Dizi & FilmKültür & Sanat

Şiirsel Bir Film Şöleni: Bright Star

Şiirsel Bir Film Şöleni: Bright Star
0

The Piano filmiyle En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü alan ve bunun yanısıra Altın Palmiye sahibi ilk kadın yönetmen olan Yeni Zelanda doğumlu yönetmen Jane Campion’un senaryosunu yazıp yönettiği Bright Star filmini beraber inceleyelim… 

Şairlerin aşkları her zaman büyük, sonsuz ve tutkulu olmuştur.

Özellikle romantik İngiliz edebiyatının ikinci neslinden olan şairleri. Keats da bunlardan biri bu edebiyata dair veya herhangi bir edebiyata dair hiçbir bilgiye sahip olmadan dahi bu filmi rahatlıkla izleyebilirsiniz. çünkü film bittiğinde eğer ki içinizde sevgiye, güzelliğe, aşka, mutluluğa ve dünyaya dair en ufak umut varsa filmde duyduğunuz o şiirler ve masumane aşkları size iyi hissettirecektir. 

Filmi ilk izlerken İngiliz şair John Keats’in direkt yaşadıkları zorlukları aktardıkları için filmin onun üzerinde döndüğüne izlenimine kapılıyoruz.  Film aslında Keats’in şiirlerinin ilham kaynağı olan Fanny Brawne ile olan aşkını ve Brawne’nin bu aşk sayesinde, yaşadığı zorluklarla ve duygusal değişimlerle ciddi şekilde olgunlaştığını gözlemiyoruz. Moda tasarımcılığı ile ilgilenen Brawne yaşadığı dönemin zorluklarının ve konumunun bilincinde olan biri. Ama her türlü zorluğa rağmen güçlü ve bağımsız olmaya çalışan bir kız. Bu güçlü olma durumu ara sıra inatçılığa kaysa da Aslında bu tiplemeye türk dizilerinden özellikle Hazal Kaya’nın üstlendiği rollerden oldukça aşinayız. Fakat Campion’un film boyunca dokunuşları abartıya kaçmadığı için izleyenleri irrite etmiyor. 

There must be another life. We can’t be created for this kind of suffering. (Başka bir hayat daha olmalı. Böyle bir acı için yaratılmış olamayız.) 

Şiirsel bir uyum, eşsiz doğa manzaraları ve renklerin uyumuyla masumane şekilde süslenmiş bu film. Tüm bunların yanında bunları dozunda yaparak abartıya kaçmadan, ölümün de aşk kadar insan doğasının kaçınılmaz bir gerçeği olduğunu anlatıyor. 

Filmi izlenebilir kılan en önemli unsurlardan biri de hiç şüphesiz Ben Whishaw ve Abbie Cornish’in sade, hoş ve birbirleriyle uyum içersindeki oyunculukları. Bu naif aşk hikayesi ne yazık ki hüzünle bitiyor. John Keats’in kısa ama ilham verici ve zorlu ömründe hiç şiirden anlamayan bir kadını nasıl şiire dönüştürdüğünün öyküsüne siz de tanık olmak istiyorsanız. Bright Star’ı kaçırmayın. 

Olay Yerine Yakınız: Raymond Holt

Previous article

Sağlıklı Atıştırmalıklar Serisi 1

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up