KitapKültür & Sanat

Üçüncü Hare: Die Welle

0

Alman yapımı olan Die Welle filmi üçüncü hare deneyini konu eden bir filmdir. Üçüncü hare deneyi demokratik toplumların bile faşizme karşı bağışıklıklarının olmadıklarını göstermeyi amaçlamış sosyal bir deneydir. Deney tarih öğretmeni olan Ron Janes tarafından lise öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Die Welle filmi de ‘Dalga’ isimli kitaptan uyarlanmıştır.

Film lisede öğretmenlik yapan Rainer Wegner’in öğrencilere otokrasi dersini vermesiyle başlar. Öğrencilerin ilgisini çekmeyen bu ders Wegner’in bir deney yapmaya karar vermesiyle ilgileri üzerine toplar. İlk olarak öğrencilerinden kendisini lider olarak seçmelerini isteyen Rainer daha sonra kendisine Mr.Wegner denmesini ister. Mr.Wegner konuşmak isteyenin önce parmak kaldırıp daha sonra ayağa kalkmaları gerektiğini söylemesi öğrencilerin hoşuna gitmeye başlar, onlara göre bu bir tip disiplindir. Bir sonraki derslerde öğrencilerine beyaz gömlek giymelerini ve gruplarına bir isim bulmaları gerektiğini söyleyen Mr.Wegner’in isteklerini öğrenciler koşulsuz kabul ederler. Bu arada öğrenciler arasında etkileşim yaşanmaya başlar. İlk başlarda herkes kendi grubuyla takılmaya başlarken, sonraları hepsi beraber takılmaya başlamıştır. Farklı olan ya da sınıftan dışlanmış bireyler kendilerine Dalga dedikleri bu grupta aidiyet duygusunu kazanmaya başlamış ve kendilerini bu grubun parçası olarak görmüşlerdir.

İlk derslerde güzel sonuçlar veren bu deney zamanla kötü sonuçlar doğurmaya başlamıştır. Öğrenciler Dalga dışındaki öğrencilere karşı saldırgan olmakla beraber grup dışındaki insanlarla iletişimi kesmişlerdir. Kendilerine özel sembolleri olan Dalga grubu diğer gruplarla tartışmaya başlayıp, grup simgelerini sokaklara taşımaktadırlar. Öte yandan kendilerini ilk kez bir grubun parçası olarak görmeye başlayan bireyler Dalga grubunu hayatlarının merkezine koyup, şiddete eğilimi yüksek bireyler haline gelmişlerdir.

Başlarda güzel ve eğlenceli gözüken bu deney, ilerleyen derslerde nasıl bir değişim gösterecek izleyip görmeniz gerek, şimdiden iyi seyirler!

İzlerken İnsanın İçini Titreten Bir Belgesel: Benim Çocuğum

Previous article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up