Teknoloji

Yeni Nesil Pazarlama: Sosyal Medya Ve Veri Analizi

0

İnternet ağları ve mobil cihazların gelişmesi sonucu yeni bir iletişim kanalı olan sosyal medya ve sosyal ağlar doğmuştur. Bu kanalın hızlı şekilde gelişmesiyle Web 2.0, siber güvenlik, siber kültür, dijital yaşam gibi kavramlar ortaya çıkmıştır.

Pazarlama iletişimi olarak ise; Din, dil, yaş, politik görüş, ırk, hobiler gibi özelliklerle etiketleme ve sınıflandırma sosyal paylaşım siteleri üzerinden alınan verilerle sağlanabilmektedir. Bu veriler pazarlama iletişimini kişilere özel hale getirmektedir. Aynı zamanda pazarlama faaliyetleri interaktif hale getirilerek; “Kullanıcı İle Birlikte Hareket Etme” hissiyatı uyandırma çabasına girilmektedir. Bu etiketlemeler ve sınıflandırmalar kendi aralarında da etkileşime girebilmektedir. Örneğin bloglarda aynı konu çerçevesinde gerçekleştirilen fikir beyanları ya da sözlükler üzerinden gerçekleşen tartışmalar buna örnek olabilmektedir.

Bunun yanı sıra kişiler sosyal medya ve sosyal ağların ileri gelişmişlik seviyeleri sayesinde kendine özgü organize etme imkanına kavuşmuştur.

Geçmişe nazaran feedbackler (geri besleme) daha anlık olmaktadır.

Beğenme, beğenmeme butonları, anlık olarak görüşlerini bildirebilecekleri yorumlama özellikleri gibi birçok unsurla anında tepkiler belirtilebilmektedir. Bu unsur hem tüketici hem de satıcı açısından avantaj sağlamaktadır.

Teknolojinin kolay erişilebilirliği ve özellikle dijital yerli ve dijital melezler tarafından kolay kullanılabilmesi, hedef kitlelerin fikir beyanlarını iletebilmesi, iletişim sürecinde aktif olarak rol almasını ve karar kılıcı özellik edinmesini sağlamıştır.

Hedef kitle ile iletişimin kuvvetlenmesi için internet, e-posta, web siteleri gibi çalışmalar gerçekleştirilmiş ancak son yıllarda ; sosyal ağlar, sosyal medyalar ve interaktif reklam sağlayıcı aplikasyonlar yaygınlaşmıştır. Her biri için ayrı ayrı metinler, görseller, videolar, yazılımlar gerektiği için her birinin yönetimi ayrı ayrı ele alınmıştır.

İnternet üzerinden yayımlanan bir metin; dikkat çekici, kullanışlı ve faydalı olmalıdır. Bu içerikler gündemde olan, popüler unsurlar olmalı ve renkli tasarımlarla güçlendirilerek hedef kitlenin karşısına çıkarılmalıdır.

Dijital mecralarda yapılan pazarlama faaliyetlerinin tıpkı geleneksel pazarlamada olduğu gibi pazarlamanın 4 P’sine uygun ve bütünleşik şekilde icra edilmesi gerekmektedir. Bu 4 P; ürün, fiyat, yer ve tutundurma çalışmalarından oluşmaktadır. Yeni nesil pazarlamanın teknolojiyi etkin kullanması, tüketici ve müşteri odaklı olması, interaktif olarak işlemesi, eldeki verilere uygun dizayn edilmesi ve en önemlisi ölçülebilir olması gerekmektedir.

Dijital platformlarda keşfedilmenin kolaylaşması ve doğru iletişim kurulabilmesi için; doğru alan adı, doğru teknoloji, kullanım kolaylığı, ürün ve hizmetlerin doğru tanıtılması, doğru ölçüm sağlanması, veri bankası ve üyelik sistemlerinin iyi işlemesi, interaktiflik ve bilgi unsurlarını taşıması gerekmektedir. Bunlara ek olarak dijital mecraları iyi yönetebilmek önem arz etmektedir.

DİJİTAL MECRALARDA HEDEF KİTLE BELİRLEME VE VERİ ANALİZLEME ÖRNEĞİ

 1. Merkez olarak belirlenen lokasyon : İstanbul Kent Merkezi,
 2. Merkez olarak belirlenen lokasyonun çevresi : İstanbul Kent Merkezi ve 40 Km Çevresi,
 3. Belirlenen lokasyonda ikamet eden kişiler : İstanbul Kent Merkezi ve 40 Km çevresinde ikamet eden kişiler,
 4. İkamet eden kişilerin yaş grubu : İkamet eden kişilerden 18-30 yaş grubu,
 5. 18-30 Yaş grubunun cinsiyeti : 18-30 Yaş arası erkekler,
 6. Konuştukları dil bazında: Sadece Türkçe konuşanlar,
 7. Demografik olarak : Sadece üniversite mezunu olanlar,
 8. Detaylı hedefleme bazında : Sadece üniversitelerin iletişim alanından mezun olanlar,
 9. Aile yapısı bazında : Evli olmayanlar,
 10. Politika bazında : Demokratik anlayışa sahip olanlar,
 11. Hobileri bazında : Kitap okuyan ve seyahat edenler,
 12. Teknoloji bazında : Android kullananlar,
 13. Detaylı teknoloji bazında : Android Samsung Akıllı telefon kullananlar,
 14. Sosyal mecra bazında : Android Samsung Akıllı telefonla Twitter kullananlar,
 15. Sosyal mecra detayı bazında : Twitter’ı sadece gündemi takip etmek için kullananlar,

Şeklinde bir sınıflandırma yapılabilmektedir. Bu sınıflandırmaya göre bu analiz sonucunda ;

            “İstanbul Kent Merkezi ve 40 Km çapındaki alanda ikamet eden 18-30 yaş arası, sadece Türkçe konuşan, üniversitelerin iletişim alanlarından mezun, evli olmayan, demokratik yaklaşıma sahip, kitap okuyan ve seyahat eden erkeklerden, Twitter’ı Android Samsung telefonları aracılığıyla sadece gündemden haberdar olmak için kaçı tarafından kullanılmaktadır?” sorusuna cevap alınabilmektedir.

Bu cevaplar yeni nesil pazarlama iletişiminde veri banklarının ve geri beslemelerin önemini ortaya sermektedir.

Bu bağlamda incelendiğinde geleneksel medyanın çoğu zaman propagandist bir yaklaşımla yaptığı reklamların hedef kitleye ulaşması ve gerçekleştirdiği tutum ve davranış değişikliği ile yeni medya unsurlarının kişilere özel derin verilerle sağladığı iletişim unsurlarının uyandıracağı tutum ve davranış farkı çok net ortaya konmaktadır.

Yeni nesil pazarlama; kullanılan araçlar bağlamında da, pazarlama iletişimi bağlamında da geleneksel pazarlamadan çok daha etken bir sistem olarak ortaya çıkmakta ve sürdürülmektedir.

M. Efe Anğın

Kullanırken Bakım Yapmanın Çok Keyifli Bir Hal Alacağı 6 Yüz Nemlendiricisi Önerisi

Previous article

Müziğiyle Dinleyenleri Büyüleyen Orpheus’un Hikayesi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Teknoloji