Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Yeni bir Sen’e Var Mısın?

Yeni Bir Sen
0

Kendinden yeni bir sen yaratabilir misin acaba diye düşündün mü hiç?

Yeni bir sen? Sanırım 2020 yılının çoğumuz için iyi bir yıl olmadığını söyleyebilirim canım hobilogsever arkadaşım. Covid-19 ile beraber özellikle Z ve Milenyum çağının belki de hayatlarında hiç deneyimlemedikleri 4 aylık evde kalma süreci yaşadık. Ve bu durumda bazılarımız hayatı akışına bırakırken bazılarımız daha çok iç yüzüne dönüp kendilerini tanımaya çalışarak karantina sürecini kendilerince daha verimli geçirdiler. Bu iki gruba ayırdığımız toplulukta ben mi neredeyim? İşte tam da bunu sana anlatmak için buradayım.

Ben bu iki grupta birinci gruptakiler gibi hayatı akışına bırakarak yaşadığımı düşünürken kendime acı çektirerek verimlilik konusu üzerinde takıntılı bir ruh hâli içerisine girmiş olduğumu fark ettim. Karantina sürecinde -ki hâlâ daha bu süreçten tamamen çıkabilmiş değiliz- günleri verimli kullanmam gerektiğini, her gün bir şeyler öğrenmem gerektiğini, sabahları çok erken saatte uyanıp sadece 5/6 saat kadar uyumam gerektiğini düşünüyordum. Evet, oradan bakılınca “E, ne varmış bunda? Zaten en başarılı insanlar böyle yapmıyor muydu?” diye bir düşünce oluşabilir aklında. Ama kurduğum cümlelere büyüteç ile biraz daha derinden baktığında “gerektiğini” kelimesinin ne kadar sık kullandığımı göreceksin…

Her gün bir şeyler öğrenmek, yeni bir şeyler denemek vb. eylemler evet çok güzel. Lakin bu eylemleri gerçekleştirmek beni yeterince tatmin etmiyordu. Bir gün sadece bomboş yatsam kendimi suçlu hissedip cezalandırmak isterdim ya da bir günü çok dolu dolu geçirsem de kendime “Aferin be kızım!” diyemezdim. Hiçbir zaman başardıklarımla yetinemezdim.

Tüm bu bocalamanın sıkışmışlığın arasında bir gün, “Dönüşüm Muhteşem Olacak” isimli 4 haftalık bir dönüşüm programı ile karşılaştım. Bu program, adından da anlayabileceğin gibi kendini tanıma, özüne dönüş programı.

Programa kaydolduğun günün ertesinden başlayarak her gün, yeni gününe bir mail ile başlıyorsun. Bu mailin içeriği bazen seni güldürebiliyorken bazen seni şaşırtabiliyor bazen ağlatabiliyor bazense gururlandırabiliyor. İçerik deyip geçtiğime bakma, bu içerikler her gün düzenli olarak yapman gereken görevler aslında. Yerine getirdikçe daha fazlasını isteyeceğin türde görevler.

Program ile alakalı daha detaylı bilgilere ulaşabilmen için aşağıya bir link bırakacağım. O yüzden içeriklerle alakalı kısmı biraz da senin keşfetmeni istediğimden kapatıyorum ve bu programda beni en çok etkileyen ikinci kısma geçiyorum.

Bazen başka kimsenin sahip olmadığını düşündüğün tuhaf bir huya sahip olursun ve bu huydan o kadar çekinirsin ki kimseyle paylaşmaya cesaret edemezsin, ta ki twitterda “… yalnız değilmişim” temalı bir tweet görene kadar… İşte böyle bir psikolojiye kapılmayasın, kendini kabullenemeyen, olduğu gibi sevemeyen tek birey dünyada sadece senmişsin gibi düşünme diye bu programa katılan insanlar bir mesajlaşma uygulaması aracılığıyla bir grupta toplanmış. Grup içerisindeki iletişim o kadar güçlü ki, muhteşem deneyimlere sahip o kadar güzel insanlar var ki, gruba

katıldıktan sonra hayatının değişmemesi imkânsız oluveriyor. Çünkü 20 yaşındaki bir gencin enerjisini de görüyorsun 50 yaşındaki bir teyzemizin hayata karşı duyduğu şükranlığı da.

Böyle farklı mı farklı dört haftadan sonra ise kurbağalar prense, külkedileri ise prensese dönüşüyor tabi olmak istedikleri kişiler eğer o karakterlerse…

Bu yazıyı paylaşmamın sebebi, çoğumuzun içinde belki dış faktörlerden belki de farklı nedenlerden ötürü olmak isteyip de olamadığımız insanları barındırıyor olması. Bu programla kendime nasıl kötü davrandığımı, başarılı olmak isterken başarısız olma nedenimin yine kendim olduğumu fark ettim. Bu programın sonundaysa en küçük başarılarımın, hayattaki en büyük başarılarıma gebe olduğunu sırf bu yüzden her küçük başarımı önce kendi içimde takdir etmem gerektiğini öğrendim. Ben kendime ışık olurken senin de yolunda belki bir mum ışığı olurum diye geldim, anlattım, yazdım.

Yollarını istediğin şekilde aydınlatman dileğiyle canım hobilogsever arkadaşım

“Dönüşüm Muhteşem Olacak”- 4 Haftalık Dönüşüm Programı

The Erasmus Viking

Previous article

Spotify Üzerinde Yüklü Olmayan Bir Şarkıyı Spotify’e Nasıl Ekleriz?

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up