Dizi & FilmKültür & Sanat

Riverdale: Netflix’in Enerjisi Yüksek Kasabası

Riverdale Gençlik Dizisi
0

Gençlik dizisi desek değil, suç dizisi desek değil, bilim kurgu dizisi desek değil; çünkü hepsi bu dizide var! Kendisine göre enerjisi, bize göre entrikaları yüksek bir kasabada geçen bu diziye beraber dahil olalım ister misiniz?

Netflix’te yayınlandığı günden itibaren sevenlerinin yüksek hayranlığı ve sevmeyenlerin yüksek nefreti arasında popülerliğini kazanan dizisi Riverdale’i bir de biz yorumlayalım. Dizi 2017 yılında yayınlanmaya başlıyor ve 2021 yılında yayınlanmak üzere 6.sezon için onay alıyor. Fakat şuan Netflix’te 3 sezonu yayınlanmış durumda.

Riverdale dizinin geçtiği, uzaktan şirin, masum, güvenli gözüken fakat birbiri ardına sürekli başka bir korkunç oyunun döndüğü bir kasaba. Dizide bu kasabada yaşayan gençlerin ve ailelerinin başına gelenleri izliyoruz ve inanın gerçekten hiç rahat nefes alamadılar!

Dizi Jason Blossom’un nehirde kaybolmasıyla başlıyor

Ve bu kasabaya dair oluşan masumiyet perdesini asıl dörtlümüzün gözlerinden kaldırıyor: Betty, Archie, Veronica ve Jughead. Dışarıdan her şey çok yolunda görünse de cesur ve dedektifçilik oynamaya bayılan bu liseli gençler bir şeylerin ters gittiğini anladıkça kendini yeni bir macera içinde buluyor. Dizi boyunca bu dörtlüyü bir sürü cinayetin ortasında görmeye hazır olun.

Betty; grubun iyi kalpli, yardımsever ve göründüğünden çok daha cesur kızı, Archie lisenin ve futbol takımının popüler çocuğu, oldukça yakışıklı ve tahmin edersiniz ki gitarıyla şarkı bile söylüyor! Jughead grubun asi ve serseri çocuğu, her türlü gizemin peşinden gitmekte üzerine yok. Son olarak Veronica ise Riverdale’e daha yeni taşınmasıyla bu dörtlüye dahil oluyor. Kasabaya babası sağolsun pek çok yeniliği de getiriyor ama hakkını yemeyelim babasıyla da en iyi o baş ediyor!

İzlerken bazen aşk, bazen macera, bazen gerilim tadında geçen dizi her sezon bu dörtlünün kasabalarının başından geçen kötü olaylarla mücadele etmesini işlemiş. Lise sahneleri ve birden bire hep beraber bir müzikale dönüşen sahneleri diziye gençlik dizisi demek için çok uygun olsa da bunun yanında dizi genel olarak karanlık ve gizemli. Ayrıca biraz daha yakın gözlerle izleyecek olursanız aile çatışmaları, çeteler, uyuşturucu, güç oyunları, baba-kız ilişkileri, üniversite kaygıları gibi daha derin konuların da çok akıcı bir şekilde işlendiğini görebilirsiniz.

Riverdale izliyorum deyince iki zıt tepki alabilirsiniz:

Harika bir dizi, kesinlikle bayılarak izledim! Veya inanamıyorum bu saçmalığı izlediğine, tamamen klişelerden oluşan, boş bir dizi! Bize kalırsa her yiğidin dizi izleyişi farklıdır!

Değişik bir sürü suç ve kurtarılması gereken bir kasaba için mücadele eden gençlerin tek tek kasabanın sakladığı tüm sırları ortaya çıkarmasını izlemek isterim diyorsanız Riverdale’i izlemeye başladığınızda kendinizi durduramayacaksınız çünkü ters köşelerle dolu sürükleyici bir kasabaya adım atmış bulunuyorsunuz!

İyi seyirler dileriz!

Phantom Thread: Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi

Previous article

Featured Snippet Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up