Hobi

Seramik Hamuru Kullanarak Seramik Yapımı

Seramik Sanatı
0

Son dönemin en popüler aktivitesi olan seramiği evde yapmak hiç zor değil. İnternette görüp yapmak istediğiniz ne varsa bu adımları takip ederek yapabilirsiniz. İnan bana hiç zor değil…

EVDE SERAMİK Mİ OLURMUŞ?

Bal gibi olur…İhtiyacın olan ne atölye ne de profesyonel ekipmanlar. Sadece hayal gücün, seramik hamurun ve boyaların. Ve biraz sabır…

İşte şimdi hazırsın. Hadi başlayalım…

SERAMİK  HAMURU ÇEŞİTLERİ

Çeşit çeşit farklı fiyatlardaseramikler mevcut. Hem internette hem de kırtasiyelerde bulabileceğiniz bu hamurlara karar vermek aslında oldukça zor. Oldukça popüler olan bazı markalar var tabi…Mesela ‘Das’ gibi tabi ki tercih edebilir. Bana sorarsanız bu bütçe meselesi. Gücünüz hangisine yetiyorsa alın gitsin bence. Ben ‘ Südor ’ markasını kullanıyorum. Bide seramik hamuru renklerine göre ayrılıyor, yapacağınız objeyi boyayacağınız renge göre hamurun rengine karar verebilirsiniz. Ben beyaz renkli olanını kullandım.

Şunu hatırlatmamda fayda var, evde yapacağınız seramikler asla gerçek bir

seramik kadar dayanıklı olmaycaktır. Lütfen ona nazik davranın 😊

SERAMİK  HAMURUNA NASIL  ŞEKİL VEREBİLİRİM?

İşte tam bu aşamada hayal gücü devreye giriyor, yapmak istenilen dekoratif ürüne karar vermen yeter. Belki bir saksı belki dekoratif bir tabak…Burası sana kalmış. Ama ihtiyacın olan bir şey var, yapacağın seramik şeklinde olan bir nesne. Mesela tabak yapıyorsan benzer şekilde bir tabak kullanmakta fayda var. Onu kalıp olarak kullanacağız.

Şimdi adım adım gidelim…

• İlk olarak göz kararı seramik hamurunu bölebilirsin, kalanı lütfen hava almayacak şekilde sakla. Eğer saklamazsan artık bir seramik hamurun olmayabilir.

Seramik hamurunu yağlı kağıt üzerine koyup merdane yardımıyla açabilirsin. Buradaki en önemli nokta hamuru açtıktan sonra çok ince veya çok kalın olmamasına özen göstermek. İnce açarsan çok çabuk çatlar ve asla şekil veremezsin. Seramik hamuruna nazik davranmayı unutmuyoruz değil mi ?

• Kalıp olarak seçtiğimiz objeyi kullanacağımız yüzey pürüzsüz olacak şekilde streç film ile kaplıyoruz veya buzdolabı poşeti geçirebiliriz. Tercih senin… (Bu adım kuruduktan sonra yapışmaması için.)

• Sonrasında açtığımız seramik hamurunu kalıp olarak seçtiğimiz objenin hangi yüzeyi bize uyuyorsa oraya yerleştiriyoruz.

• İşte tam bu adımda sabır devreye giriyor. Seramik hamurumuz kuruyana kadar bekliyoruz. (Genellikle bir gündür yanıltmış olmayayım ama hamur paketinin üzerinde süreye bakabilirsin.)

SERAMİK ÜRÜNÜ ZIMPARALAMA

Bu adım çok önemli adımlardan biri. Şeklini alacağı ve boyadan önce düzeltmelerin yapılacağı son adım. İhtiyacımız olan sadece zımpara kağıdı. Bulması çok kolay nalburdan alabilirsin. Bide bu adımda fazlasıyla toz çıkacak lütfen önlemini al. Ben tepsi üzerinde yapıyorum genelde. Seramiğini eline ve al ve küçük bir parça kestiğin zımpara kağıdınla seramiğinde bozuk olan yerleri zımparalamaya başla.En çok kırılmaların yaşandığı zaman bu zamandadır. çok hassas davranmaya özen göster lütfen. Bundan sonrası sana kalmış düzeltme işi sende 😀

SERAMİK BOYAMA

Bana göre en keyifli kısımdasın. İhtiyacın olanlar sadece akrilik boya ve sünger veya fırça. İkisinden birini tercih edebilirsin yapacağın desene göre değişiklik gösterir.

Akrilik boya için marka önerisinde bulunmak istiyorum. Birçok markayı denedim ve içlerinden en beğendiğim boya ‘ARTDECO’ markası oldu. Tabiki şart değil…Her marka akrilik boya olur.

Desen için ise Pinterest iyi bir seçenek olabilir.

Öncelikle taban rengi boyanır sonra kurşun kalemle desen çizilip desen boyanır.

VE MUTLU SON..

Seramik hamuru ile maceramızın sonuna geldik.

Umarım sende benim gibi keyif almışsındır .Ben seninle deneyimlerimi paylaşmaktan çok keyif aldım. Şimdilik benden bu kadar…

Tekrar görüşünceye dek kendine çok iyi bak. Sağlıkla kal…

Havacılık

Previous article

Ruhun Sesi Keman

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up