Kültür & SanatMitoloji

Oysa Herkes Öldürür Sevdiğini: Artemis ve Büyük Aşkının Hikayesi

Artemis
0

      Artemis; doğanın, ayın, okçuluğun, avcılığın tanrıçasıdır. Kardeşi Apollo’dan bir gün önce doğarak kardeşinin doğumu sırasında annesine yardım etmiştir. Annesini acılar içinde doğum yaparken gören Artemis, Orion ile karşılaşacağını bilmeden, hayatı boyunca kimseyle ilişkisi olmayacağına yemin etmiş, tanrıların aşkını reddetmiştir.

    Artemis, bir av sırasındayken karşısına bir devi andıran bedeni ve güzel yüzü ile kendisi gibi avcılık yapan Orion çıkar. Orion’u gördüğünde gözleri kamaşan, onun coşkusundan çok etkilenen Artemis  ettiği yemini unutur. Aynı derin duyguları paylaşan Orion ve Artemis’in aşk hikayesi böylece başlar… Bu ilişkiyi öğrenen Artemis’in kardeşi Apollo, onların evlenmemesi için elinden gelen her şeyi yapmayı aklına koymuştur çünkü; Artemis’in ettiği yemine sadık kalmasını istemektedir.

      Günlerden bir gün uçsuz bucaksız bir denize açılan Orion neler yaşayacağını bilmeden yüzmektedir. Aradığı fırsatın bu olduğunu düşünen Apollo ; Artemis’i ava çağırır ve uzakta gördüğü noktayı vurmasını ister. Çok iyi bir nişancı olan Artemis o noktayı vurarak Orion’un sonunu getirdiğini öğrendiğinde günlerce yas tutar; ay ışığı gücünü kaybeder, bu yüzdendir ayın soğuk ve ürkütücü hali.

       Kızının bu haliyle kahrolan gök tanrısı Zeus, Orion’u göklere yükseltir ve onu dünyanın her yerinden görülebilen en parlak takım yıldızı yaparak ölümsüzleştirir. Böylece gökyüzü siyaha her döndüğünde Orionla buluşur.

Stanford Hapishane Deneyi

Previous article

The Erasmus Viking

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up