HobitestKişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Kokoloji Kişilik Testi ile Kendini Keşfet

1

Kokoloji kişilik testi ​kendini ve​ bilinçaltı​nı keşfedebilmek için hazırlanmış eğlenceli biroyundur.

Bu ​test ​Psikoloji Profösörleri olan Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilmiştir. Oldukça basit sorular soran ve bu sorulara verdiğin cevapların aslında ne anlama geldiğini irdeleyen bir test Kokoloji Kişilik Testi. Japon bilim adamlarının temel psikolojik gerçeklere dayandırarak hazırladığı bu​oyun kendiniz kadar birlikte oynadığınız kişiyi de daha iyi tanımanız için işe yarayabilir. Oyunun en iyi yanı kişiliğiniz hakkında direkt bir yargı yapılmasından çok, esnek yorumların yapılması!​

Japonya’da geliştirilen oyun, yayınlandığı tüm ülkelerde çılgınlık boyutlarına ulaşan bir ilgi gördü ve büyük bir hayran kitlesi yarattı.

Gayet basit ve eğlenceli bu oyundan geri kalmayın! Gelin birlikte oynayalım.

Kurallar çok basit. Kokoloji

 1. Cevabın aklına ilk gelen cevap olsun.
 2. Sonucu ve cevabı tahmin etmeye çalışma.
 3. En önemlisi: Dürüst ol!

Başlıyoruuuz.

Doğum gününüz sizin için önemli bir gün. Senede sadece tek bir gün senin doğum günün ve her şeyin biraz daha iyi olmasını umduğun bir gün. Tebrikler, aldığınız hediyeler, güzel dilekler ve belki de iki kişilik bir romantik yemek bugünü daha özel hale getiriyor.

1.   Bugün doğum günün ve hiç tahmin etmediğin birinden bir kart aldın. Kartı okudun ve sonunda yazan isme göz attın. Kim göndermiş?

2.   Hediyeler aldın. Hediyelerin arasındaki en büyük paket kimden gelmiş?

Cevapların aklında dolaşmasına izin verdiysen, şimdi verdiğin cevapların ne anlama geldiğini okuyabilirsin.

 1. Belki bunu hiç beklemiyor olabilirsiniz fakat kartta ismi yazan o kişi sizin daha fazla şevkat ve daha fazla ilgi görmek istediğiniz kişidir. Bu kişi sizin uzaktan hayranlık duyduğunuz biri bile olabilir. Az tanıdığınız, yaklaşmaya çekindiğiniz birinin adını o kartta görmeniz muhtemel.
 2. Size hediye gelen paketi, sahibine beslediğiniz sevginin boyutu ile bağdaştırabilirsiniz. Böyle görünüyor olabilir ancak psikolojik açıdan bakıldığında, size en büyük paketi yollayan kişinin size olan duygularını görmezden geliyorsunuz. Bunun anlamı bu kişinin hayatınızda her zaman olacağına fazla güveniyor olmanız. Onun size karşı olan duygularına güveniyorsunuz.

Gelelim ikinci soruya.

Fırtına çıktı. Aniden bastıran bir sağanak yağmurun altında yürüyorsun. Son hızla koşsanız bile gideceğiniz yere en az beş veya altı dakika uzaklıktasın. Ne yapardın?

 1. Yağmurun ne kadar süreceğini bilemediğim için gideceğim yere kadar hızla koşarım.
 2. Çantamda daima taşınabilir bir şemsiye vardır, onu kullanırım.
 3. Şemsiyesini paylaşabileceğim biri ya da saklanabileceğim bir mekan olup olmadığına bakarım.
 4. Büyük bir ağaç bulup yağmur dinene kadar altında beklerim.

Cevabı seçtiyseniz, şimdi anlamına bakabiliriz.

Fırtına hayattaki ani ve kontrol edilemeyen güçleri temsil eder.

