Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Kendini Gerçekleştirmek Nedir?

Kendini Tanımak
1

Kendini gerçekleştirmenin kelime anlamına baktığımızda “Kişinin potansiyelini ve yeteneklerini tam anlamıyla fark etmesi, bunları en üst düzeyde geliştirmek istemesidir. Peki biz bundan ne anlıyoruz? Biraz düşündüğümüzde kendini gerçekleştirmek bize ne ifade ediyor? Çıkılması zor, uzun çıkmak istemeyeceğimiz bir yol. Kendini gerçekleştirmeye bizim baktığımız çerçeveden bakmayanların hayatı nasıl? Rus bilim insanı Lomonosov’un yaşamına bir göz gezdirelim. Lomonosov 14 yaşında kendi çabalarıyla okuma yazma öğrendi. Kendini gerçekleştirme konusunda kararlı olan Lomonosov 18 yaşında köyden yürüyerek kente gitti ve okula başladı. 12 yıllık eğitimin tamamını 5 yıl içinde tamamladı. Almanya’da üniversite okuduktan sonra St. Petersburg Bilimler Akademisi’ne atandı ve 3 yıl sonra kimya profesörü oldu.Lomonosov kendimi gerçekleştirmek için durum olmasa bile olanakları kendimizin yarattığı konusunda ışık tutar.

Kendimizi gerçekleştirmek yolunda biz neler yapıyoruz? Neleri yapmıyoruz?

 Yürüdüğümüz yoldan çok varacağımız noktaya odaklanırız. Bu kendini gerçekleştirme yolculuğumuzu yorucu, sıkıcı hale getirir. Kendimizi gerçekleştirmeyi bir sonuca bağlarız. Belirli yaşa, belirli ekonomik güce sahip olduğumuzda ulaşabileceğimiz bir yol olduğunu düşünürüz ama o yaşa ekonomik güce sahip olmak için potansiyelimizin farkında olmamız gerekir. Hayattaki yaşadığımız olaylar, zorluklar o durum karşısındaki davranışlarımız ve hayatta kalma mücadelemizi göz önüne serer. Bu davranışlarımızı fark edip bize zarar verenleri dönüştürmek kendini gerçekleştirme konusunda önümüzde kapı açar. Kendimizin farkında olmak, kendimizi iyi tanımak insanın kazanabileceği en önemli yeteneklerden biridir. Önemli olan hayatın içinde aktif olarak yaşarken kendini gerçekleştirmektir. Artık kendimizi hem geliştirmeye hem gerçekleştirmeye karar verirsek buna nasıl başlarız?

Kendine Dürüst Ol

Kendimizi gerçekleştirme konusunda büyük adımlardan biri kendimize dürüst olmaktır.

Bize yalan söyleyen insanları gerçekten tanıyamayacağımız gibi kendimiz de tanıyamayız. Kendimizi kandırmak bazen içsel olarak rahatlama sağlasa da ileri ki süreçte bizi yıkıma uğratabilir. Her an, her zaman başarılı istediğimiz gibi olamamamız gayet doğaldır. Bu konuda kendimizle barışık olmak dürüst olmamızı kolaylaştırır. Kendimizi kandırmak istediğimizde bunu bir deftere yazmak farkındalığımızı arttırmakta yardımcı olabilir.

Kararlarının Sorumluluklarını Al

Hayatta kalabilmek için birçok karar alıyoruz. Bu kararların da birçok sonucu oluyor. Yanlış karar almak olağandır. Kararın sorumluluğunu aldığımız gibi sonucunda sorumluluğunu almalıyız. Hatalı kararlar aldığımızda onun altındaki nedenleri sorgularsak kendimiz gerçekleştirme konusunda sağlam adımlar atmış oluruz. Verdiğimiz her karar bizi geliştirir. Sadece neden sorunu sormak bile bize farklı bakış açıları sunar. Zihnimizde verdiğimiz kötü kararı düşünelim. Bu kararın bize ne zararı oldu? Bu karar size ne fayda sağladı? İnsan beyni karar alırken mutlaka kişinin faydasını göz önünde bulundurur. Bu bakış açısını hayatımıza katarsak verdiğimiz kararların nedenini anlarız.

Düşüncelerini, Duygularını Fark Et

Her olaya verdiğimiz tepkiler, hissettiğimiz duygular aynı değildir. Sevdiğimiz kişilerin bizi sözleriyle kırma ihtimali çok daha yüksektir. Neden o kişinin söylediği, söze kırıldık? Neye öfkelendik? Gün içinde en fazla hissettiğim duygu ne? Bu soruların yarattığı farkındalığı yaşamak kendini tanıma konusunda birçok kapıyı açar. Düşünceler için de aynı şey geçerlidir. Kendi hakkımızdaki önyargıları, umutsuzlukları bir kenara koyup gerçekten kendi hakkımızda ne düşündüğümüzü bulmamız gerekir.5 dakika boyunca elimizi hiç kaldırmadan kendimiz hakkında ne düşündüğümüzü yazmak içsel olarak hakkımızdaki düşünceleri verir.

iç mekan, tablo, mutfak, adam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hata Yapmaktan, Denemekten Korkma

Denemek, yanılmak, tekrar denemek insanlar için korkutucu olabilir. Hatalarımızı tekrar yaptığımızı sansak da her seferinde farklı bir insan olarak çıkarız. Bize hatalardan ders çıkarmıyormuşuz gibi gelir ama beyin her deneyimde farklı şeyler öğrenir. Bazen de öğrendiklerini test etme ihtiyacı duyar. Bu sebeple aynı olayları tekrar yaşamış gibi oluruz. Eğer bir hatayı sürekli yapıyorsak bunun altında bir neden yatıyordur. Bir fayda, kaçmamız gereken bir başarı…Bu nedeni bulmak için doğru soruları sormak önemlidir.

Neden bu hatayı tekrarlıyorum? Bu hatadan ne öğrendim? Neler öğrenmeliyim? Farkındalığımız artıkça aynı hatayı yapma olasılığımız düşer.

Tamam bunların hepsini hayatımıza kattık ya sonra ne olacak? Kendini gerçekleştirme uzun soluklu macera dolu bir yol. Burada yazanlar başlangıç kitapçığı, küçük bir harita gibi. Araştırmak, okuyup, dinlemek ve gözlemlemek kendini gerçekleştirmenin temel adımları. Edindiğimiz bilgileri bir potada eritmek harmanlamak öğrenme deneyimimizi kolaylaştırır. Umarım kendimizi gerçekleştirme konusunda sizlere ufak da olsa bir katkım olmuştur.

Yolunuz her zaman ışıklarla dolsun.

Kendini gerçekleştirmek

Borderline: Bir Öylesin Bir Böyle, Yeter Artık!

Previous article

Akıllı Telefon Alma Rehberi

Next article

1 Comment

  1. Başarmak yılmadan özgüven ile giden bir yolda devam edebilmektedir.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up