KitapKültür & Sanat

Toplumsal Çöküşün Distopyası: Körlük

Jose Saramago Körlük: Distopya
0

Virüsler insan ve toplum yaşamını ne yönde etkiler? Bu sorunun cevabını çoğumuz artık biliyoruz, çünkü hala içerisinde olduğumuz bir pandemi sürecinden geçmekteyiz. Fakat kaynağı bilinmeyen ve çözümü de bulunamayan bir virüsle karşılaşsanız, neler olabileceğini hiç tahmin ettiniz mi? Karşınızda José Saramago ’nun distopyası: Körlük.

Körlük José Saramago tarafından 1995 yılında yazılmış distopik bir kitaptır

Konusu ise insanlarda aniden ortaya çıkan ve hızla yayılan körlüğün bir toplumu nasıl değiştirebileceğini anlatmaktadır .Buraya kadar size her şey normal gelebilir. Ekonomik ,sosyal ve özel yaşamın ne yönde etkilendiğini hayal edebilmek çok da zor değil. Kitapta virüsün nedeni bilinmemekte ve tedavisi bulunamamaktadır .Virüse hazırlıksız yakalanan devletin kendi çıkarları ve imajı için halkına gösterdiği tutum ,güç ve otoritenin kişilerin saldırgan ve baskıcı yönlerini ne denli açığa çıkardığını göstermektedir. Bunun yanı sıra bir tarafta virüse yakalanmış ve devlet tarafından kontrol alınmaya çalışan bir kesim var. Bir yere tıkılmış birbirlerini tanımayan onlarca insan ve körlük. Beslenme barınma gibi ihtiyaçları karşılanmayan onca insan sizce ne kadar kontrol altında tutulabilir? Kuralların, hakların ve yasaların olmadığı bir yerde hayatta kalmak körlüğe yakalanan insanlar için sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Körlük, ölüm ve yaşam karşısında ahlaki, toplumsal maddi ya da manevi hiçbir değerin daha önemli olmadığını göstererek geçen onca zamana rağmen toplumları bir arada tutan değer ve yargıların bir salgın karşısında nasıl yok olacağını sert bir dille anlatmaktadır. Kitap hakkında daha fazla ayrıntı vermek istemiyorum fakat şunu söylemeliyim ki, kitapta yaşanan olaylar her ne kadar yazarın hayal gücüne dayalı olsa da yaşanması mümkün olayların olabileceğini söylemek pek de yanlış olmaz. Sizce körlük yalnızca görme duyusu ile ilgili midir? Sorunun cevabını merak edenler ve distopyalara ilgi duyanlar için Körlük kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar dilerim!

Dillere Pelesenk Olmuş En İyi Bihter Ziyagil Replikleri

Previous article

Hadi! Birlikte Sana Uygun Saç Rengini Belirleyelim

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up