Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Hipnoz

0

Belki beş belki ona kadar sayan biri, sallanan bir saat veya obje ve kendinden geçme hali. Aslında size bunların doğru bildiğiniz yanlışlardan bazıları olduğunu söylesem? Hipnoz en çok tartışılan tedavi yöntemlerinden biri olarak günümüzde hala kullanılmakta ve bütüncül bir tedavide birçok fayda sağladığı da görülmekte. Kimler hipnoz yapıyor, herkes hipnoz edilir mi, hipnoz yasal mı? hepsini cevaplayacağız.

Hipnoz sihir, büyü, mucize değildir.

Oldukça uzun yıllardır insan sağlığı alanında kullanılan normal bir tedavi yöntemidir. Önceleri hipnoz yöntemi ağızdan ağza öğrenilen bilgilerle öğrenilmeye çalışılırken son yıllarda yapılan bilimsel araştırma ve çalışmalarla tedaviler içerisindeki yeri netleştirilmiştir. Hipnozu telkin ile oluşturulan bir gevşemiş uyanıklık hali olarak tanımlayabiliriz, zihin özel bir hal alır. Uzman bir kişi tarafından yapılır ve kişiye kelimeler, nesneler veya işaretler kullanılarak verilen telkin sonucu kişide rahatlama sağlayan bir tedavi yöntemidir. Uzman kişiye telkinler vererek bu özel bilinç haline geçmesine yardımcı olur. Kişiden uzmanın söylediklerini dinlemesi ve rahatlaması beklenilir. Hipnozda gönüllülük bir esastır. Bu yöntemi kabul etmeyen birine farkında olmadan veya zorla hipnoz yapılamaz, yapılmaya çalışılsa bile kişi hipnoz etkisi altına giremez.

Hipnozdaki kişiye her şey yaptırılamaz.

Halk arasında yanlış bilinen en önemli konulardan biri ise hipnoz olmuş bir kişiye her şeyi yaptırabileceğimiz inancıdır. Bu tamamen yanlıştır, kişi hipnoz altında olsa bile istemediği hiçbir şeyi yaptıramazsınız çünkü hipnoz olan kişinin bilinci gitmiş demek değildir. Kişi ona söylenenleri anlayabilir ve istemediği bir durumla karşılaştığında hipnozdan çıkar.

Hipnoz dendiğinde akla gelen görüntüler ne kadar bize uykuyu hatırlatsa da hipnoz sırasında kişi uyumaz, hipnoz uyku değildir veya tam tersi olarak hipnoza giren kişinin uyanamama veya hipnozdan çıkamama gibi bir durumla karşılaşması da mümkün değildir.

Hipnoz uygulamaları en çok fizyolojik ve kronik acı ve ağrıları azaltmakta doktorlar tarafından kullanılmaktadır.

Psikiyatride de sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Fakat hipnoz tek başına kişiyi iyileştirmeye yetmez. Bu nedenle hipnoz yapan kişinin bir uzman olması ve süreci nasıl yöneteceğini bilmesi gereklidir. Klinik alanda çalışan psikologlarda da hipnoz kullananlar olsa da büyük bir çoğunluk davranışlarımızın hipnoza gerek kalmadan, diğer tedavi ve terapi yöntemleri kullanılarak değiştirilebileceği görüşünü savunmaktadır.

Hipnozu uygulayan uzman her ne kadar donanımlı ve eğitimli olsa da bazı kişiler hipnoza giremeyebilir. Çünkü hipnoz kişinin telkine açıklığından ve yapan kişinin özelliklerinden etkilenmektedir. Uzman ve ortam koşulları ne kadar uygun olsa da bazı kişiler telkine açık olmayabilir ve bu noktada kişi hipnoza giremeyecektir.

Çoğu ülkede hipnoz yapma yetkisi doktorlar, klinik psikologlar ve diş hekimlerine aittir.

Ülkemizde ise bu konuda henüz resmi bir düzenleme yoktur. Sadece kişilerin zarar görmesini önlemek adına ‘hipnoz’ adı geçen reklamların ve tabelaların kullanılması yasaklanmıştır. Hipnoz yetkisi ile ilgili düzenleme ise taslak olarak kalmıştır. Bu taslağa göre ise hipnoz yetkisi; hekimler ve klinik psikologlara verilmeli ve hipnoz yetkisi verilmeden önce üniversite ve ilgili derneklerden verilen hipnoz eğitimi uygulayıcı sertifikası olan kişilere verilmelidir. Umuyoruz ki en kısa zamanda resmiyet kazanır.

İnsanın Anlam Arayışı

Previous article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up