Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Yalan Söylediğini Biliyorum

Yalan Söylediğini Biiyorum
0

Günlük hayatta kullandığımız çoğu ifadenin aslında bizi ele verdiğini biliyor muydunuz? Farkında olmadan yaptığımız mikro ifadeler bir konu ile ilgili düşüncelerimizi konuşmamıza gerek kalmadan anlatabilirler. Mikro ifadeleri normal yüz ifadeleri gibi gizlememiz mümkün değildir. Bu ifadeler ile karşınızdaki insanın duygu durumunu anlamanız mümkündür. Biraz çaba ile karşınızdaki insanın size söylediği yalanları bile kavramak olasıdır. İnsanlar bu gibi durumlarda bir şeyi gizleme çabasına girdiğinden yaptıkları ifadeler normale göre artış gösterir.

Evrensel olan 6 duygu durumunun ifadeleri şu şekildedir:

Mutluluk: Yanaklar yükselir. Dudak kenarları geriye çekilir ve yukarıya kalkar. Göz altındaki deride kırışıklıklar, burun, üst dudak ve gözlerin dış bölümlerinde kırışıklıklar oluşur.

Tiksinme: Üst dudak kalkar. Genel bir asimetri oluşur. Burun ve üst dudak çevresinde, alında kırışıklıklar oluşur. Yanaklar yükselerek göz altlarını buruşturur.

Öfke: Bir açıyla kasılan ve düşük kaşlar. Gergin göz altı. Gergin veya bağırıyormuş gibi açık üst dudak. Fark edilebilir bir bakış.

Korku: Yükselmiş ve gergin kaşlar. Yükselmiş üst ve alt göz kapakları. Gergin dudaklar. Bazen ağız da açık olabilir.

Şaşkınlık: Altındaki deriyi geren, yükselmiş ve yuvarlak şekle gelmiş kaşlar. Açık göz kapakları (üst tarafı kalkık, alt tarafı inik). Çene düşer.

Üzüntü: Gözün dış tarafları aşağıya doğru bir açı yapar. Göz kapaklarının derisi üçgen şeklini alır. Dudakların kenarları aşağı bakar, dudaklar titreyebilir.

Kısaca kişiler farkında olmadan yaptığı mikro ifadelerle yanınızda neler hissettiğini, söylediğiniz şeylere nasıl yaklaştığını açıkça belli eder. Çok basit bir örnek ile kişi yalan söylerken farkında olmadan burnunu kaşıma veya başımı eğme eğilimine girer. Bunlar gözlerinizle yakalamanız daha olası hareketlerdir ama mikro ifadeler saniyenin 1/25’inde gerçekleştiğinden yakalamanız için biraz gözünüzü eğitmek şarttır.

Kendinizi bu konuda geliştirmek istiyorsanız bulunduğumuz yüzyılın en iyi psikologlarından ve bu konuya öncü olan Paul Ekman’ın Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın ve Ne Düşündüğünü Biliyorum kitaplarını önerebilirim. Yine bu konu ile ilgili biraz bilgi edinmek ama çok çaba göstermek istemezseniz Lie To Me dizisini severek izleyeceğinize ve kendinize çok şey katacağınıza eminim. Konusu polisiye olan ve sorgulama teknikleri ile mikro ifadeleri anlamanızı sağlayan bu dizi emin olun kendi çapınızda yalan uzmanı olma adımlarınızı atmanıza yardımcı olacaktır.

Dokunduğunuz Her Şey Altına Dönse Bu Güçten Kurtulmak İster Miydiniz ? : Kral Midas’ın Hikayesi

Previous article

Phantom Thread: Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up