Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Jamais Vu: Bunu Ben Hiç Yaşamadım!

0

Jamais vu, benim daha önce duymadığım ve yeni tanıştığım bir kavram. Aranızda duyanlar vardır belki de. Adını bilmesek de jamais vu sürekli yaşadığımız bir şeymiş meğer. Benim gibi bilmeyenleriniz varsa hemen anlatıyorum.

  Jamais vu, Fransızca bir kelime ve ‘hiç görmedim’ anlamına geliyor.

 Bir bellek yanılması aslında. ‘Aaaa sanki ben bunu yaşamıştım!!’ dediğimiz ve bunu deja vu olarak adlandırdığımız olayın tam tersi jamais vu. Yani, ‘E ben bunu daha önce hiç yaşamadım ki..’ dediğiniz anlarda jamais vu yaşıyorsunuz. Yaşadığınız bir durumu hiç yaşamamış gibi, bulunduğunuz zaman veya mekanda daha önce hiç bulunmamış gibi hissediyorsunuz. Karşılaştığınız, tanıştığınız ve konuştuğunuz insanlarla hiç konuşmamış gibi hissetmeniz tam olarak jamais vu. Ama bu durum bir hastalık durumu değil. Kısa süreli bir yanılma durumu sadece.

Bu durumu ‘Ben hiç yaşamadım.’ diyenleriniz varsa bunu kendi kendinize yaşamanın bir yolu varmış. Aslında bildiğimiz, daha önce yaptığımız ve hepimizi eğlendiren bir yol bu. Şimdi düşünün ve aklınıza ilk gelen kelimeyi sesli olarak defalarca söyleyin. Bunu yaparken bir süre sonra kelime anlamını yitirecek ve siz ‘Bu kelime böyle miydi? Hiç duymamış gibiyim.’ diyeceksiniz. Tebrikler!! Jamais vu yaşadınızzzz.

Bahsettiğim gibi jamais vu, deja vu kadar bilinen bir durum değil. Ama öğrendikten sonra düşününce hepimizin yaşadığı bir olay. Artık adını da biliyoruz. Bu durumu hissettiğinizde gönül rahatlığıyla ‘Jamais vu yaşadımm!’ diyebilirsiniz.

Hadi! Birlikte Sana Uygun Saç Rengini Belirleyelim

Previous article

Gerçek Dışı Pozitif Beklentiler

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up