Kültür & SanatMitoloji

Tanrılar Nasıl Doğdu

0

Antik Yunanlılara göre zamanın en başında ne tanrılar vardı ne insanlar; ne yer vardı ne de gök. Koskoca bir hiçlik ve beraberindeki karanlıktan ibaretti her şey. Sonra ne oldu da hakkında çeşitli efsanelerin bulunduğu tanrılar doğdu?

 Sonsuza kadar uzanan o hiçliğin içinden bir gün yeryüzü ortaya çıktı. Yeryüzünün adı Gaia’ydı. Hemen ardından gökyüzü oluştu. Gökyüzünün adı da Uranos’tu. Gaia ve Uranos birbirlerinin tam tersiydi. Gaia ne kadar sakin ve durgunsa, Uranos da o kadar hareketli ve değişkendi.

Uranos ve Gaia birbirlerini çok seviyorlardı. Birbirlerine söz vermişlerdi. Hiç ayrılmayacaklardı. Bu sevgileri çocuklarla taçlansın istediler. Gaia ve Uranos öyle uçsuz bucaksızlardı ki çocukları da onlar gibi doğdular. İlk doğan çocukları Titanlardı. Altı kardeşlerdi. Hepsi heybetli ve bir o kadar da güzellerdi. Titanlardan sonra Gaia ve Uranos’un tek gözlü üç dev çocukları oldu. Bu çocuklar Titanlar kadar güzel değillerdi. Ama Gaia onları çok severdi. Uranos ise bu çocuklardan pek hoşlanmazdı. Devlerden sonra üç çocukları daha oldu. Her birinin elli kafası ve yüz eli vardı. Uranos devlerle beraber doğan bu çocuklardan da nefret etmeye başladı ve hepsini yeryüzüne, yerin altına hapsetti.

Gaia bu duruma oldukça üzülmüş ve Uranus’a kin beslemeye başlamıştı.

Ondan kurtulmak ve çocuklarına kavuşmak için ilk çocuklarından yardım istedi. Onun yardımına koşan Kronos oldu. Kronos en yüksek dağın tepesine çıktı ve Gaia ona kendinden yapılmış bir orak verdi. Gaia Uranos’u dağa çağırdığında Kronos orağı salladı. Uranos yok olurken söylediği tek şey bir gün Kronos’un da kendi çocuğuna boyun eğmek zorunda kalacağıydı. Bir efsaneye göre Uranos yok olurken okyanusa dökülen kanından nefes kesici aşk tanrısı Aphrodite doğdu.

 Kronos kardeşlerini çıkarmayı reddetti. Kardeşi Rheia ile evlendi. Bir çocukları oldu. Babasının sözlerini aklından çıkaramayan Kronos çocuğu midesine indirdi. Sonraki beş çocuklarının kaderi de aynıydı ta ki altıncı çocukları Zeus’a kadar. Rheia, Zeus’u gizlice bir mağarada doğurdu. Zeus bu mağarada büyüdü ve babasının karşısına çıkma vakti geldi. Kronos’un karşısına çıktığında onu sürmeden önce bir yumrukla kardeşlerini babasının karnından çıkardı. Zeus ve kardeşleri ilk tanrılar oldular.

 Hera, evlilik ve sadakat tanrıçasıydı. Poseidon okyanusların yöneticisi; Hades Yeraltı’nın başındaydı. Demeter toprak, bereket ve mevsimlerden sorumluydu. Hestia ise aile ocağını temsil etmekteydi. Zeus, Olympos’un başındaydı ve gök tanrısıydı.  Artık Olympos dağının en tepesindeydiler ve herkesten gizliydiler.

 Aile dediğimiz şey kaoslar trajediler üzerine kurulur : )) Tanrılarınki de farklı olmamış. Çeşit çeşit olay içinde tanrılar işte böyle doğmuş..  

Dert Ortağım Benim: Terapi

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up