz. Hizmet kalitesi açısından bir fark olmamasına karşın Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlar daha uygun fiyatlı hizmet vermektedir fakat seyahat ettiğiniz hava yolunun Havaş ile anlaşmalı olabileceğini unutmayın.

Servis araçları ile Kızılay Meydanına indiğinizde çevrede kahvaltı etmek için birçok mekan bulabilirsiniz. Biz öğünü geçiştirmek adına basit bir kafede Ankara Simitleri ile kahvaltı yapmıştık gayet memnun kaldığımızı söyleyebilirim.

Ankara’da şehir içi ulaşımı toplu taşıma ile de gerçekleştirebilirsiniz ancak belli başlı noktalara gidecekseniz ve iki üç kişiyseniz taksi kullanmanız hem konforlu hem de daha mantıklı olabilir çünkü Ankara’da öğrenci kartı çıkarmak kısa süreli bir iş değil ve buna ek olarak sivil kart ücretleri çok yüksek ve ilk kart alımda da ekstra bir ödeme yapıyorsunuz. Biz gün içinde ulaşıma toplamda 60 – 80 lira arası bir ödeme yaptık.

Kahvaltının ardından tabii ki ilk durağımız Anıtkabir oldu. Taksi ile ulaşımımızı sağladık. Bu konuda ilk ve en önemli tavsiyem şudur ki; Anıtkabir’e tüm hissiyatınızla girmek istiyorsanız; Aslanı Yol’un başladığı kapıdan giriş yapın. Bu yolun özelliği; yol boyunca 24 aslan heykelinin olması ve bu heykellerin 24 Türk Oğuz boyunu simgeliyor olmasıdır. Buna ek olarak yola döşenen taşlar sayesinde kafanızı önünüze eğmediğiniz sürece sürekli takılırsınız ve düşme ihtimaliniz vardır. Bu da yolun tam karşısında bulunan büyük Türk Bayrağı’na ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e saygı göstergesidir. Yolun sonuna geldiğinizde sol tarafta büyük mozelayı sağ tarafta ise İsmet İnönü’nün mezarını göreceksiniz. Yine sağ tarafta köşe alanlarda Atatürk’e ait makam araçlarını görebilir yolu takip ederek müze alanına

girebilirsiniz. Müze alanında kurtuluş savaşının panoramik anlatımını, Atatürk’ün mezar odasını, okuduğu kitapları, kişisel eşyaları ve benzeri bir çok hususu görebilirsiniz. Müzenin sonunda bulunan hediyelik eşya alanından Anıtkabir Komutanlığı tarafından özel üretilen ürünleri temin edebilirsiniz.

Müze alanlarının ardından mozelaya çıktıktan sonra Ulu Önder’i saygı ve minnetle selamlayarak Anıtkabir’den ayrıldık ve Ulus Meydanı’na ulaştık. Ulus Meydanı’nda bir çok yapıya erişebilirsiniz. Buradaki ilk durağımız 1. Meclis Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi) oldu. Tarihi bir dokuyla karşımıza çıkan bu mekanlara biraz ön araştırma ile gittiğinizde çok farklı bir atmosferde olduğunuzu anlıyorsunuz. Gururlu bir gezinin ardından bu binanın yanında bulunan 2. Meclis Binası (Cumhuriyet Müzesi)’ne devam ettik. Tıpkı ilk durakta olduğu gibi bu müze hakkında önceden okumalar yapmak gezdiğiniz her bir odanın önemini daha net fark etmenizi sağlıyor.

Bu müzelere giriş ücreti eğer öğrenciyseniz 5-10 lira arasında değişiyor.

Ulus Meydanı’nda bulunan tarihi İş Bankası binası yakın zamanda müze olarak hizmete girdi. Bu binaya giriş ücretsiz. Müzenin adı; Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi olarak geçiyor. Ancak içerisi bir bankacılık müzesi olmaktan ziyade bir sanat müzesini andırıyor.

Binanın klasik yapısı içerisindeki mermer işlemeleri, benzerine nadiren denk gelebileceğiniz birçok heykel ve muazzam güzellikte işlenmiş vitraylı camlar sizde farklı hisler uyandıracak. Türkiye’nin ekonomik temellerinin nasıl atıldığını da bu müze sayesinde daha net kavrayabileceksiniz. Müzeye giriş ücretsiz ve dilediğinizce gezmekte özgürsünüz. Biz gezimizin tarihi ve sanatsal kısmını burada sonlandırmıştık ancak sizler;

Ankara Kalesi ve Hamamönü’ne gidip tarihi bir hava soluyabilir ve müthiş bir Ankara manzarası izleyebilir,

Anadolu Medeniyetleri ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilir, Tunalı Hilmi Caddesinde gezintiye çıkabilirsiniz.

Biz günün geri kalanında bir alışveriş merkezinde yemek yiyerek ve ardından havalimanına geçerek tamamlamıştık. Bizler gibi havalimanına uçak saatinden 5 saat önce giderseniz, terminal binası içerisinde yer alan Starbucks’un arka tarafında çok kimsenin bilmediği ve direk pist alanını gören camlı kısıma geçerek; NBA Maçlarını takip edebilir, Harry Potter serisinden iki film bitirebilir, Netflix’ten bir dizinin bir sezonunu yarılayabilirsiniz. Vakit geçirmek için bir çok imkanınız var.

İyi Yolculuklar

  • Mert Efe Anğın

Sen De Çiz Bir Kenara Bütün Gördüklerini, Görmediklerini

Previous article

Açlık duygusu nedir? İçimizdeki durdurulmayan açlığa nasıl son verebiliriz? Çözümleri sizin için sıraladık.

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up