Dizi & FilmGenelKültür & Sanat

Olay Yerine Yakınız: Raymond Holt

Underrated Bir Sitcom Önerisi: Brooklyn 99
0

Brooklyn Nine-Nine, hak ettiği değeri görmeyen, yersiz şişirilmeyen sadece seyir zevki tanımının ne olduğunu bilenlerin tercihi olan underrated bir sitcom dizi.  

Diziyi izlenebilir kılan durum açıkçası bu sanırım; durum komedisi kategorisine rahatlıkla girebilmesi izleyiciyi sıkmayacak uzunlukta olay örgüsünü yerli diziler gibi çok uzatmadan sokak tabiriyle belirtecek olursak tatava yapmadan izleyiciyle net bir şekilde buluşturan ve her bölüm bittiğinde sıradaki bölüm butonuna tıklattıran şahane bir durum komedisi.

Dizinin kısaca konusuna değinelim; Brooklyn’in 99 numaraları polis karakolunda görev alan bir grup dedektifin başına baş komiser olarak yeni dominant biri baş komiser gelmesiyle başlıyor. Baş karakterimiz Jake her ne kadar bu durumdan rahatsız da olsa zekasıyla ve hınzırlıklarıyla buna uyum sağlıyor. Kahramanlarımız her bölümde ayrı bir dava araştırırken, davalara çözüm üretip başlarını da beladan eksik etmiyorlar. Dizi basit bir durum komedisi olarak izlenim bıraksa da karakterlerin absürtlükleri ve neşesi diziye çok ayrı güzel bir renk katıyor. 

Ayrıca izleyiciyi çekmek için bir dizinin izleyiciyle arasında belirli bir duygusal bağ oluşması lazım. Dizinin yapımcılarından olan Schur & Goor ikilisi bu bağa parmak basmış. Bu karakoldaki karakterlerin yaşantısı ve özellikleri farklı farklı izleyici de izlediği dizide kendinden bir parça ve kendini benzettiği bir karakter görmek istiyor. Meşhur sitcom dizisi How I Meet Your Mother’ın da hala en başarılı sitcom dizisi olarak görülmesinde bu yatıyor herkesin tek bir idolü var ‘’Barney Stinson’’. Hadi şimdi bu dizideki favori karakterleri beraber inceyelim 

Dedektif Jake Peralta  

Andy Samberg’in canlandırdığı bu karakter bırakın karakolu belki de eyaletin açık ara en başarılı ve zeki dedektifi hatta diğer dedektif Amy ile girdiği en çok suçlu yakalama yarışınında tek lideri fakat hala içindeki çocuğu öldürebilmiş değil. Durmadan çocuksu hareketler yapıp ekibini ve kendisini tehlikeye atıyor. Baş komiser Holt ile papazlık olduktan sonra olayları sanki o yaramazlığı kendisi yapmamış gibi muazzam bir olgunluk ve ciddiyetle çözüyor. 

Baş Komiser Raymond Holt 

Kahramanımız Andre Braugher. Raymond Holt karakola yeni atanan bir baş komiser olarak giriş yapıyor. Ruh hali ne olursa olsun bunu hiçbir şekilde jest mimiklerine yansıtmıyor. Adeta bir Aykut Kocaman kendisi fakat bilirsiniz sert duruşlu biri gördüğümüzde onun hiç tahmin bile edemeyeceğimiz kadar narin bir kalbi ve zor, sıkıntılı bir geçmişi vardır. Raymond’un da cinsel yönelimi ve siyahi olmasından dolayı işinde yükselmesi hep zorlanmış. Hep balta vurulmuş bu konuma çıkana kadar çok hırpalandığından böyle olması da çok aşikar bir durum.

Dedektif Amy Santiago  

Melissa Fumero’nun canlandırdığı bu karakter tamamen işkolik ve sapyoseksüel biri bunun sebebi de yine temelinde aile yatıyor. Yedi erkek kardeşle beraber büyüyen dedektifimiz Amy sürekli kendini kanıtlama gayretinde ve daima kendini yetersiz buluyor bunun sonucunda da baş komiser. Raymond’a yancılık yapması kaçınılmaz bir durum. Aynı zamanda baş karakter Jake Peralta’ya olan gizli sevdası girdiği yarışta onu çok etkiliyor. 

Başçavuş Terry Jeffords 

Terry Crews’in canlandırdığı bu kas yığını sert görünümlü karakterimiz tam anlamıyla dosta güven düşmana korku verecek vaziyette. Fakat karakolun en naif ve yufka yürekli kişisi adeta bir çocuk gibi hatta meyveli yoğurt vererek kandırabileceğiniz biri. Çavuş Jeffords geçmişinde yaşadığı birtakım olaylar yüzünden sahaya çıkmak konusunda oldukça endişeli bunun yanında ailesine çok bağlı olması da yatmıyor değil. 

Dedektif Charles Boyle 

Bu dedektifimizi canlandıran kişi Joe Lo Truglio. Kendisi tamamen betalığın medar-ı iftiharı sorunlarını pısırıklıkla ve kendini acındırarak çözüyor. Sürekli sakarlık yapıp işleri yüzüne gözüne bulaştıran beta Boyle, kendisine dedektif Peralta’yı örnek oluyor. Duygusal olarak da ümitsiz bir vaka olsa bile ilk tanıştığı kişiyle evlenmesi 1 haftasını alıyor. 

Dedektif Rosa Diaz  

Ah Rosa Diaz, Rosa Diaz yani Stephanie Beatriz. Polis karakolunun en sert ve şiddete meyilli dedektifi olan Rosa’yı güldürmek bile imkânsız gençken yaptığı aktivitelerden dahi utanan hatırlatırdığı an tehdit savunacak kadar sert ve güçlü biri ayrıca her insan gibi o da gizli bir duygusal kişiliğe sahip 

Bir Gerilim Hikayesi: Davet

Previous article

Şiirsel Bir Film Şöleni: Bright Star

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up