 1. İçinizdekilerin hepsini döktüğünüz sürece kavganın sonucunun ne olacağı umrunuzda değil. Size göre haklı olan sizsiniz ve tartışılacak bir şey yok. Eğer karşınızdaki kişi öfkelenirse siz daha fazla öfkeleniyorsunuz. Karşınızdaki bağırırsa siz haykırırsınız. Belki bu sizi tartışma için uygun biri yapmıyor fakat hiç yoksa konumunuzu belirliyor.
 2. Her suçlamaya verecek bir cevabınız var. Her hatanız için bir özrünüz olduğunu düşünüyorsunuz. Sizin için bir tartışma ya da kavga, kendi tartışma becerinizi geliştirmek için bir gösteri. Bu tavrınız başkalarına bunaltıcı ve yapay geliyor fakat zaten bunun için de bir açıklamaya sahipsinizdir.
 3. Karşıtlıklar ve tartışmalar pek size göre değil. Bu yüzden kavga çıktığında siz genelde karşı tarafı sakinleştirmeye çalışıyorsunuz. Ancak bazen bu davranış işleri daha kötü hale getirebilir. Bazen çıkan fırtınayı göğüslemeniz gerekebilir.
 4. Siz sorunları halletmeden önce karşınızdaki kişinin öfkesinin geçmesini bekleyenlerdensiniz. Karşınızdakinin istediği kadar bağırıp çağırmasına izin veriyorsunuz. İçlerini boşaltmalarını bekliyorsunuz. Sonra da kendi fikirlerinizi soğukkanlıkla karşıya aktarıyorsunuz. Bazen bu akıllıca olabilir fakat bazen sinsi görünebilirsiniz.

Sıra son soruda.

Kocaman bir labirentin çıkışını bulmuşsunuz ve hemen o noktada duruyorsunuz. Duygularınızı gözden geçirin, aşağıdakilerden hangisi onları yansıtıyor?

 1. İçeride bir grubun peşine takıldım. Doğru yolu onlar sayesinde buldum. yoksa hala orada olurdum.
 2. Hiç yolumu bulamayacakmışım gibiydi. Zordu.
 3. Biraz zaman aldı fakat o kadar da zor değildi.
 4. Çok kolay bir yoldu. Çabucak bitirdim.

Cevabınızı seçtiyseniz, bunun ne anlama geldiğine bakabiliriz.

 1. Hayatınızda en gurur duyduğunuz şeyler, gençlik döneminizde edindiğiniz arkadaşlıklar ve ilişkiler. Siz de herkes gibi kaygılar yaşamışsınız ama işler ne zaman çok zorlaşsa size yardımcı olacak birileri olmuş. Bugüne kadar olan şanslıydınız, artık yardıma ihtiyacı olanlara el uzatma sırası sizde.
 2. Herkes büyürken kaygılanır ve kötü yıllar geçirebilir fakat siz hayat hakkında kaygılanmayı en üst noktada yaşamışsınız. Sadece kafanızın içindeki sorunlara takılmış, yoğun şüphe ve kaygılarla kendinize acı çektirmişsiniz. Bu sizin karakterinizin ciddi ve derin olmasını sağlamış olabilir ancak artık rahatlama zamanı. Hayatın tadını çıkarın.
 3. Okul günleriniz pek kolay geçmemiş. Büyük ihtimalle hepimizi kaygılandıran aşk, arkadaşlık ve gelecek gibi düşünceler ile ara sıra uykusuzluk çekmişsiniz. Lakin bu deneyim sizi bugün olduğunuz kişi yapmış. Öğrendiğiniz şeyler önünüze çıkacak engelleri aşmayı öğretmiş.
 4. Ergenlik dönemi sizin için eğlenceli bir dönem olmuş. Ruhunuzu keşfederken ya da arkadaş baskısı sebebiyle bunalmamışsınız, aksine deneyimleriniz sizin için büyük bir eğlence gibi geçmiş.

Bazı durum ve olayların bilinçaltımızda neyi temsil ettiğini ve sorulara verdiğimiz cevapların da kişiliğimiz için ne gibi ipuçları verdiğini üç soruyla örneklemiş olduk. Kokoloji kişilik testinin yaklaşık elli soruyu içeren kitabı Türkçe’ye çevrildi ve Türkiye’de de satılıyor. Kendinizi ve çevrenizi keşfedebileceğiniz bu testin diğer sorularına kitaptan ulaşabiliriz. İddia ediyorum:arkadaşlarınız ve ailenizle oynayabileceğiniz en ilginç oyun, Kokoloji​ olabilir!

İlayda Ebitmek

Gerda Taro: Savaşın Cesur Fotoğrafçısı

Previous article

Aerobik Egzersiz İle Kilo Verme

Next article

1 Comment

 1. Çıkan cevapların gerçekten bende bir anlamı ve geçerliliği vardı.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up