HobiKişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Yoga 101

Yoga 101
0

   Malum aylardır karantinadayız. Bu süreçte eminim herkes vaktini verimli harcayacak bir aktivite bulmak için kafa patlatmıştır. Kimimiz film ve dizilere ağırlık verdik, kimimiz kitaplara sardık. Kimimiz de, mesela ben, yogaya başladık. Bu süreçte hepimizin yoga ya da benzeri şeylere ihtiyacı var çünkü haftalardır evden dahi çıkmıyoruz. Bu hem fiziksel sağlığımız hem de mental sağlığımız açısından iyi değil. Ee hal böyleyken ne duruyoruz? Başlayalım yogaya…

  Karantinada geçirdiğimiz şu günlerde bir spor merkezine gitmemiz olanaksız. Dolayısıyla yogaya internetten edindiğimiz bilgiler doğrultusunda başlamak zorundayız.

Bu içeriğin de bu konuda size yardımcı olacağını umuyoruz

  1. Yoga her şeyden önce stres seviyenizi azaltmak için birebirdir. Bedeninizdeki kasları esneterek hem beden sağlığınıza hem de ruh sağlığınıza çok iyi gelecektir. Dolayısıyla yogayı bir spor olarak görmek yerine, bir nevi meditasyon çeşidi olduğunu bilerek başlamak önemlidir. Yogaya başlarken kilo vermek ya da kas yapmak gibi amaçlar öncelikli olmamalıdır ve bunun bilinciyle yogaya başlanmalıdır.
  • 2. Nefes egzersizini doğru yapıyor olmak bu etapta önemli bir nokta. Çünkü nefes egzersizi tüm metabolizmayı etkiler. Doğru nefeste, nefes alırken göğüs kafesi yerine karın şişer. Nefes alırken ve verirken diğer duyularınızı elinizden geldiği kadar kapamaya ve sadece nefesinize odaklanmaya çalışın. Kendinizi dinleyerek derin nefesler alın.
  • 3. Yogayı yapacağınız matın da önemi var. Rahatınız ve yogaya daha iyi odaklanmanız için, matınızın ne çok kalın ne de çok ince olması gerekiyor. Yeni başlayanlar için önerilen kalınlık 3-3.5 mm.
  • 4. Kaslarınızın düzenli hareketi, vücudunuzdaki serotonin hormonu salgılanmasını tetikler. Serotonin hormonu, mutluluk hormonu olarak da bilinir ve stres seviyenizi düşürerek daha huzurlu olmanızı sağlar.
  • 5. Youtube videolarından faydalanmanız gerekecek bu noktada. Yazımızın sonunda size benim de izlediğim birkaç başlangıç videosu linki göreceksiniz. Dilerseniz o Youtube kanallarından faydalanabilirsiniz.
  • 6. Videolardaki her hareketi daha ilk derslerden yapamayabilirsiniz. Eğer çok fazla spor yapmayan biriyseniz, mesela ben, başta zorlanmanız çok doğal. Ama zorlandığınız hareket olunca o hareketi bırakın ve sonraki günlerde tekrar deneyin. Kendinizi fazla zorlamayın. Yoga kaslarınızı zorlamak için değil, kaslarınızı esneterek sizi rahatlatmak içindir. Yogaya başladıktan sonra, git gide daha esnek bir bedeniniz olduğunu fark edeceksiniz.
  • 7. İlk bir veya bir buçuk hafta aşağıda linki olan yoga derslerinin yalnızca ilk dersini uygulayın. İkinci dersi ilk günlerde uygulamazsanız, kaslarınızı fazla yormadan, onları alıştırarak ilerlersiniz ve bu vücudunuz için daha sağlıklı olacaktır.
  • 8. Yogadaki son pozisyon olan “Savasana”ya vakit ayırmamak en çok yapılan hatalardan biri. Kaslarınızı dinlendirmek için, savasana pozisyonuna da ihtiyacınız olacaktır

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Youtube linkleri:

  • Bu videoyu başladıktan bir süre sonra izleminizi öneririm. Bazı hareketlerde zorlanabilirsiniz. Ve bu videoyla başlamayı düşünürseniz de ilk üç hafta bu videoyla yoga yapmanızı tavsiye ederim.

Portelerle Yaratılan Şaheser: Loving Vincent

Previous article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up