Dizi & FilmKültür & Sanat

Netflixte İzlenmesi Gereken Beş Belgesel Önerisi

Netflix 5 Belgesel
0

Netflix birçoğumuzun kullandığı en popüler platformlardan biri haline geldi. Siz de birçok dizi ve filmi izledim,artık farklı şeyler izlemek istiyorum diyorsanız önereceğim belgeseller tam da size göre! Çoğumuz zamanımızın büyük bir kısmını ne izlesek diye düşünerek geçiriyoruz. Yemek yerken, evde, okulda kısacası boş olduğumuz her vakti bir şeyler izleyerek geçirmek istediğimiz zamanlar oluyor. Arayışa girerken karşımıza birçok alternatif çıkabiliyor.Özellikle de benim gibi üşengeç bir insansanız yeni bir şey izlemek insana daha zor gelebiliyor.Aynı anda birden fazla içeriğe yer veren belgeseller benim için daha ilgi çekici ve verimli hale geliyor. Bunun yanı sıra izlediğimiz şeyin zamanımıza değecek olması önemli bir detay.Belgesel denince birçok kişinin aklına yoğun bilgi akışının olduğu uzun ve sıkıcı diyaloglar gelebiliyor. Aynı zamanda izlediğimiz içeriklerin sürükleyici olması çoğumuz için önemli kriterlerden biri haline geldi. Sizler de benim gibi belgesel izlerken uykum geliyor,odağım dağılıyor diye düşünenlerden iseniz doğru yerdesiniz!İzlerken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayacağınız birbirinden farklı konseptlerin işlendiği bu belgeseller sizler için eğlendirici aynı zamanda bilgilendirici olacak, şimdiden iyi seyirler.

100 HUMANS (Netflix)

İnsan davranışlarında özgür müdür? İnsanı davranışlarına yönlendiren tetikleyici unsurlar var mıdır? Var ise nelerdir? Irkçılık doğuştan mıdır? Giyim ve kuşamımızın ön yargılarımızda yeri nedir? Beceri yetenek ve hafıza yaş ilerledikçe yavaşlar ya da geriler mi? Tüm bu sorular ve benzerlerinin cevabını merak ediyor iseniz 100 Humans tam da size göre! 8 bölümden oluşan belgesel niteliğindeki program 3 sunucunun her yaş grubundan toplamda 100 gönüllü ile yapmış oldukları deneyler ve sonuçlarından bahsetmektedir. İnsanların fiziksel görünümleri ile suç eğilimi arasında bir ilişki olup olmadığını,cinsel yönelimlere olan ön yargıları, zekanın yaş ile orantısını,jenerasyon farklılıklarını grup çalışmalarına olan yatkınlığımızı, kadın ve erkek ilişkilerinde rollerin dağılımını, mesleklerin statü belirtisi olup olmadığını gibi onlarca soruya cevap veren bu belgeseli izlediğinizde sonuçların oldukça şaşırtıcı olduğunu göreceksiniz! Çünkü belgeselde verilmek istenen mesajlardan biri,doğru diye kabul ettiğimiz birçok şeyin aslında yeniden değerlendirmemiz gerektiğini anlamaktır. Deneyler yapılırken gönüllülere gruplar halinde ya da bireysel bazı görev ya da isteklerde bulunuluyor. Daha sonra çıkan sonuçlara göre istatistiksel çıkarımlarda bulunuluyor. Deneyin başında onayladığınız,ya da kabul etmediğiniz birçok kişinin ya da grubun aslında ön yargılarınız tarafından belirlendiğini görebiliyorsunuz. Dolayısıyla belgeselden çıkarılması gereken anlamlardan biri yaş,etnik köken,giyim,meslek,cinsiyet fark etmeksizin her bireye karşı ön yargısız ve empatik olabilmeyi başarmaktır.

100 Humans

EXPLAİNED (Netflix)

‘Ben tek içerikli belgesel izlemeyi sevmiyorum ya’ diye düşünenlerden iseniz tam da uygun mini belgesel serisi olan Explained ile karşınızdayım.2 sezon olan belgeselin bölümleri 20-25 dakikadan oluşmakta ve her bölümünde farklı bir olay ele alınmaktadır. Müzik,kültür,sanat,edebiyat,aşk,cinsellik-para,statü,politika,siyaset,din,astroloji,dövme,uzay,salgın hastalıklar,yiyecek,giyecek,yasal olmayan maddeler kısacası aklınıza gelebilecek ve günümüz dünyasını kasıp kavuran birçok konuyu ve sorunları bu başlıklar adı altında 20-25 dakikadan oluşan belgesellerde sade bir dil ve eğlenceli bir anlatımla görebilirsiniz. Bölümler birbirinden bağımsız olduğu için ilgi alanınıza girmeyen bir konuyu izlemek mecburiyetinde değilsiniz. Yeni şeyler öğrenmeye istekli, sadece bilgim,ya da yemek yerken izlemeye bir şey olsun diye düşünüyor da olabilirsiniz hiç sorun değil. Belgeselin en sevdiğim yanlarından biri bu. Anlatım sade ve görsel efektlerle desteklendiği için kendinizi biranda belgesele odaklanırken buluyorsunuz. Bunun yanı sıra artık merak ettiğimiz konular hakkında araştırma yapmak eskisinden daha kolay. Bilgiye anında ulaşabildiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Fakat bunun olumsuz yanları da var, bilginin kaynağına ulaşmak ve tam olarak neyi aradığımızı bulabilmek kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu yüzden merak ettiğiniz herhangi bir şey hakkında uzun yazılar okumak insanı sıkabiliyor. Bunun yerine görsel ve işitsel olarak hafızada kalıcı olacak videolar izlemek zamandan tasarruf etmenize ve boş vakitlerinizi verimli geçirmenize yardımcı olacaktır. Explained tam da metrobüsle giderken müzik dinlemekten sıkıldım ,iş molasında kısa süreli şeyler izlemek istiyorum diyenler için harika bir içerik. Siz de hem zamanım geçsin hem de bir şeyler öğrenmek istiyorum diyorsanız,Explained izlenmeyi bekliyor!

