Gezi YazısıKültür & Sanat

Maceralarla Mı Dolu Amerika?

Maceralarla Mı Dolu Amerika
0

Hayatın karşımıza fırsatlar çıkardığı yeni bir yolda yürümeye başlarken hepimiz çok heyecanlıyızdır. O ilk adımı atmak her zaman hepimizi çok heyecanlandıran bi’ durum olmuştur. Ben de fırsatlarla dolu bu yola ilk adımımı attığımda kendimi macera dolu Amerika’da buldum. Eğer hazırsanız bu yazıyı okurken benimle maceradan maceraya koşmaya, eğer değilseniz aklınızı başınızdan alacak bi’ hayatta kalma hikayesine hazır olun!

19 yıllık hayatımın neredeyse 10 yılı Amerika’ya gitmeyi istemekle geçti ve sonunda kafama koyup hayallerimi gerçekleştirdiğimde karşımda kocccaman bir hayal kırıklığı vardı. Lafı uzatmadan olaya giriş yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi’nin hazırlığıyla birlikte 9 aylık bir programla Amerika’ya gittim ve yine Bahçeşehir Üniversitesi’nin Washington D.C.’deki  yurtlarında kaldım. Her şey çok güzel, heyecanlıyız falan. İlk 5 ayımda her şey yolundaydı. Kısaca bu 5 ayı birkaç cümleyle özetlersek; çok fazla yer gezdim, çok fazla insan tanıdım, dilimi bu 5 ayda efsane geliştirdim ve hiç yoktan macera aradığım için Amerika’da garsonluk yapmaya başladım. Abi böyle her şey iyi güzel, hayatı yoluna koymuşuz Amerika’dayız iş bulmuşuz falan. Çinlinin biri yarasa yedi diye yoluna koyduğum hayatım tamamen yolundan çıktı. 19 yıllık hayatımda hayallerimi gerçekleştirdiğim sene tam anlamıyla Amerika’da yaşam savaşı verdim.

Pandemi sürecinde tam olarak hiç bilmediğim bir ülkede tek başıma hayatta kalmaya çalıştım

Pandemi sürecinin üzerine bir de Amerika’da Vandalizm olayları patlak verdi ve işler iyice çığırından çıktı. Başta okulumuz yağmalandı ve şehir alev altındaydı. Şehir resmen yanıyordu. Ailem Türkiye’ye dönmem konusunda ısrarcıydı fakat ülkeler sınırlarını kapattığı için ülkeye de dönemedim. Aslında yurdumuz merkezi bir yerde değildi fakat Vandalizm olaylarının olduğu bir yerde kalıyorduk ve yaklaşık 1 ay boyunca arka mahallemizdeki silahlı çatışmalar eşliğinde uyuduk. Dışarı çıkıp markete gitmeye korkar olmuştuk ve en doğru kararın markete bile gitmemek olduğunu anladık. 1 ay boyunca markete gidip yiyecek bir şey almadan hayatta kalmaya çalıştık, durumumuz olmadığından değil, korkudan resmen aç kaldık. 12’li yumurtayla 2 hafta geçinmeye çalıştığımız zamanlar bile oldu arkadaşlar. Fakat bu savaşın da bir şekilde içinden çıkmayı başardık. Zamanın ilerlemesiyle D.C.’de vaka sayıları düştükçe aşama aşama her yeri açmaya başladılar ve karantinada kaldığımız 3,5 ayın acısını çıkarmaya başladık.

Alabildiğince gezdik, tabii ki bu dönemde çok zor olsa da bir şekilde tedbir alarak gezmeye çalıştık. Manyak yerler gördük ve 5 ayda gitmediğimiz neresi varsa gitmeye çalıştık. Arkadaşlar her ne kadar sevmeyen olsa da itiraf edin, kimse alışverişe hayır diyemez. Dünyanın alışverişini yaptık ve kısacası Amerika’nın altını üstüne getirdik. Amerika’da mimari Avrupa’daki kadar gelişmiş olmasa da suya kıyısı olan yerler içinizi huzurla kaplıyor. Kaldırımlardaki heykelleriyle, Arnavut kaldırımlı sokakları ve küçük villalarıyla Amerika harika bir yer. Eğlence hayatından söz etmiyorum bile, eğer 19 yaşındaysanız ve Amerika’daysanız mutlaka eğlenecek bir şey buluyorsunuz 😉

Yaşadığım şeyler bi’ tecrübenin ötesinde bi’ yaşam savaşıydı aslında. Hayat bazen sürprizler, fırsatlar ve hayal kırıklıklarıyla doludur. Önünüze her ne engel çıkarsa çıksın asla hayallerinizden vazgeçmeyin. Hayalleriniz belki beklentinizi altında çıkabilir, belki size mutluluktan çok zorluk getirebilir ama eğer gerçekten istiyorsanız bu savaştan çıkarsınız, çıkarız. Hoşça ve kucak dolusu mutlulukla en önemlisi de sağlıkla kalın 🙂

Theta Mucizesi

Previous article

Ne İçin Yazıyoruz?

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up