KitapKültür & Sanat

Zamanına Meydan Okumuş Kitap: Kadının Adı Yok

Duygu Asena: Kadının Adı Yok
0

Günümüzde feminizm karşıtı fikirler almış başını gitmişken, okumanın keyifli ve öğretici olacağını düşündüğüm bir kitaptır Kadının Adı Yok.

Bir kitaba başlarken, yazarı hakkında fikir sahibi olmanın önemini bu kitabı okurken anladım. Neleri nasıl yaşadığını öyle bir dille anlatmış ki Duygu Asena, zamanında yasaklı bir kitap olup çıkmış Kadının Adı Yok.

Önce yazarı Duygu Asena’dan bahsetmek isterim. Türkiye’nin ilk “Özgür Kadın”larından sayılabilir. Baba baskısının çok bariz hissedildiği bir evde doğdu Duygu Asena. Adını duyurduğu kitap olan “Kadının Adı Yok”ta bunu göreceksiniz. Ona rağmen asla duyduklarıyla yetinen bir kadın olmadı. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi hep sevdi. İstanbul Üniversitesinde Pedagoji bölümünü bitirdikten belli bir süre sonra gazetecilik ve sunuculuk yaptı. Türkiye’de feminizm denince, akla ilk gelen isimlerden biri olmayı başardı.

Gelelim en ünlü kitabına. 1987 yılında Kadının Adı Yok adlı kitabını yayınladı. Tam bir sene sonra, 1988’de, kitap fazla “müstehcen” bulunması gerekçesiyle yasaklandı. Bu kitap aynı zamanda onun ilk kitabıydı. Uzun süre dava ile uğraşıldıktan sonra, kitabın yasağı kalktı.

Ben bu içerikte size kitabın özetini aktarmayacağım. Aksine, özetinden ziyade, neden tamamının okunması gerektiğinden bahsedeceğim kısaca.

Kendi adıma, beni çok sorgulamaya itmiştir Kadının Adı Yok. Özgürlük tanımımı yeniden yazdırmış, feminizme girişte gerçekten okunmaya değer bir kitaptır.

Çoğu sosyal medya platformunda ya da eleştirmenlerce çokça eleştirilmiştir. Ancak maalesef, çoğu eleştiri, eleştiriden çok, insanların kendinde bir hakim edasıyla yargılama hakkına sahip olduğunu düşünüp iyi bir yazarı karalama çalışmasından başka bir şey değildir. Bu da benim naçizane fikrim.

Bence, 80’li yıllarda nispeten müstehcen bulunabilecek ve kadın haklarını savunan bir kitap yazmak ciddi bir cesaret işidir. Zaten bu yüzden az da uğraşmamış yazar kitabını yasallaştırmak için.

Hiçbir şey olmasa bile, cesur bir kadının hayatından kesitler okuyabileceğiniz, oldukça akıcı bir kitap olduğu için, kitabı edinmenizi ve okumanızı öneririm.

Keyifli okumalar!

Bu Yazı Sıradan Yolculuklardan Sıkılıp Kendi Yolunu Çizmek İsteyen İnsanlara İthafen Yazılmıştır

Previous article

Sezgisel Beslenme Nedir?

Next article

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up