Explained

THE MİND EXPLAİNED (Netflix)

Neden kaygılıyım? Kaygımı nasıl aza indirebilirim? Rüyalar bilinç dışımla ile ilgili neler söylüyor? Rüyalarımı yönlendirebir miyim? Hafızamı nasıl güçlendirebilirim? Maddelerin beynime etkisi nelerdir? Yine birden fazla sorunun ve cevabının olduğu bir mini belgesel ile karşınızdayım.Bir önceki explained belgeselinde birden fazla içeriğin olduğundan bahsetmiştim. The mind explained ise insan zihin ve aklında gerçekleşen bilinç ve bilinç dışı süreçlere ışık tutuyor. Anksiyete kavramı son yıllarda birçoğumuzun sıklıkla duyduğu kavramlardan biri haline geldi. Peki nedir bu anksiyete? Kaynağı nedir?Hangi durumlarda ortaya çıkar,anksiyete halinde beden ve zihinde ne gerçekleşir? Aza indirgemek için neler yapılabilir? The mind explained tüm bu soruların yanıtını sizlere vermektedir.Rüyalar hakkında merak ettiklerinizi,yoga ve meditasyon gibi uğraşlarla zihinlerini rahatlatmaya adamış kişilerin vermiş olduğu röportajları da görüyorsunuz. Belgesel’in en son bölümünde psikedelik maddelerden bahsedilmektedir. Psikedelik maddeler’in kişilerin kaygı düzeylerini ne derece etkilediğini,madde alındığında beyinde neler gerçekleştiğini anlatmaktadır. Kaygı,anksiyete,rüya yorumlamaları,farkındalık gibi psikolojik süreçlere ilgi duyanlar için The mind explained harika bir belgesel!

The Mind Explained

PSİKEDELİK MACERALAR (Netflix)

Psikedelik madde nedir? Bu kavramı daha önce duymayanlar için kısa bir bilgi verelim. Psikedelik maddeler beyinde bilinci geçici süreliğine değiştiren ve halüsinojik etkilere sebep olan maddelerdir. En bilinenleri LSD ve sihirli mantar olarak bilinen psilocybinlerdir. Geçmiş yıllarda bu maddelerin bazı psikolojik rahatsızlıkları olan hastaların tedavisinde kullanıldığı ve olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Günümüzde ise psikedelik maddelerin bir tedavi yöntemi olarak kullanılması hala tartışılmaktadır.

Bu belgeselimizde ise psikedelik madde kullanmış ünlülerin yaşamış oldukları komik anılar ve maceralar anlatılmaktadır.Şarkılarını dinlediğimiz,programlarını izlediğimiz ünlülerin psikedelik madde kullandıklarında bedenlerinde gerçekleşen olayları,dış dünyaya olan algılarını ve bu maddelerin hayatlarını nasıl etkilediklerini izlemekteyiz. Belgeselde dikkatimiz çeken şeylerden biri,psikedelik maddelerin bir döneme damga vurması ve o dönemin müziklerine ve kliplerine yansıması.Belgeselde konuşan ünlüler hakkında madde özendirmesi yapıyor gibi söylemlerin doğruluğu tartışılır. Çünkü belgeselde konuşan kişiler başlarından geçen olayları objektif bir şekilde anlatmaya çalışmaktadır.Her birinde farklı tepkilere ve davranışlara neden olan bu psikedelik maddeler hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isteyenler için Psikedelik maceralar izlenmeyi bekliyor!

Psikedelik

THE AMERİCAN MEME (Netflix)

Sosyal medya artık hepimizin hayatlarından bir parça haline geldi. İnsanların düşüncelerini,hayat tarzlarını,yiyip içtiklerini,giydiklerini nereye gittiklerini bir tıkla öğrenebilir hale geldik. Fakat bazı hayatlar bizim ve çevremizdeki insanların hayatlarından çok daha farklı.Evet sosyal medya fenomenlerinden bahsediyoruz. Günümüzde zengin ve tanınır biri olmak için çok çalışmak ya da iyi bir eğitim almak şart değil. Sosyal medya sayesinde yaşamlarımızı diğer insanlarla paylaşarak ya da içerik üreterek sanal yoldan para kazanabiliyoruz.

The American Meme sosyal medya sayesinde fenomen olan ünlülerin nasıl ünlü oldukları ve para kazandıklarını anlatıyor. Tüm bu şöhret,para ve ünün tek kaynağı farklı olmak mı? Ya da iyi içerik üretmek mi? Özel hayatlarımıza herkesin erişebilir olması nasıl bir duygu? Sürekli yenilikçi olmak,gündemden uzak kalma korkusu nasıl bir şey? Bu belgeselde milyonlarca hayranı ve lüks bir yaşamı olan bu ünlülerin aslında sosyal medyadan göründüğü kadar mükemmel bir yaşamlarının olmadığını görmekteyiz. Paris Hilton,Josh Ostrovsky,Hailey Baldwin gibi ünlülerin yaşadıkları siber zorbalıklar,sürekli insanları memnun etme zorunluluğu,özel yaşam ihlali,psikolojik ve fiziksel taciz gibi konulara değinilen belgesel,ünlü olmanın zorlukları ve ürkütücü yanlarına değinmektedir.

The American Meme

Coğrafya Kader midir?

Previous article

Gerçek Olayların Beyaz Perdede Buluştuğu Beş Biyografik Film Önerisi

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up