Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Kendini Her Yönüyle Tanıyor Musun?

Kendini Ne Kadar Tanıyorsun
0

İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür -Platon

Düşünün ki Platon’a kadar dayanan bir kendini keşfetme isteği.

Kendimize kaç kere dönüp bakıyoruz, kaç kere kendimizi dinleyerek ne dediğine kulak veriyoruz? Kendimize dair nelerin farkındayız, neleri görmezden geliyoruz? Bu soruları okurken eminim ki herkesin aklına kendine dair bildiği ve kaçtığı pek çok şey gelmiştir. Peki neden önemli kendini tanımak ve ne demek her yönüyle kendini tanımak?

Kendini tanımanın önemini şöyle bir benzetmeyle anlatmaya çalışabiliriz. Örneğin bir çocuk sadece tek çeşit yemekle besleniyor. Bir gün misafirliğe gittiğinde karşısına gelen bir sürü yemek karşısında ne yapacağını bilemez, hangisini seviyor, hangisini sevmiyor bilmiyor, bazılarına alerjik olabilir fakat haberi yok çünkü bunu da bilmiyor, sınırının farkında değil çünkü hep sadece önüne konulan tek yemeği yedi. Bu yüzden misafirliğe gittiği evde midesini hasta edecek kadar çok yiyebilir çünkü nerde duracağını ve sınırlarını öğrenmedi, acı yediğinde hissettiği yanmayı ‘hasta oldum ölüyorum’ diye algılayabilir veya hiçbir şey yiyemeden aç olarak geri dönebilir çünkü korkabilir.

Şimdi bu metaforu kendini tanıma ile ilişkilendirecek olursak nasıl ki bu çocuk diğer yiyecekleri ve kendisinin yemekle ilişkisini tanımıyorsa kendini tanımayan insan da günlük hayatta bu çocuğun yaşadığı tüm duyguları yaşayacaktır. Eğer ki kendimize dönüp bakmazsak ve dinlemezsek tüm bu çocuğun yaşadığı stres, şaşkınlık, acı, ağrı, korku vb. pek çok duyguyla günlük ilişkilerimizde karşı karşıya kalabiliriz. Bunlarla uğraşırken içinde olduğumuz anı ve hayatı kaçırırken bulabiliriz kendimizi. Aslında kendimizi tanıdıkça, sevdiğimiz-sevmediğimiz yönlerimizi ve sınırlarımızı kolaylıkla bulabiliriz ve bu şekilde kendimizi bizi rahatsız eden ilişkilerden ve durumlardan koruyabiliriz. Sonucunda daha güçlü hissederiz.

Acı sevmediğimizi biliyorsak acı yemekler tercih etmeyiz; ilişkilerde yalana tahammül edemiyorsak yalan söyleyen insanlardan uzaklaşırız. Sevdiğimiz ve başarılı olduğumuz alanları biliyorsak meslek seçimimizi yaparken uzun yıllar mutsuz ve bıkkın değil gülerek ve severek gittiğimiz işleri tercih ederiz. İşte bu ve bunun gibi pek çok alanda kendimizi tanıyarak kendimizi rahatsız olduğumuz pek çok şeye karşı koruyabilir ve mutlu edebiliriz. Sadece kendimize dönüp bakmamız, görmemiz ve dinlememiz yeterli, böylece kendimizi tanıma yolculuğumuz başlayacak ve yere daha sağlam bastığımızı hissedeceğiz.

PEKİ NEDİR KENDİNİ TANIMA?


Kendini tanıma; bireyin her yönüyle kendi özelliklerini tanımasıdır. Sınırlarının farkına varabilme, hem iyi hem kötü yanlarını bilme, kötü yanlarıyla yüzleşebilme, davranışlarının altında yatan motivasyonu çoğu zaman anlayabilme ve kendini etkileyen duygusal, bilişsel, fiziksel, çevresel etkenlerin farkına varabilme ile karakterizedir.

Biraz daha bilimsel açıklayacak olursak kendini tanımanın dört boyutu vardır:

1.Psikolojik Boyut:

Kişiliğim nasıl? Duygularım neler? Hangi durumlara nasıl tepkiler veriyorum ve hangi duyguları hissediyorum? Olumlu-olumsuz yanlarım neler? Beni olumlu-olumsuz etkileyen şeyler ve sınırlarım neler?

2.Fiziksel Boyut:

Fiziksel özelliklerim neler? Beden algım nedir? Beden imgem nasıldır?

3.Çevresel Boyut:

Sosyal çevrem nasıldır?

4.Felsefi Boyut:

Yaşam-ölüm algım nasıl? Kendime ve insanlığa ait değer yargılarım nelerdir?

Bu sorulara cevap verebilen, üzerine düşünen ve cevaplarını kabullenip hayatına bu cevaplara göre yön verebilen insanlar kendine saygı duyan, bağımsız kişiliğini kazanmış ve kendini gerçekleştirme yolunda ilerleyen kendini tanıyan kişiler olacaktır. Kendimizdeki değişimleri, gelişimleri fark ettiğimiz sürece kendimizi kontrol edebiliriz ve böylece kendimizi gerçekleştirmeye o derecede yaklaşırız.

En azından bu sorulara cevap vermeyi deneyin bakalım, neler düşünecek ve nasıl cevaplar vereceksiniz? Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz?

Dilan Durmaz

Ara Vermek

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up